REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wywłaszczenie na podstawie specustawy o Euro 2012

Ilona Ferens
Wywłaszczenie.
Wywłaszczenie.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 18 kwietnia 2007 r. przyznano Polsce i Ukrainie prawo organizacji mistrzostw UEFA Euro 2012. Spowodowało to potrzebę przygotowania polskiego ustawodawstwa do szybszej realizacji inwestycji dotyczących infrastruktury niezbędnej do celów przygotowania turnieju.

Warunki realizacji przedsięwzięć dotyczących Euro 2012 określa ustawa o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 r. (spec ustawa Euro 2012) z dnia 7 września 2007 r.

REKLAMA

Kwestia wywłaszczeń nieruchomości dla przedsięwzięć Euro 2012 została uregulowana w Rozdziale 5 tej ustawy. W sprawach nieuregulowanych odwołano się do przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami, w której znajduje się rozdział 4 Wywłaszczenia nieruchomości.

Przed nowelizacją

Wywłaszczenia odbywały się wg określonego dwu lub trzy etapowego procesu:

  1. Wydanie przez właściwego wojewodę decyzji o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięć.
  2. Kolejnym etapem był proces negocjacji z właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości, które zostały objęte decyzja o lokalizacji, w sprawie ich wykupu. Termin rokowań nie mógł być krótszy niż dwa miesiące od momentu otrzymania pisemnej oferty nabycia nieruchomości przez inwestora.
  3. W momencie, gdyby negocjacje nie przyniosły rezultatu, ustawa przewiduje wywłaszczenie tych nieruchomości w trybie administracyjnym.

Nowelizacja proponuje połączenie tych etapów i objecie procesu lokalizacji i wywłaszczenia jedną decyzją. Przejęcie nieruchomości nastąpi z mocy prawa w chwili, gdy decyzja lokalizacyjna stanie się prawomocna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Głównym celem było przyśpieszenie wywłaszczenie nieruchomości. Aby to osiągnąć proponowane jest żeby wysokość odszkodowania była ustalana w drodze negocjacji lub odrębnej decyzji.

Wysokość odszkodowania za przejęte nieruchomości

REKLAMA

Przyjęto, iż przy ustalaniu wysokości odszkodowania należy brać pod uwagę kryterium „słusznego odszkodowania” określone w art. 21 ust. 2 Konstytucji RP.
Słuszne odszkodowanie powinno dawać właścicielowi (użytkownikowi wieczystemu) możliwość odtworzenia stanu przed pozbawieniem praw do nieruchomości. Dlatego też ustalenie wysokości odszkodowania na poziomie wartości rynkowej nieruchomości przez nie odpowiada kryteriom słusznego odszkodowania.

Dodatkowo rozwiązaniem mającym przyspieszyć wywłaszczenia są przewidziane swego rodzaju bonusy dla właściciela, który dobrowolnie wyda nieruchomość objętą decyzją o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięcia Euro 2012.

Wysokość odszkodowania ustalona na podstawie wartości nieruchomości powiększona zostanie do 5 % a dodatkowo również o kwotę 10 000 zł w przypadku, gdy decyzja dotyczy nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym albo budynkiem, w którym wydzielony został lokal mieszkalny.

Wywłaszczenie na żądanie właściciela

Jest to przypadek, w którym tylko cześć nieruchomości zostanie objęta wywłaszczeniem a pozostała cześć nie nadaje się do prawidłowego wykorzystania na dotychczasowe cele. Podmiot wykonujący przedsięwzięcie został zobowiązany do nabycia nieruchomości, na wniosek właściciela (użytkownika wieczystego). Pozostała cześć takiej nieruchomości przechodzi na Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego.

Żądanie nabycia pozostałej części nieruchomości jest uzasadnione wówczas, gdy cześć pozostała po wywłaszczeniu straciłaby dla właściciela (użytkownika wieczystego) swoja dotychczasowa użyteczność.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA