REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przerwanie biegu zasiedzenia

Subskrybuj nas na Youtube
Bieg terminów zasiedzenia może zostać przerwany poprzez działanie właściciela.
Bieg terminów zasiedzenia może zostać przerwany poprzez działanie właściciela.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby skutecznie zasiedzieć nieruchomość należy ją posiadać przez określony okres czasu (obecnie 20 lub 30 lat), bieg tego terminu ulega jednak przerwaniu w wyniku działań podjętych przez wnioskodawcę.

Czym jest przerwanie biegu terminu

REKLAMA

Bieg terminu zasiedzenia nie ma odrębnej regulacji, stosuje sięw tym zakresie odpowiednio przepisy dotyczące biegu przedawnienia roszczeń (art. 117 – 125 kodeksu cywilnego). I tak przerwanie biegu zasiedzenia, w związku z powyższymi normami, oznacza, że dotychczasowy bieg terminu zostaje wstrzymany (np. na etapie 15 lat) – a nawet po oddaleniu roszczeń właściciela nie jest kontynuowany a zaczyna biec od początku.

Co powoduje przerwanie biegu zasiedzenia

Zgodnie z art. 123 kc, przerwanie biegu zasiedzenia może być spowodowane:

  • przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
  • przez wszczęcie mediacji.

Jako przesłankę przerwania biegu przedawnienia (czyli normy stosowane odpowiednio do zasiedzenia) kodeks wskazuje również uznanie zobowiązania. Z uwagi jednak na specyfikę instytucji zasiedzenia- doktryna podnosi, że nie można tego przepisu zastosować. Uznanie przez zasiadującego tego, że zajmuje daną nieruchomość bezprawnie- może jedynie spowodować wydłużenie terminu – z uwagi na jego złą wiarę (30 lat zamiast 20)- nie powoduje natomiast przerwania biegu przedawnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z uwagi na szeroką definicję czynności wierzyciela (właściciela nieruchomości) skutkujących przerwaniem biegu przedawnienia, poniżej przedstawiam kilka przykładowych:

  • wytoczenie powództwa windykacyjnego (o zwrot nieruchomości),
  • zawezwanie do próby ugodowej,
  • wniosek o ustalenie treści księgi wieczystej,
  • wniosek o dział spadku (ale już nie o stwierdzenie nabycia spadku),
  • wniosek o zabezpieczenie (złożony przed powództwem).

Jak widać katalog jest szeroki i co do zasady zawierają się w nim wszystkie czynności podjęte przez właściciela w celu przywrócenia władania nad nieruchomością.
Kiedy przerwanie biegu zasiedzenia jest nieskuteczne

REKLAMA

Bieg okresu zasiedzenia może być przerwany bez negatywnych konsekwencji dla posiadacza, jeśli do tego czasu minął okres uprawniający do stwierdzenia zasiedzenia. Czyli , jeśli upłynęło 20 (przy dobrej wierze) lub 30 (przy złej) lat nieprzerwanego posiadania, przez obecnego posiadacza (lub jego poprzedników prawnych) przerwanie biegu przedawnienia nie będzie miało wpływu na ewentualne potwierdzenie zasiedzenia przed sądem.
Zasiedzenie następuje bowiem z mocy prawa po upływie określonego terminu, postępowanie przed sądem ma za zadanie je tylko potwierdzić.

Jeśli więc po upływie odpowiedniego terminu posiadacz jest pozwany przez właściciela (nominalnego nieruchomości) – może podnieść zarzut zasiedzenia i przeprowadzić odpowiednie postępowanie. Do czasu zakończenia postępowania o zasiedzenie, postępowanie wszczęte przez właściciela nieruchomości powinno być zawieszone.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA