REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwrócony kredyt hipoteczny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Przepiórka
Hipoteka odwrócona ma zarówno plusy jak i minusy.
Hipoteka odwrócona ma zarówno plusy jak i minusy.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Ta instytucja jest już znana w wielu krajach Unii Europejskiej i daje szansę starszym osobom na to, aby mogły łatwiej uzyskać środki finansowe na godne życie i tym samym uniezależnić się od pomocy rodziny lub państwa.

Przyczyny zmian

REKLAMA

W Polsce wciąż powiększa się grono emerytów. Niestety ich świadczenia emerytalne kształtują się na poziomie znacznie niższym od dotychczasowych wynagrodzeń za pracę, dlatego poszukują oni alternatywnych źródeł finansowania. Odwrócony kredyt hipoteczny może być dla nich ogromną szansą. Do tej pory instytucje finansowe obawiając się ryzyka, ograniczały dostęp osób starszych do kredytów długoterminowych, w tym hipotecznych.

Umowa kredytu

REKLAMA

Istota odwróconego kredytu hipotecznego polega na tym, że kredytobiorca może otrzymywać od instytucji kredytowej kwotę kredytu w ratach przez czas określony w umowie lub otrzymać całą kwotę w formie wypłaty jednorazowej. Uzyskane środki mogą być przeznaczone na dowolny cel, np. na bieżące wydatki, koszty utrzymania czy też zakup żywności. Podstawą do ustalenia kwoty kredytu jest rynkowa wartość nieruchomości oszacowana przez rzeczoznawcę majątkowego.

Instytucja kredytująca dostarcza kredytobiorcy, w formie papierowej, informacje niezbędne do podjęcia decyzji o zawarciu umowy. Dotyczą one m.in. rodzaju kredytu i jego kwoty, okresu obowiązywania umowy, stopy procentowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kredytobiorca może wypowiedzieć umowę w każdym czasie z zachowaniem 3 miesięcznego terminu. Jest uprawniony również do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny, w terminie 10 dni od jej zawarcia, a w przypadku niedotrzymania przez kredytobiorcę postanowień umowy instytucja kredytowa wzywa go do usunięcia naruszenia w terminie nie krótszym niż 30 dni.

Zobacz również serwis: Najem

Wymagalność

REKLAMA

Kredytobiorca zachowuje prawo do domu lub mieszkania oraz możliwość zamieszkiwania w nim aż do śmierci. Wymagalność odwróconego kredytu jest odroczona do 6 miesięcy od dnia działu spadku, jednak nie później niż po upływie 12 miesięcy od dnia otwarcia spadku (dzień śmierci kredytobiorcy). W tym czasie spadkobiercy będą mogli spłacić dług wobec banku.

Zgodnie z projektem instytucja kredytująca może dochodzić roszczenia z tytułu zawartej umowy odwróconego kredytu hipotecznego wyłącznie z nieruchomości określonej w umowie kredytu. Oznacza to, że nie będzie miała możliwości zaspokojenia się z innych składników majątku kredytobiorcy.

Strony umowy

Kredytobiorcą może być osoba fizyczna (nie jest wymagana zdolność kredytowa), która ukończyła 60 lat i posiada:
- prawo własności nieruchomości,
- prawo własności ułamkowej części nieruchomości,
- prawo wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budynkiem lub budynku, o ile posiada jednocześnie prawo własności tych budynków lub
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

W przypadku gdy nieruchomość, na której ma być ustanowiona hipoteka jest przedmiotem wspólności ustawowej, wówczas stroną umowy musi być każdy z małżonków i każdy musi osiągnąć wymagany wiek. Ważne jest, że śmierć jednego z małżonków nie powoduje wygaśnięcia umowy kredytu, ani zmniejszenia wysokości wypłacanych świadczeń.

Do udzielania kredytów hipotecznych uprawnione są: banki, oddziały banków zagranicznych i oddziały instytucji kredytowych oraz inne instytucje uprawnione do udzielenia kredytów, których działalność jest objęta nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Obowiązki kredytobiorcy

W trakcie trwania umowy odwróconego kredytu hipotecznego kredytobiorca jest zobowiązany do:
- utrzymywania nieruchomości w niepogorszonym stanie,
- terminowego uiszczania podatków i opłat związanych z nieruchomością,
- zawarcia i posiadania umowy ubezpieczenia nieruchomości od zdarzeń losowych.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA