REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kluczowe postanowienia umowy deweloperskiej

Umowa deweloperska zobowiązuje właściciela gruntu do wybudowania budynku mieszkalnego, a następnie do dokonania przeniesienia własności lokalu na rzecz drugiej strony umowy.
Umowa deweloperska zobowiązuje właściciela gruntu do wybudowania budynku mieszkalnego, a następnie do dokonania przeniesienia własności lokalu na rzecz drugiej strony umowy.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Umowa deweloperska ma charakter umowy zobowiązującej. Oznacza to, iż właściciel gruntu podpisując umowę z osobą trzecią zobowiązuje się do wybudowania na tymże gruncie budynku mieszkalnego – a po zakończeniu budowy – do dokonania przeniesienia własności lokalu na rzecz strony umowy.

Z jakich elementów powinna składać się umowa deweloperska

REKLAMA

Umowa deweloperska składa się z dwóch podstawowych elementów:
1. umowa o budowę budynku mieszkalnego – lokalu,
2. umowa na mocy której właściciel gruntu zobowiązuje się do ustanowienia odrębnej własności lokalu, a następnie dokonania przeniesienia własności na nabywcę.

Zobacz również: Jakie postanowienia umowy deweloperskiej uważa się za niedozwolone?

Kluczowe postanowienia umowy deweloperskiej

Przed zawarciem umowy deweloperskiej należy dokładnie przeczytać umowę. Należy pamiętać o tym, że postanowienia umowy deweloperskiej, które nie zostały uzgodnione z konsumentem indywidualnie nie wiążą go – w sytuacji, kiedy prawa oraz obowiązki konsumenta są kształtowane w sposób sprzeczny z prawem (art. 385¹ Kodeks cywilny).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postanowienia zawarte w umowie deweloperskiej

1. należy prawidłowo określić strony umowy, ponieważ błędne oznaczenie stron umowy może spowodować fakt podważenia niniejszej umowy,

REKLAMA

2. przedmiot umowy powinien zostać opisany w sposób precyzyjny – szczegółowy opis lokalu (położenie, powierzchnia), części składowych lokalu tj. balkon, piwnica, garaż. Należy także w sposób precyzyjny podać powierzchnię gruntu, na którym ma powstać budynek mieszkalny,

3. kluczowym elementem umowy deweloperskiej jest podanie terminu przeniesienia własności lokalu. Jest bardzo ważne postanowienie, ponieważ brak określenia terminu uniemożliwia żądania przez nabywcę wydania lokalu. Oznacza o także utrudnienia związane z ulgami podatkowymi,

4. warto także w umowie określić terminy płatności oraz sposób rozliczenia się. Zazwyczaj umowy deweloperskie umieszczają postanowienie dotyczące tego, że ostateczna kwota zostanie ustalona dopiero w momencie zakończenia prac budowlanych – co jest często bardzo niekorzystne dla konsumenta. Fakt ten uniemożliwia zarówno kontrolę nad poszczególnymi kosztami zawiązanymi z pracami budowlanymi, jak i negocjacji wysokości cen,

REKLAMA

5. zakres poszczególnych prac budowlanych – zaleca się aby określić ilość dopuszczalnych zmian w projekcie. Jeżeli w tym postanowieniu umowy nie określimy w sposób precyzyjny zakresu prac budowlanych to może się to wiązać z dodatkowymi opłatami za każdy dodatkowy element,

6. postanowienia dotyczące kar umownych, które są przeważnie na korzyść dewelopera. Dlatego warto wynegocjować takie postanowienia, które by określały odsetki za zwłokę w płatnościach na rzecz dewelopera a także opóźnienie w dokonaniu poszczególnych pracy budowlanych.

Zobacz również serwis: Konsument i umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

REKLAMA

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

REKLAMA

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

REKLAMA