REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalny wzrost cen mieszkań. Czy to początek zmian na rynku nieruchomości?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Grupa Deweloperska GEO
Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.
Minimalny wzrost cen mieszkań /Fot. Fotolia
Minimalny wzrost cen mieszkań /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ceny mieszkań w II kwartale 2017 roku, w skali kraju wzrosły o 2 procent – wynika z raportu przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Nie we wszystkich jednak województwach odnotowano podwyżki. Czy oznacza to początek większych zmian na rynku nieruchomości?

REKLAMA

Największe zwyżki widoczne są w województwach zachodnio-pomorskim (+6,6%) oraz pomorskim (+5,2%), jedynie w opolskim ceny mieszkań spadły o 0,5% w porównaniu z I kwartałem 2017 roku. W pozostałych rejonach zmiany kształtują się na poziomie +1/+2%.

REKLAMA

Dane te dotyczą ogólnego rynku lokali mieszkalnych, a więc także rynku wtórnego. Jeżeli jednak spojrzymy na dane GUS-u, na temat ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania, to zobaczymy, że w porównaniu z kwartałem poprzednim średnia cena dla Polski spadła o ponad 400 zł/mkw.

- Jeśli prześledzimy dane z lat ubiegłych, możemy zobaczyć, że pomiędzy niewielkimi wzrostami występują także pewne korekty cen. Choć rynek mieszkań obecnie znajduje się w  równowadze, to analitycy dostrzegają już pewną presję do podwyżek cen, której katalizatorem są rosnące ceny działek budowlanych oraz wykonawstwa - mówi Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo.

Podaż równa popytowi

REKLAMA

Deweloperzy złapali wiatr w żagle i nie ustają w budowie nowych inwestycji i uzyskiwaniu pozwoleń na rozpoczęcie kolejnych. Rekordowe wyniki, które cieszą przedsiębiorców, są odpowiedzią na duże zapotrzebowanie na rynku, widoczne bowiem jest, że nowe mieszkania szybko się sprzedają.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Aktualnie obserwujemy wysoki popyt na mieszkania, który jednak nie przekłada się na znaczący wzrost cen, gdyż oferta deweloperów również rośnie - wyjaśnia ekspert Grupy Deweloperskiej Geo. - Wyższe płace, niskie stopy procentowe oraz stopa bezrobocia pozytywnie wpływają na możliwości zakupowe Polaków, dlatego wielu z nich decyduje się na zakup mieszkania właśnie teraz. Czas na kupno mieszkania jest wyjątkowo sprzyjający ponieważ oferta dostępnych lokali jest bardzo bogata, a ceny znalazły się w punkcie równowagi - dodaje.

Stabilna sytuacja

Co w takim razie mogłoby wpłynąć na wytrącenie cen z punktu równowagi? Na osłabienie popytu na mieszkania z pewnością mogłaby wpłynąć seria podwyżek stóp procentowych. Rezultatem takiej decyzji RPP byłoby zwiększenie miesięcznych rat kredytów hipotecznych, a tym samym wykluczenie z rynku nabywców posiadających niewielką zdolność kredytową. Dodatkowo wzrosłoby oprocentowanie lokat bankowych, a przez to inwestowanie w mieszkania pod wynajem straciłoby w pewnym stopniu na atrakcyjności.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Kiedy możemy spodziewać się zmian? Analitycy przewidują, że zmiana wartości stóp procentowych może nastąpić dopiero w 2019 roku, na razie są one utrzymywane na stałym, rekordowo niskim poziomie.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA