REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hipoteka bankowa- szczególny rodzaj hipoteki

Ilona Ferens
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Hipoteka bankowa uregulowana jest w prawie bankowym. Jest hipoteka umowną. Jest określana jako przywilej banku i charakteryzuje się szczególnymi uregulowaniami.

Do powstania hipoteki bankowej nie jest wymagana konieczność dochowania formy aktu notarialnego jako nośnika oświadczenia woli o jej ustanowieniu czy zachowanie wymogu formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Szczególne uregulowania pozwalają zaoszczędzić koszty, przyśpieszyć procedurę kredytową ograniczyć formalności.

REKLAMA

Przedmiot hipoteki

Przedmiotem hipoteki bankowej mogą być:

  • nieruchomości stanowiące własność dłużnika banku lub innej osoby ustanawiającej hipotekę na rzecz banku w celu zabezpieczenia wierzytelności dłużnika banku,
  • użytkowanie wieczyste,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

Katalog ten jest zamknięty (nie można ustanowić hipoteki bankowej na innych prawach)

Hipoteki nie można także ustanowić na wierzytelności zabezpieczonej hipotecznie (subintabulat).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wpis hipoteki do księgi wieczystej

Hipoteka bankowa powstaje z chwila wpisu do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, którą obciąża (wpis ma charakter prawotwórczy- konstytutywny).

Dokumentami potrzebnymi w sądzie wieczystoksięgowym są dokumenty bankowe.

Mają one taką samą moc ja dokumenty urzędowe i są to:

  • księgi rachunkowe banków,
  • wyciągi z ksiąg rachunkowych banku,
  • dokumenty obejmujące oświadczenia woli instytucji bankowej w zakresie jej uprawnień i obowiązków.

Dwa ostatnie muszą spełniać określone wymogi formalne:

  • muszą być podpisane przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku;
  • muszą być opatrzone pieczęcią banku

Charakter prawny dokumentów bankowych

Czynność zabezpieczająca wierzytelność banku stwierdzona dokumentem bankowym ma datę pewną od daty dokumentu.

Czynność prawna ma datę pewną także w razie stwierdzenia dokonania czynności w jakimkolwiek dokumencie urzędowym-od daty dokumentu urzędowego. W związku z tym, że bank jest instytucją zaufania publicznego, dokument bankowy z datą pewną jest dokumentem równorzędnym dokumentom poświadczonym przez notariusza.

Oświadczenie ustanawiającego

Dla ujawnienia hipoteki bankowej w księdze wieczystej prowadzonej przez sąd dla:

  • nieruchomości,
  • lub gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste,
  • lub ograniczonych praw spółdzielczych.

REKLAMA

Jako zabezpieczenie służy dołączenie do zgłoszenia, złożonego przez właściciela nieruchomości ( użytkownika wieczystego/uprawnionego z tytułu praw spółdzielczych ograniczonych), oświadczenia o ustanowieniu hipoteki na rzecz banku z zachowaniem formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Często to oświadczenie zawarte jest w dokumencie bankowym np. umowie kredytowej. Oświadczenie to może zostać złożone również przez pełnomocnika- dokument pełnomocnictwa musi zostać sporządzony w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

W hipotekach innych niż bankowa, oświadczenie ustanawiającego musi mieć formę aktu notarialnego

Charakter prawny wpisu

Wpis do księgi wieczystej, który ma charakter konstytutywny tzn. prawotwórczy.
Sama hipoteka bankowa powstaje z mocą wsteczna z chwilą złożenia wniosku o jego dokonanie. W czasie miedzy złożeniem wniosku do sądu a dokonaniem wpisu istnieje ekspektatywa hipoteki bankowej przysługująca bankowi.

Należy pamiętać że liczy się godzina i minuta dnia w którym wpłynął do wydziału ksiąg wieczystych sadu rejonowego wniosek o wpis. 

Zabezpieczenie odsetek

Jeżeli odsetki są stałe, jedna hipoteka bankowa umowna zwykła zabezpieczy zarówno wierzytelność główną jak i odsetki.

Jeżeli odsetki są zmienne wierzytelność banku z ich tytułu będzie mogła być zabezpieczona wyłącznie hipoteką kaucyjną, bo wysokość tych odsetek jest nieustalona.

W takim przypadku mamy do czynienia z dwiema hipotekami umownymi: zwykłą oraz kaucyjną.

Gdy odsetki są zmiennych, wniosek o ujawnienie zabezpieczenia w księdze wieczystej powinien w swojej treści zawierać zadanie wpisu dwóch hipotek bankowych na rzecz banku.

Jeżeli żądanie dotyczy wpisu wyłącznie hipoteki bankowej umownej zwykłej zabezpieczającej wierzytelność główną i odsetki zmienne wówczas sąd wieczystoksięgowy odmówi dokonania wpisu.

Odrębny rodzaj hipoteki

Hipoteka bankowa nie jest typową hipoteka umowną.

O atypowości hipoteki bankowej decydują:

  • umieszczenie regulacji w ustawie Prawo bankowe
  • jest to przywilej dla banku i jego klientów celem uproszczenia i odformalizowania- nie jest potrzebna wizyta u notariusza,
  • wysoki stopień pewności dokumentów bankowych stanowiących podstawę wpisu,
  • złagodzone wymogi formalne w porównaniu ze znacznym rygoryzmem postępowania wieczystoksiegowego
  • instytucje wspomagające: księgi wieczyste wraz z ich domniemaniami, powództwo z art. 10 KWU oraz z art. 189 KPC dodatkowo wzmacniają bezpieczeństwo obrotu.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA