REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA

Wykup i adaptacja strychu od Wspólnoty Mieszkaniowej

Wykup i adaptacja strychu od wspólnoty mieszkaniowej często okazuje się bardzo korzystnym rozwiązaniem zarówno dla inwestora, jak i wspólnoty. Inwestor uzyskuje możliwość powiększenia swojego mieszkania lub stworzenia nowego, za niższą cenę niż nabycie mieszkania na rynku. Dostaje także możliwość ciekawej aranżacji wnętrza. Z kolei wspólnota otrzymuje w zamian za zbycie części wspólnej środki na spłaty kredytów lub przeprowadzenie remontu. Jeżeli członkowie wspólnoty raczej nie korzystają ze strychu, można powiedzieć, że wspólnota otrzymuje te środki „niewielkim kosztem” – poprzez zbycie niewykorzystywanej części budynku. Jednocześnie wspólnota może zażądać, żeby w ramach prowadzonej adaptacji inwestor wyremontował i ocieplił dach budynku.

Program Pierwsze Mieszkanie. Czy ożywi rynek nieruchomości?

Program Pierwsze Mieszkanie ma pobudzić popyt na zakup mieszkań. Skierowany jest do osób, które chcą nabyć swoją pierwszą nieruchomość i zakłada wsparcie w dwóch wariantach: kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe.

Wirtualna rzeczywistość w nieruchomościach – czym są wirtualne spacery

Technologia "wirtualnych spacerów" pozwala potencjalnym nabywcom na interaktywne zwiedzanie każdego zakamarka nieruchomości, bez ruszania się sprzed ekranu komputera. Zmiany w ostatnich latach przebiły opór wielu osób przed korzystaniem ze technologii zdalnych i sprawiły, że znacznie zwiększyło się grono ich odbiorców.

Perspektywy w nieruchomościach 2023. W co inwestować?

Nieuchronnie zbliża się koniec roku, a prognozy na 2023 roku z jednej strony wskazują na dużą ostrożność wśród inwestorów i instytucji finansowych, z drugiej dają szansę na nowe otwarcie. Specjaliści twierdzą, że to dobry moment na inwestowanie z uwagi na dostępność atrakcyjnych aktywów w zdyskontowanych cenach.

REKLAMA

Parki handlowe z dobrą perspektywą w niepewnych czasach

Retail parki dają inwestorom zarobić. Liczne obiekty handlowe typu convenience oddawane są w coraz mniejszych miejscowościach na terenie całej Polski

Czy teraz jest czas na zakup mieszkania? Kryzys oznacza okazje

Nieco ponad 7 tys. Budowę tylu nowych mieszkań rozpoczęli w październiku deweloperzy. To kolejny miesiąc z rzędu, kiedy ten wskaźnik spada. W sumie od początku roku deweloperzy rozpoczęli budowę 100 tys. nowych lokali. To prawie 1/3 mniej niż jeszcze rok wcześniej. Taki stan rzeczy może być jednak dobrą informacją dla osób inwestujących w nieruchomości.

Jak cudzoziemiec może kupić nieruchomość w Polsce - czyli luka w ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (NNC)

Teoretycznie cudzoziemiec z kraju nienależącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, aby kupić w Polsce nieruchomość nierolną i nieleśną lub większość udziałów w spółce posiadającą taką nieruchomość, musi zwrócić się do Ministra Spraw Wewnętrznych o uzyskanie specjalnego zezwolenia. Przepisy zawierają jednak lukę, która umożliwia obejście tego wymogu.

Jak mały deweloper może obniżyć podatki?

Zmiany w zakresie składki zdrowotnej podwyższyły próg wejścia dla początkujących deweloperów. Czy są jakieś alternatywy dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych. Wolumen inwestycyjny 30 proc. w górę

Inwestycje w czasach niepewności. W pierwszym półroczu 2022 r. wartość wolumenu transakcyjnego w regionie CEE wzrosła o 30 proc. w ujęciu rocznym, osiągając 5,4 mld euro. Jest to wynik niezły, jednak o 12 proc. niższy niż 6,1 mld euro, odnotowane w pierwszym półroczu 2020 roku, kiedy rynek nie był jeszcze dotknięty skutkami pandemii.

Ubezpieczenie nieruchomości - jakie korzyści

Bezpieczny dom to pragnienie prawie każdego z nas. Jednak większość ubezpieczeń nieruchomości wykupowanych jest dlatego, że wymagają tego banki przy kredycie hipotecznym. A co w sytuacji, kiedy ubezpieczenia nie ma, a wybuchnie pożar, pęknięta rura zaleje całe pomieszczenie lub zdarzy się inny niebezpieczny wypadek?

Deklaracja dotycząca źródeł ciepła – zblilża się koniec terminu na jej złożenie

Deklaracja dotycząca źródeł ciepła w budynkach musi zostać złożona do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) do 30 czerwca 2022 roku. Kto musi ją złożyć, jak to zrobić i jakie grożą kary za niewywiązanie się z tego obowiązku?

Wysokie wzrosty cen mieszkań w IV kwartale 2021

Dynamika wzrostów cen w ostatnim kwartale 2021 na rynku wtórnym wzrosła w porównaniu do poprzedniego kwartału. Wzrosty roczne były jeszcze wyższe. Na rynku wtórnym ceny rok do roku wzrosły aż o 7 proc., zaś na pierwotnym o 2,6 proc. Eksperci nie przewidują w najbliższym czasie spadku stawek za nieruchomości

Najem droższy niż przed pandemią: czy czekają nas kolejne podwyżki?

Najem mieszkania uchodzi za jedną za najbardziej opłacalnych inwestycji i dobrą ochronę kapitału przed inflacją. Jednak sytuacja na rynku najmu nieruchomości jest wrażliwa na zmiany. Jakie są dla niego perspektywy w obliczu zmian wynikłych z Polskiego Ładu, wstępnych zapowiedzi końca pandemii, czy też sytuacji gospodarczej? Stanie się bardziej rentowny, bo czynsze wzrosną, czy też najem jako inwestycja będzie coraz mniej opłacalny?

Rynek mieszkaniowy - 3 największe mieszkaniowe zaskoczenia 2021 r.

Rynek mieszkaniowy wzbudził wiele emocji w 2021 r. wśród jego uczestników i obserwatorów. Jakie zjawiska według portalu Get.Home.pl były na nim najbardziej zaskakujące w tym czasie?

Inwestycje w nieruchomości. Koniec roku sprzyja zakupom mieszkań

Kupno mieszkania pod wynajem staje się coraz bardziej popularne. Zwłaszcza w dobie rosnących cen i wysokiej inflacji. Co przemawia za tym, aby decyzję o zakupie podjąć jeszcze przed końcem roku?

Przekształcenie użytkowania wieczystego nieruchomości mieszkaniowej w prawo własności - RPO sugeruje zmiany w przepisach

Jeśli dotychczasowy użytkownik wieczysty zapłacił z góry wszystkie opłaty roczne za prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, które potem odsprzedał, to nabywca i tak musi uiścić opłatę „przekształceniową”. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich takie osoby powinny mieć prawo do nieodpłatnego przekształcenia, tym bardziej, że przysługuje ono np. spadkobiercy użytkownika wieczystego, który uiścił jednorazowo całą tę opłatę. Według skarżących ustawodawca wprowadził ich w swego rodzaju pułapkę, gdyż liczyli, że również będą zwolnieni z opłat.

Komunikacja z klientami w firmach deweloperskich w czasie COVID-19

Przedstawiciele firm deweloperskich odpowiadają na pytanie: "Jak w Państwa firmie zmieniła się komunikacja z klientami podczas lockdown i które z nowych rozwiązań na pewno zostaną z Państwem na dłużej?" Deweloperzy powszechnie wprowadzili elektroniczne narzędzia do rozmów i spotkań z klientami, wirtualne spacery po nieruchomościach, czy elektroniczne metody podpisywania umów rezerwacyjnych.

Podatek od nieruchomości. Jak wykazywać zwolnienia Covid-19 w sprawozdaniu SP-1 część B

W kolumnie, w której ujmowane są podstawy opodatkowania zwolnione z podatku od nieruchomości na mocy uchwał rad gmin, powinny zostać wykazane tylko te powierzchnie/wartości przedmiotów opodatkowania.

Luksusowe nieruchomości w cenie

Pomimo pandemii koronawirusa rynek luksusowych nieruchomości ma się całkiem dobrze. Deweloperzy nie notują spadków i nie narzekają na brak klientów.

Kiedy najkorzystniej sprzedać nieruchomość?

Kiedy najkorzystniej sprzedać mieszkanie? To pytanie zadaje sobie każdy właściciel nieruchomości. Bez względu na to czy sprzedajemy mieszkanie, czy jest to kolejna sprzedaż inwestycji, ważny jest czas sprzedaży. Kiedy wystawić nieruchomość na sprzedaż? Czy występuje sezonowość w branży nieruchomości? Co wpływa na najkorzystniejszy efekt sprzedaży nieruchomości? Na te i inne pytania odpowiada ekspert Nowodworski Estates Adrian Sowa w rozmowie z Elżbietą Jachymczak.

Program Dostępność Plus - architektoniczne wsparcie dla niepełnosprawnych

W kwietniu Premier Morawiecki zapowiedział wprowadzenie Paktu na rzecz programu Dostępność Plus 2018-2025. W ramach tej koncepcji w najbliższych latach aż 23 mld zł zostanie przeznaczonych na inwestycje mające na celu likwidację barier w przestrzeni publicznej. Pieniądze będą pochodzić z funduszy krajowych, unijnych oraz tak zwanych funduszy norweskich i EOG. W zamierzeniu rządu program ten ma ułatwić życie osobom starszym, niepełnosprawnym oraz matkom z małymi dziećmi. Co ważne, plany usprawnień dotyczą także mieszkań.

Domek letniskowy - przyjaciel urlopowicza

Własny domek letniskowy może być świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z dala od miejskiego zgiełku i problemów dnia codziennego. Nie dziwi więc fakt, że Polacy nadal chętnie szukają tego typu nieruchomości wypoczynkowych, do których będą mogli wracać gdy tylko nadarzy się ku temu okazja.

Wszystko w zasięgu ręki  

Kupując mieszkanie przywiązujemy coraz większą wagę do otaczającej nas infrastruktury. Idealna lokalizacja to taka, w obrębie której możemy mieszkać, pracować i spędzać wolny czas.

Mieszkania z widokiem na Wisłę

Coraz więcej warszawskich deweloperów zaczyna realizację inwestycji mieszkaniowych na terenach leżących w pobliżu Wisły. Widok na rzekę jest ich bezsprzecznym atutem. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym warto zastanowić się, czy ten czynnik będzie dla kupującego istotnym kryterium wyboru. Piękne widoki i tereny spacerowe wzdłuż rzeki mogą stanowić kluczowy czynnik przy wyborze mieszkania.

Rynek nieruchomości – zmiany w 2018 roku

Rynek nieruchomości w mijającym rok był rekordowy pod wieloma względami. Czy kolejny rok będzie równie dobry? W 2018 roku rynek nieruchomości czekają zmiany, m.in. w prawie budowlanym. W jaki sposób nowe regulacje wpłyną na deweloperów? Czy przyszły rok przyniesie wzrost cen mieszkań?

Przepis ws. zwrotu wywłaszczonej nieruchomości niekonstytucyjny

We wtorek Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną dwóch osób dotyczącą wywłaszczenia nieruchomości i zasad jej zwrotu, co reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami.

Minimalny wzrost cen mieszkań. Czy to początek zmian na rynku nieruchomości?

Ceny mieszkań w II kwartale 2017 roku, w skali kraju wzrosły o 2 procent – wynika z raportu przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Nie we wszystkich jednak województwach odnotowano podwyżki. Czy oznacza to początek większych zmian na rynku nieruchomości?

Na co należy zwrócić uwagę kupując mieszkanie na rynku wtórnym?

Zakup mieszkania na rynku wtórnym może wiązać się z licznymi problemami wynikającymi z prostego faktu, że było ono wcześniej użytkowane. Istnieje więc ryzyko, że nie znamy jego prawdziwego stanu prawnego. Tak się dzieje w szczególności, gdy nieruchomość pozostaje w stanie zadłużenia lub obciążona jest hipoteką. Jak więc uniknąć podobnych trudności i co należy koniecznie uwzględnić przy zakupie?

Konsekwencje związane z bezumownym korzystaniem z nieruchomości

Z różnych przyczyn – politycznych czy gospodarczych – zdarzają się sytuacje, że ktoś inny – bez woli, a czasem również wiedzy właściciela – posiada jego nieruchomość czerpiąc z niej korzyści. Z bezumownym korzystaniem z nieruchomości przez osoby trzecie mamy najczęściej do czynienia w przypadku odmowy wydania nieruchomości po upływie terminu obowiązywania umowy dzierżawy czy leasingu. Właściciel może wówczas domagać się rekompensaty z odpowiedniego tytułu, jednak dochodzenie roszczeń uzupełniających jest ograniczone czasowo, przedawniają się one z upływem roku od dnia zwrotu nieruchomości.

Poręczyciel, który spłacił kredyt powinien wpisać się do hipoteki nieruchomości

Poręczyciel, aby uzyskać pełną ochronę wierzytelności hipotecznej nabytej na skutek spłaty wierzyciela, powinien zadbać o ujawnienie swojego prawa (wpisu zmiany wierzyciela hipotecznego) w księdze wieczystej nieruchomości. Wstąpienie przez poręczyciela w prawa zaspokojonego wierzyciela następuje z mocy prawa.

Brexit a rynek nieruchomości w Polsce

Decyzja mieszkańców Wielkiej Brytanii o opuszczeniu UE wprowadziła ogromne zamieszanie na rynkach finansowych i w sferze geopolityki. Zaskoczenie było tym większe, iż ryzyko takiego scenariusza było minimalizowane w ostatnich dniach poprzedzających referendum. Nowa rzeczywistość przed jaką staną władze i mieszkańcy UE sprawia, iż przedstawiciele wielu branż próbują oszacować skutki Brexitu. Czy to bezprecedensowe wydarzenie wpłynie w jakikolwiek sposób na polski rynek nieruchomości mieszkaniowych?

Dom inteligentny - jak zadbać o bezpieczeństwo?

Wygoda i funkcjonalność to nie jedyne cechy inteligentnych domów. Warto zwrócić uwagę na aspekt bezpieczeństwa. Choć wszystkie udogodnienia związane z Internetem rzeczy (IoT) i zautomatyzowanym domem mają w zamyśle ułatwić codzienne życie, niewłaściwie chronione i niekontrolowane sprzęty mogą przyczynić się do wielu wirtualnych (i nie tylko!) włamań.

Dom nad morzem, jeziorem czy w górach?

Kogo stać na dom nad morzem, jeziorem czy w górach? Czy to luksus, na który stać tylko nielicznych?

Nieruchomości logistyczne – dobra inwestycja

Polskie nieruchomości komercyjne są coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów z Ameryki Północnej, Azji i Australii. W Polsce następuje większy wzrost nieruchomości logistycznych takich jak np. magazyny, niż na zachodzie Europy.

Zobowiązania stron z tytułu umowy najmu lokalu mieszkalnego

Przy zawarciu umowy wynajmujący zobowiązany jest poinformować najemcę o wszystkich istotnych kwestiach związanych z lokalem mieszkalnym. Ponadto, najemca zawierając umowę najmu zobowiązany jest uiścić kaucję zabezpieczającą, która stanowi dla wynajmującego gwarancję prawidłowego korzystania.

Rewolucyjne zmiany w hipotece

 W życie weszła nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece - zmieniająca znacząco zasady rządzące tym ograniczonym prawem rzeczowym.

Kto zapłaci podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości jest podatkiem majątkowym. Zasadniczo obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży na właścicielu nieruchomości albo obiektów budowlanych, a w określonej sytuacji na posiadaczu samoistnym. Natomiast posiadacz zależny, który faktycznie korzysta z nieruchomości, będzie podatnikiem podatku od nieruchomości Skarbu Państwa lub jednostek samorządowych.

Jakie są zalety najmu zwrotnego?

Instytucja najmu zwrotnego nie została odrębnie uregulowana w przepisach krajowych. Jednakże z uwagi na obowiązującą w polskim porządku prawnym zasadę swobody umów, strony umowy najmu zwrotnego – mogą ustalić jego treść według własnego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości stosunku prawnego, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Czym charakteryzuje się najem zwrotny?

Najem zwrotny jest jedną z form pozyskiwania kapitału. Wykorzystuje się go przede wszystkim na rynku nieruchomości. Deweloperzy stosują taką praktykę głównie po wybudowaniu i odsprzedaniu budynku – wynajmując jego część od nowego właściciela.

Zebrania właścicieli we wspólnocie mieszkaniowej

Zważywszy na fakt , iż wspólnoty mieszkaniowe są niewielkie, każdy zaś z jej członków jest właścicielem części budynku – zebrania są dużo ważniejsze niż w spółdzielni.

Czy sprzedając nieruchomość zapłacę VAT?

Podzieliłeś dużą nieruchomość na kilka mniejszych? Chcesz je wszystkie sprzedać? Uważaj – urząd skarbowy może ci kazać zapłacić VAT- nawet jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej. Nie wszystko jednak stracone - Sądy Administracyjne uważają, że fiskus się myli.

Podział wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnota mieszkaniowa może zostać podzielona lub połączona z inną wspólnotą. Wymaga to zgody właścicieli lokali jako czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu i nie jest łatwe do przeprowadzenia.

Opodatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia mieszkania

Artykuł dotyczy opodatkowania przychodu, jaki uzyskał podatnik z odpłatnego zbycia mieszkania. Mieszkanie otrzymał w spadku od swojej babci. Istotną sprawą jest moment przyjęcia mieszkania w spadku.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę najmu?

Umowa najmu okazjonalnego zawiera pewne ograniczenia w stosunku do najemcy, jak i właściciela lokalu. Takie warunki umowy są niesprzyjające z wielu przyczyn, które zostaną omówione poniżej.

Jak sprzedać mieszkanie nie płacąc podatku dochodowego?

Mieszkanie, czy też dom są takim samym (choć generalnie droższym) towarem jak wszystkie inne- zysk osiągnięty z ich sprzedaży podlega opodatkowaniu. Istniejące jednak zwolnienia, w tym ulga meldunkowa, pozwalają tego uniknąć.

Jak okazjonalnie wynająć dom?

Od 28 stycznia 2009 r. właściciele lokali, którzy nie chcą mieć problemów z pozbyciem się uciążliwego lokatora zyskali nową możliwość, otóż mogą wynająć swój dom lub mieszkanie na podstawie umowy o najem okazjonalny.

REKLAMA