REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kodeks praktyk deweloperskich

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Śmigulska

REKLAMA

REKLAMA

Polski Związek Firm Deweloperskich opracował tzw. Kodeks Dobrych Praktyk, który ma pomóc zarówno deweloperem, jak i ich klientom. Deweloperzy, którzy przynależą do PZFD gwarantują w ten sposób wyższą jakość swoich usług.

Kodeks Dobrych Praktyk opracowany przez PZFD, do którego należą 63 firmy, nakłada pewne obowiązki na deweloperów oraz wymagania na konsumentów. Jednym z podstawowych postanowień kodeksu jest zagwarantowanie klientom dostępu do wszystkich niezbędnych informacji o inwestycji. Począwszy od początkowego etapu jej realizacji i jej przebiegu, a skończywszy na jej zakończeniu.

REKLAMA

Informacje

Obowiązkiem firm deweloperskich ma być obowiązek informacyjny względem konsumenta. Chodzi o przekazywanie informacji dotyczących np. postępu prac, możliwości sprawdzenia ich samemu, w tym również wstępu na teren budowy. Przewidziano, że w przypadku opóźnień w zakończeniu danej inwestycji, deweloper musi niezwłocznie o tym poinformować konsumenta. Trzeba również pamiętać o konieczności uprzedzenia klienta o ewentualnych dodatkowych kosztach mogących wpłynąć na wzrost ceny lokalu. Konsument musi jej zaakceptować na piśmie.

Umowa

W kodeksie zwrócono uwagę na istotne elementy, które powinny znajdować się w umowie z deweloperem. Dotyczą one przedmiotu umowy, terminu zakończenia inwestycji, ceny, informacji o materiałach i technologii budowy oraz gwarancji udzielonej na roboty wykonywane przez firmy zewnętrzne.

Pomoc

REKLAMA

Konsumenci, zgodnie z założeniami Kodeksu mogą liczyć na profesjonalną i fachową pomoc przy realizacji projektu oraz ubezpieczenia inwestycji. Znalazły się również bardzo ważne zapisy odnośnie ubezpieczenia inwestycji dotyczącej wybudowania nieruchomości oraz zobowiązanie dewelopera, że nie podejmie się budowy, jeżeli nie będzie w stanie wykonać planowanej inwestycji zgodnie z przewidywanym terminem.

Deweloperzy zrzeszeni w PZDF zobowiązują się także do udzielenia pomocy w celu zorganizowania zarządu nieruchomością, a nie jak to było częstą praktyką - prowadzili zarząd nieruchomością wspólną, co było z góry narzucone w umowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co powinien zrobić kupujący

W Kodeksie znajdują się również wskazówki dla konsumentów – osób, które zawarły umowę z deweloperem w celu zakupu nieruchomości. Na podstawie tych wytycznych można stwierdzić, że obowiązkiem konsumenta jest zebranie informacji o kilku firmach deweloperskich, oszacowanie swoich możliwości finansowych przeznaczonych na zakup nieruchomości. Ponadto konsument powinien sprawdzić, czy deweloper ma odpowiednie doświadczenie w swoje branży oraz czy posiada wszystkie niezbędne uprawnienia i dokumenty (np. pozwolenie na budowę).

Jednym z głównych obowiązków konsumenta wynikających z zawartej przez niego umowy deweloperskiej, jest obowiązek zapłaty. Mają być one dokonywane w terminie. To samo dotyczy konieczności przystąpienia przez kupującego do zawarcia umowy sprzedaży danej nieruchomości u notariusza.

Czy postanowień kodeksu trzeba przestrzegać

O naruszeniach zasad zapisanych w Kodeksie rozstrzyga Zarząd PZFD. Jeżeli deweloper zostanie uznany za winnego zarzucanych mu naruszeń, wyznaczony będzie mu termin na poprawienie wszelkich nieścisłości w relacjach z klientem. A jeżeli takie zachowanie będzie się powtarzało, to firma deweloperska może zostać nawet wykluczona z członkostwa PZFD oraz podać tę informację do publicznej wiadomości. Firma może więc utracić prestiż i klientów.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrolerzy pukają do drzwi mieszkań i domów: kara to nie wszystko, bo trzeba zwracać pieniądze

Kontrole sięgają pięciu lat wstecz, a zgodnie z planem kontrolerzy w najbliższym czasie mają trafić aż do co dwudziestego mieszkania i domu. Jakie są konsekwencje gdy kontrola stwierdzi naruszenia umowy zawartej o dotację z programu Czyste Powietrze?

Wiosna i Czyste Powietrze. Dobry czas na wymianę okien

Renowacja starszych budynków to wyzwanie, które wymaga umiejętnego połączenia stylu architektonicznego z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Okna odgrywają w tym procesie kluczową rolę. Wiosną warto wykorzystać program Czyste Powietrze do sfinansowania wymiany okien.

Bez własnego mieszkania Polacy nie czują się szczęśliwi. Co sprawia, że konkretne lokum staje się źródłem szczęścia
Wymiana okien w starszym budynku

Wymiana okien w starszym budynku to wyzwanie, bo trzeba umieć zachować architektoniczny styl i połączyć go z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Przez nieszczelne okna może uciekać od 15 do 25 procent energii. Warto rozważyć wymianę okien, zwłaszcza, gdy można skorzystać z dopłat w ramach programu "Czyste Powietrze".

REKLAMA

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

REKLAMA

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

REKLAMA