REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podatek od hipoteki

Do zapłaty podatku zobowiązany jest pomiot ustanawiający hipotekę.
Do zapłaty podatku zobowiązany jest pomiot ustanawiający hipotekę.

REKLAMA

REKLAMA

Osoba ustanawiająca hipotekę powinna uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych. Nie jest na szczęście wysoki.

Rodzaje hipotek umownych

Kwestia wysokości podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w przypadku hipoteki zależy od jej rodzaju (zwykła lub kaucyjna).

REKLAMA

Z hipoteką zwykłą mamy do czynienia wtedy, kiedy z góry określono wysokość zobowiązania (np. 100.000 zł), hipoteka kaucyjna, z kolei, nie jest dokładnie określona i oznacza się jedynie maksymalną jej wartość (np. do 100.000 zł).

Zobacz także: Wykreślenie hipoteki – jak przebiega?

Z uwagi na to, że hipoteka najczęściej ustanawiana jest na rzecz banku, warto zwrócić uwagę na pewną praktykę bankową- mającą wpływ na obowiązek podatkowy w zakresie PCC. Otóż, banki często zobowiązują kredytobiorcę do ustanowienia 2 hipotek:

  • zwykłej, na kwotę udzielonego kredytu
  • kaucyjnej, na zabezpieczenie kosztów kredytu (marża, odsetki, ubezpieczenie) narastających przez okres kredytowania.

W takiej sytuacji nie można uznać hipotek za jedną – od każdej należy zapłacić odrębny podatek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 2007 r. zobowiązaną do zapłaty podatku jest jedynie osoba (podmiot) ustanawiająca hipotekę.

Wysokość podatku

W zależności od tego, czy mamy do czynienia z hipoteką zwykłą, czy kaucyjną różne są rodzaje obliczania podatku od czynności cywilnoprawnych:

• W przypadku hipoteki zwykłej, podatek wynosi 0,1 % od kwoty zabezpieczonej wierzytelności.
• W przypadku hipoteki kaucyjnej (jako, że kwota zabezpieczonej wierzytelności jest de facto nieznana) stawka jest ryczałtowa i wynosi 19 zł.

Należy pamiętać o tym, że każda ustanawiana hipoteka podlega podatkowi. Jeśli więc ustanawiamy hipotekę zwykłą i kaucyjną należy uiścić 2 opłaty, konieczne będą również niestety dwa druki PCC-3.

Zobacz także: Wniosek o wpis w księdze wieczystej prawa najmu

Jan C. zawarł umowę kredytową na kwotę 200 tys. zł. Ustanowił na rzecz banku dwie hipoteki – zwykłą w wysokości kwoty kredytu i kaucyjną do 150 tys. zł na zabezpieczenie kosztów kredytu. Łączny podatek do zapłacenia wyniesie : 0,1% x 200.000 zł + 19 zł = 219 zł.

Jak rozliczyć się z fiskusem

Osoba (osoby) ustanawiająca hipotekę mają 14 dni (licząc od dnia ustanowienia hipoteki) na złożenie deklaracji PCC-3 (wariant 2 – obowiązujący od 2009 r.) do Naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika (siedzibę podatnika). Jeśli zobowiązanych jest więcej osób – należy wybrać jeden z właściwych dla nich urzędów.

Zobacz także: Wydawanie odpisów z elektronicznych ksiąg wieczystych

Mimo, że do powstania hipoteki potrzebny jest wpis do księgi wieczystej, uznaje się, że momentem jej ustanowienia (na potrzeby PCC) jest data złożenia oświadczenia beneficjentowi.

Jeśli więcej niż jedna osoba jest zobowiązana do zapłaty podatku (np. małżonkowie wspólnie ustanawiają hipotekę na rzecz banku) – oprócz druku PCC-3 konieczne będzie złożenie również załącznika PCC-3A – zawierającego dane innego podatnika.

W tym samym terminie (14 dni) należy również dokonać wpłaty podatku na rachunek urzędu lub w jego kasie.

Jeśli czynność jest dokonywana przed notariuszem- on jako płatnik podatku pobierze należny podatek i zgłosi go do US.

Zobacz także: Jak dokonać darowizny na nieruchomości hipotecznej?

//g4.infor.pl/p/_files/112000/pcc3_przyklad_hipoteka_kaucyjna_6711.pdf
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Przykładowo wypełniony formularz PCC3- hipoteka kaucyjna
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

REKLAMA

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

Kredyt na start przesunięty. Co z rynkiem mieszkaniowym?

Program rządowy "Kredyt na strat" został przesunięty na przyszły rok. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? 

Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych, który wprowadza istotne zmiany w definicjach "budynku" i "budowli". Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, mają na celu doprecyzowanie i ujednolicenie zasad opodatkowania nieruchomości.

Schron lub miejsce doraźnego schronienia pod każdym nowym blokiem? Deweloperzy: ceny wzrosną o kilkaset złotych na 1 metrze kw.

Jest całkiem możliwe, że w tzw. ustawie schronowej (ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej), nad projektem której toczą się właśnie prace legislacyjne, zostanie wprowadzony obowiązek, że każda inwestycja wielorodzinna będzie musiała 
posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronieniach. W takim przypadku - zdaniem deweloperów - wzrost ceny metra kwadratowego nowych mieszkań będzie sięgać kilkuset złotych. Realizacja inwestycji budowlanej, którą w drodze decyzji administracyjnej trzeba będzie wyposażyć w schrony, będzie o 30 proc. droższe niż standardowego projektu. Tak wynika z szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

REKLAMA

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych. To pomysł ministerstwa ds. polityki senioralnej. Budowę zapowiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, trwają prace nad odpowiednim programem.

Do końca 2025 r. każda gmina przygotuje plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Są na to środki z KPO

Każda gmina będzie musiała przygotować i uchwalić plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Na ich przygotowanie zarezerwowano 870 mln zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki.

REKLAMA