REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najem instytucjonalny 2017/2018

Ewa Kowalska
Ekspert w zakresie VAT
Najem instytucjonalny 2017/2018 /Fot. Fotolia
Najem instytucjonalny 2017/2018 /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązująca od 11 września 2017 r. ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości wprowadziła istotne zmiany w dotychczasowo obowiązującej ustawie o ochronie praw lokatorów. Nowelizacja zawężyła krąg podmiotów, które mogą zainicjować zawarcie umowy najmu okazjonalnego tylko do osób fizycznych, niezajmujących się zawodowo wynajmem lokali. Ponadto wprowadziła nową instytucję tzw. najmu instytucjonalnego.

Umowa najmu instytucjonalnego, jako umowa najmu lokalu mieszkalnego może być zawarta tylko przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali zarówno przez osobę fizyczną, prawną jak i jednostkę organizacyjna niebędącą osobą prawną.

REKLAMA

Czas obowiązywania i forma zawarcia

Umowa zawierana jest na czas oznaczony. Ustawodawca nie określa do kiedy najdłużej może ona obowiązywać, pozostawia tą kwestię do samodzielnego ustalenia samym zainteresowanym. W przypadku zawarcia jak i zmiany umowy najmu instytucjonalnego lokalu konieczne jest zachowanie formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Co jest potrzebne oprócz umowy?

REKLAMA

Do zawartej umowy najmu instytucjonalnego konieczne jest dołączenie oświadczenia najemcy. W treści tego dokumentu wyraża on zgodę na poddanie się egzekucji oraz na opróżnienie i wydanie lokalu użytkowanego na podstawie umowy najmu instytucjonalnego w terminie wskazanym w żądaniu właściciela. Jeżeli więc najemca zaprzestaje uiszczać opłaty z tytułu zawartej umowy, wynajmujący ma prawo domagać się opuszczenia przez niego lokalu. Ponadto jeżeli najemca wykona swoje zobowiązanie tzn. zgodnie z żądaniem wynajmującego opuści dotychczasowe mieszkanie, traci jednocześnie możliwość otrzymania lokalu socjalnego i pomieszczenia tymczasowego.

Oświadczenie najemcy musi być sporządzone w formie aktu notarialnego. Opłata za sporządzenie aktu notarialnego nie może wynosić więcej niż maksymalna kwota czynszu normowanego ,,bez opcji” za 1 m 2 na wynajem, określona dla miasta stołecznego Warszawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najemca może zostać również obciążony obowiązkiem wpłacenia kaucji, która pełni formę zabezpieczenia należności z tytułu najmu instytucjonalnego lokalu przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu oraz kosztów eksmisji.

Wysokość kaucji nie może być jednak wyższa od trzykrotności miesięcznego czynszu za określony lokal. Przy wyliczeniach bierzemy pod uwagę stawkę jaka obowiązywała w dniu zawarcia samej umowy. Kaucja jest zwracana najemcy w ciągu miesiąca od dnia, w którym opróżnił on lokal po potrąceniu należności właściciela.

Zobacz: Nieruchomości

Co należy zrobić gdy najemca nie chce opuścić lokalu?

W takich przypadkach właściciel sporządza pisemny dokument z urzędowo poświadczonym podpisem, w którym zobowiązuje najemcę do opuszczenia lokalu. W swoim żądaniu wskazuje tożsamość stron umowy, jak również przyczyny z jakich umowa najmu instytucjonalnego lokalu między nimi już nie obowiązuje. Najemca ma co najmniej 14 dni na opuszczenie lokalu. Jeżeli w umówionym terminie nie wykona zobowiązania, właściciel składa wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, który zawiera wspomniane już wcześniej oświadczenie najemcy. Wynajmujący do wniosku załącza wspomniane już żądanie opuszczenia lokalu wraz z dowodem, że zostało ono doręczony najemcy i dokument potwierdzający posiadały tytuł prawny do lokalu. Uwzględnienie wniosku przez sąd umożliwia podjęcie działań przez komornika w celu opróżnienia lokalu i oddania go w posiadanie właścicielowi.

Podstawa prawna:
Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości z dnia 20 lipca 2017r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1529).

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA