Na jakie prace nie potrzeba pozwolenia?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Taką inwestycją są na przykład obiekty do tymczasowego użytkowania. Zazwyczaj są to budynki, których używa się do realizacji robót budowlanych (na które już musimy mieć pozwolenie), badań geodezyjnych lub badań genealogicznych. Musimy wiedzieć, że są to tylko prace przygotowawcze do innych prac budowlanych, do których wymagana jest zgoda na ich wykonanie.
REKLAMA
Bez pozwolenia na budowę możemy umieścić także różne obiekty wystawowe, pod warunkiem, że nie spełniają one żadnych funkcji użytkowych. Musimy pamiętać o definicji, jaką objęty jest „tymczasowy obiekt budowlany”. Według niej jest to obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, takie jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe.
Zobacz także: Jak rozpocząć planowanie domu rekreacyjnego?
Bez pozwolenia możemy wybudować też altany działkowe, pod warunkiem, że spełniają one wymagania:
• budowa altan i obiektów gospodarczych na działkach w pracowniczych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości 5 m przy dachach stromych i 4 m przy dachach płaskich.
Ogrodzenia:
• budowa ogrodzeń z wyjątkiem ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m,
Znaki geodezyjne:
• ustawienie znaków geodezyjnych oraz obiektów triangulacyjnych, poza obszarem parków narodowych i rezerwatów przyrody,
A także:
• instalowanie krat na obiektach budowlanych z wyjątkiem obiektów zabytkowych, budynków mieszkalnych wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego,
• instalowanie na obiektach budowlanych urządzeń o wysokości nieprzekraczającej 3 m,
• rozbiórka obiektów i urządzeń budowlanych, na które nie jest wymagane pozwolenie na budowę – jeżeli nie podlegają ochronie jako dobra kultury.
Pamiętajmy o właściwej kwalifikacji naszych prac budowlanych – dzięki temu unikniemy wysokich kar, którym podlega samowolka budowlana.
Zobacz także: Budowa domu – samodzielnie czy z deweloperem?
REKLAMA
REKLAMA