REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hipoteka bankowa- szczególny rodzaj hipoteki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ilona Ferens
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Hipoteka bankowa uregulowana jest w prawie bankowym. Jest hipoteka umowną. Jest określana jako przywilej banku i charakteryzuje się szczególnymi uregulowaniami.

Do powstania hipoteki bankowej nie jest wymagana konieczność dochowania formy aktu notarialnego jako nośnika oświadczenia woli o jej ustanowieniu czy zachowanie wymogu formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Szczególne uregulowania pozwalają zaoszczędzić koszty, przyśpieszyć procedurę kredytową ograniczyć formalności.

REKLAMA

Przedmiot hipoteki

Przedmiotem hipoteki bankowej mogą być:

  • nieruchomości stanowiące własność dłużnika banku lub innej osoby ustanawiającej hipotekę na rzecz banku w celu zabezpieczenia wierzytelności dłużnika banku,
  • użytkowanie wieczyste,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

Katalog ten jest zamknięty (nie można ustanowić hipoteki bankowej na innych prawach)

Hipoteki nie można także ustanowić na wierzytelności zabezpieczonej hipotecznie (subintabulat).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wpis hipoteki do księgi wieczystej

Hipoteka bankowa powstaje z chwila wpisu do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, którą obciąża (wpis ma charakter prawotwórczy- konstytutywny).

Dokumentami potrzebnymi w sądzie wieczystoksięgowym są dokumenty bankowe.

Mają one taką samą moc ja dokumenty urzędowe i są to:

  • księgi rachunkowe banków,
  • wyciągi z ksiąg rachunkowych banku,
  • dokumenty obejmujące oświadczenia woli instytucji bankowej w zakresie jej uprawnień i obowiązków.

Dwa ostatnie muszą spełniać określone wymogi formalne:

  • muszą być podpisane przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku;
  • muszą być opatrzone pieczęcią banku

Charakter prawny dokumentów bankowych

Czynność zabezpieczająca wierzytelność banku stwierdzona dokumentem bankowym ma datę pewną od daty dokumentu.

Czynność prawna ma datę pewną także w razie stwierdzenia dokonania czynności w jakimkolwiek dokumencie urzędowym-od daty dokumentu urzędowego. W związku z tym, że bank jest instytucją zaufania publicznego, dokument bankowy z datą pewną jest dokumentem równorzędnym dokumentom poświadczonym przez notariusza.

Oświadczenie ustanawiającego

Dla ujawnienia hipoteki bankowej w księdze wieczystej prowadzonej przez sąd dla:

  • nieruchomości,
  • lub gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste,
  • lub ograniczonych praw spółdzielczych.

REKLAMA

Jako zabezpieczenie służy dołączenie do zgłoszenia, złożonego przez właściciela nieruchomości ( użytkownika wieczystego/uprawnionego z tytułu praw spółdzielczych ograniczonych), oświadczenia o ustanowieniu hipoteki na rzecz banku z zachowaniem formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Często to oświadczenie zawarte jest w dokumencie bankowym np. umowie kredytowej. Oświadczenie to może zostać złożone również przez pełnomocnika- dokument pełnomocnictwa musi zostać sporządzony w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

W hipotekach innych niż bankowa, oświadczenie ustanawiającego musi mieć formę aktu notarialnego

Charakter prawny wpisu

Wpis do księgi wieczystej, który ma charakter konstytutywny tzn. prawotwórczy.
Sama hipoteka bankowa powstaje z mocą wsteczna z chwilą złożenia wniosku o jego dokonanie. W czasie miedzy złożeniem wniosku do sądu a dokonaniem wpisu istnieje ekspektatywa hipoteki bankowej przysługująca bankowi.

Należy pamiętać że liczy się godzina i minuta dnia w którym wpłynął do wydziału ksiąg wieczystych sadu rejonowego wniosek o wpis. 

Zabezpieczenie odsetek

Jeżeli odsetki są stałe, jedna hipoteka bankowa umowna zwykła zabezpieczy zarówno wierzytelność główną jak i odsetki.

Jeżeli odsetki są zmienne wierzytelność banku z ich tytułu będzie mogła być zabezpieczona wyłącznie hipoteką kaucyjną, bo wysokość tych odsetek jest nieustalona.

W takim przypadku mamy do czynienia z dwiema hipotekami umownymi: zwykłą oraz kaucyjną.

Gdy odsetki są zmiennych, wniosek o ujawnienie zabezpieczenia w księdze wieczystej powinien w swojej treści zawierać zadanie wpisu dwóch hipotek bankowych na rzecz banku.

Jeżeli żądanie dotyczy wpisu wyłącznie hipoteki bankowej umownej zwykłej zabezpieczającej wierzytelność główną i odsetki zmienne wówczas sąd wieczystoksięgowy odmówi dokonania wpisu.

Odrębny rodzaj hipoteki

Hipoteka bankowa nie jest typową hipoteka umowną.

O atypowości hipoteki bankowej decydują:

  • umieszczenie regulacji w ustawie Prawo bankowe
  • jest to przywilej dla banku i jego klientów celem uproszczenia i odformalizowania- nie jest potrzebna wizyta u notariusza,
  • wysoki stopień pewności dokumentów bankowych stanowiących podstawę wpisu,
  • złagodzone wymogi formalne w porównaniu ze znacznym rygoryzmem postępowania wieczystoksiegowego
  • instytucje wspomagające: księgi wieczyste wraz z ich domniemaniami, powództwo z art. 10 KWU oraz z art. 189 KPC dodatkowo wzmacniają bezpieczeństwo obrotu.
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA