REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kodeks praktyk deweloperskich

Anna Śmigulska

REKLAMA

REKLAMA

Polski Związek Firm Deweloperskich opracował tzw. Kodeks Dobrych Praktyk, który ma pomóc zarówno deweloperem, jak i ich klientom. Deweloperzy, którzy przynależą do PZFD gwarantują w ten sposób wyższą jakość swoich usług.

Kodeks Dobrych Praktyk opracowany przez PZFD, do którego należą 63 firmy, nakłada pewne obowiązki na deweloperów oraz wymagania na konsumentów. Jednym z podstawowych postanowień kodeksu jest zagwarantowanie klientom dostępu do wszystkich niezbędnych informacji o inwestycji. Począwszy od początkowego etapu jej realizacji i jej przebiegu, a skończywszy na jej zakończeniu.

REKLAMA

Informacje

Obowiązkiem firm deweloperskich ma być obowiązek informacyjny względem konsumenta. Chodzi o przekazywanie informacji dotyczących np. postępu prac, możliwości sprawdzenia ich samemu, w tym również wstępu na teren budowy. Przewidziano, że w przypadku opóźnień w zakończeniu danej inwestycji, deweloper musi niezwłocznie o tym poinformować konsumenta. Trzeba również pamiętać o konieczności uprzedzenia klienta o ewentualnych dodatkowych kosztach mogących wpłynąć na wzrost ceny lokalu. Konsument musi jej zaakceptować na piśmie.

Umowa

W kodeksie zwrócono uwagę na istotne elementy, które powinny znajdować się w umowie z deweloperem. Dotyczą one przedmiotu umowy, terminu zakończenia inwestycji, ceny, informacji o materiałach i technologii budowy oraz gwarancji udzielonej na roboty wykonywane przez firmy zewnętrzne.

Pomoc

REKLAMA

Konsumenci, zgodnie z założeniami Kodeksu mogą liczyć na profesjonalną i fachową pomoc przy realizacji projektu oraz ubezpieczenia inwestycji. Znalazły się również bardzo ważne zapisy odnośnie ubezpieczenia inwestycji dotyczącej wybudowania nieruchomości oraz zobowiązanie dewelopera, że nie podejmie się budowy, jeżeli nie będzie w stanie wykonać planowanej inwestycji zgodnie z przewidywanym terminem.

Deweloperzy zrzeszeni w PZDF zobowiązują się także do udzielenia pomocy w celu zorganizowania zarządu nieruchomością, a nie jak to było częstą praktyką - prowadzili zarząd nieruchomością wspólną, co było z góry narzucone w umowie.

Co powinien zrobić kupujący

W Kodeksie znajdują się również wskazówki dla konsumentów – osób, które zawarły umowę z deweloperem w celu zakupu nieruchomości. Na podstawie tych wytycznych można stwierdzić, że obowiązkiem konsumenta jest zebranie informacji o kilku firmach deweloperskich, oszacowanie swoich możliwości finansowych przeznaczonych na zakup nieruchomości. Ponadto konsument powinien sprawdzić, czy deweloper ma odpowiednie doświadczenie w swoje branży oraz czy posiada wszystkie niezbędne uprawnienia i dokumenty (np. pozwolenie na budowę).

Jednym z głównych obowiązków konsumenta wynikających z zawartej przez niego umowy deweloperskiej, jest obowiązek zapłaty. Mają być one dokonywane w terminie. To samo dotyczy konieczności przystąpienia przez kupującego do zawarcia umowy sprzedaży danej nieruchomości u notariusza.

Czy postanowień kodeksu trzeba przestrzegać

O naruszeniach zasad zapisanych w Kodeksie rozstrzyga Zarząd PZFD. Jeżeli deweloper zostanie uznany za winnego zarzucanych mu naruszeń, wyznaczony będzie mu termin na poprawienie wszelkich nieścisłości w relacjach z klientem. A jeżeli takie zachowanie będzie się powtarzało, to firma deweloperska może zostać nawet wykluczona z członkostwa PZFD oraz podać tę informację do publicznej wiadomości. Firma może więc utracić prestiż i klientów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA