REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podatek od hipoteki

Do zapłaty podatku zobowiązany jest pomiot ustanawiający hipotekę.
Do zapłaty podatku zobowiązany jest pomiot ustanawiający hipotekę.

REKLAMA

REKLAMA

Osoba ustanawiająca hipotekę powinna uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych. Nie jest na szczęście wysoki.

Rodzaje hipotek umownych

Kwestia wysokości podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w przypadku hipoteki zależy od jej rodzaju (zwykła lub kaucyjna).

REKLAMA

Z hipoteką zwykłą mamy do czynienia wtedy, kiedy z góry określono wysokość zobowiązania (np. 100.000 zł), hipoteka kaucyjna, z kolei, nie jest dokładnie określona i oznacza się jedynie maksymalną jej wartość (np. do 100.000 zł).

Zobacz także: Wykreślenie hipoteki – jak przebiega?

Z uwagi na to, że hipoteka najczęściej ustanawiana jest na rzecz banku, warto zwrócić uwagę na pewną praktykę bankową- mającą wpływ na obowiązek podatkowy w zakresie PCC. Otóż, banki często zobowiązują kredytobiorcę do ustanowienia 2 hipotek:

 • zwykłej, na kwotę udzielonego kredytu
 • kaucyjnej, na zabezpieczenie kosztów kredytu (marża, odsetki, ubezpieczenie) narastających przez okres kredytowania.

W takiej sytuacji nie można uznać hipotek za jedną – od każdej należy zapłacić odrębny podatek.

Od 2007 r. zobowiązaną do zapłaty podatku jest jedynie osoba (podmiot) ustanawiająca hipotekę.

Wysokość podatku

W zależności od tego, czy mamy do czynienia z hipoteką zwykłą, czy kaucyjną różne są rodzaje obliczania podatku od czynności cywilnoprawnych:

• W przypadku hipoteki zwykłej, podatek wynosi 0,1 % od kwoty zabezpieczonej wierzytelności.
• W przypadku hipoteki kaucyjnej (jako, że kwota zabezpieczonej wierzytelności jest de facto nieznana) stawka jest ryczałtowa i wynosi 19 zł.

Należy pamiętać o tym, że każda ustanawiana hipoteka podlega podatkowi. Jeśli więc ustanawiamy hipotekę zwykłą i kaucyjną należy uiścić 2 opłaty, konieczne będą również niestety dwa druki PCC-3.

Zobacz także: Wniosek o wpis w księdze wieczystej prawa najmu

Jan C. zawarł umowę kredytową na kwotę 200 tys. zł. Ustanowił na rzecz banku dwie hipoteki – zwykłą w wysokości kwoty kredytu i kaucyjną do 150 tys. zł na zabezpieczenie kosztów kredytu. Łączny podatek do zapłacenia wyniesie : 0,1% x 200.000 zł + 19 zł = 219 zł.

Jak rozliczyć się z fiskusem

Osoba (osoby) ustanawiająca hipotekę mają 14 dni (licząc od dnia ustanowienia hipoteki) na złożenie deklaracji PCC-3 (wariant 2 – obowiązujący od 2009 r.) do Naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika (siedzibę podatnika). Jeśli zobowiązanych jest więcej osób – należy wybrać jeden z właściwych dla nich urzędów.

Zobacz także: Wydawanie odpisów z elektronicznych ksiąg wieczystych

Mimo, że do powstania hipoteki potrzebny jest wpis do księgi wieczystej, uznaje się, że momentem jej ustanowienia (na potrzeby PCC) jest data złożenia oświadczenia beneficjentowi.

Jeśli więcej niż jedna osoba jest zobowiązana do zapłaty podatku (np. małżonkowie wspólnie ustanawiają hipotekę na rzecz banku) – oprócz druku PCC-3 konieczne będzie złożenie również załącznika PCC-3A – zawierającego dane innego podatnika.

W tym samym terminie (14 dni) należy również dokonać wpłaty podatku na rachunek urzędu lub w jego kasie.

Jeśli czynność jest dokonywana przed notariuszem- on jako płatnik podatku pobierze należny podatek i zgłosi go do US.

Zobacz także: Jak dokonać darowizny na nieruchomości hipotecznej?

//g4.infor.pl/p/_files/112000/pcc3_przyklad_hipoteka_kaucyjna_6711.pdf
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Przykładowo wypełniony formularz PCC3- hipoteka kaucyjna
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  REKLAMA

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA