REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najem instytucjonalny 2017/2018

Ewa Kowalska
Ekspert w zakresie VAT
Najem instytucjonalny 2017/2018 /Fot. Fotolia
Najem instytucjonalny 2017/2018 /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązująca od 11 września 2017 r. ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości wprowadziła istotne zmiany w dotychczasowo obowiązującej ustawie o ochronie praw lokatorów. Nowelizacja zawężyła krąg podmiotów, które mogą zainicjować zawarcie umowy najmu okazjonalnego tylko do osób fizycznych, niezajmujących się zawodowo wynajmem lokali. Ponadto wprowadziła nową instytucję tzw. najmu instytucjonalnego.

Umowa najmu instytucjonalnego, jako umowa najmu lokalu mieszkalnego może być zawarta tylko przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali zarówno przez osobę fizyczną, prawną jak i jednostkę organizacyjna niebędącą osobą prawną.

REKLAMA

Czas obowiązywania i forma zawarcia

Umowa zawierana jest na czas oznaczony. Ustawodawca nie określa do kiedy najdłużej może ona obowiązywać, pozostawia tą kwestię do samodzielnego ustalenia samym zainteresowanym. W przypadku zawarcia jak i zmiany umowy najmu instytucjonalnego lokalu konieczne jest zachowanie formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Co jest potrzebne oprócz umowy?

REKLAMA

Do zawartej umowy najmu instytucjonalnego konieczne jest dołączenie oświadczenia najemcy. W treści tego dokumentu wyraża on zgodę na poddanie się egzekucji oraz na opróżnienie i wydanie lokalu użytkowanego na podstawie umowy najmu instytucjonalnego w terminie wskazanym w żądaniu właściciela. Jeżeli więc najemca zaprzestaje uiszczać opłaty z tytułu zawartej umowy, wynajmujący ma prawo domagać się opuszczenia przez niego lokalu. Ponadto jeżeli najemca wykona swoje zobowiązanie tzn. zgodnie z żądaniem wynajmującego opuści dotychczasowe mieszkanie, traci jednocześnie możliwość otrzymania lokalu socjalnego i pomieszczenia tymczasowego.

Oświadczenie najemcy musi być sporządzone w formie aktu notarialnego. Opłata za sporządzenie aktu notarialnego nie może wynosić więcej niż maksymalna kwota czynszu normowanego ,,bez opcji” za 1 m 2 na wynajem, określona dla miasta stołecznego Warszawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najemca może zostać również obciążony obowiązkiem wpłacenia kaucji, która pełni formę zabezpieczenia należności z tytułu najmu instytucjonalnego lokalu przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu oraz kosztów eksmisji.

Wysokość kaucji nie może być jednak wyższa od trzykrotności miesięcznego czynszu za określony lokal. Przy wyliczeniach bierzemy pod uwagę stawkę jaka obowiązywała w dniu zawarcia samej umowy. Kaucja jest zwracana najemcy w ciągu miesiąca od dnia, w którym opróżnił on lokal po potrąceniu należności właściciela.

Zobacz: Nieruchomości

Co należy zrobić gdy najemca nie chce opuścić lokalu?

W takich przypadkach właściciel sporządza pisemny dokument z urzędowo poświadczonym podpisem, w którym zobowiązuje najemcę do opuszczenia lokalu. W swoim żądaniu wskazuje tożsamość stron umowy, jak również przyczyny z jakich umowa najmu instytucjonalnego lokalu między nimi już nie obowiązuje. Najemca ma co najmniej 14 dni na opuszczenie lokalu. Jeżeli w umówionym terminie nie wykona zobowiązania, właściciel składa wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, który zawiera wspomniane już wcześniej oświadczenie najemcy. Wynajmujący do wniosku załącza wspomniane już żądanie opuszczenia lokalu wraz z dowodem, że zostało ono doręczony najemcy i dokument potwierdzający posiadały tytuł prawny do lokalu. Uwzględnienie wniosku przez sąd umożliwia podjęcie działań przez komornika w celu opróżnienia lokalu i oddania go w posiadanie właścicielowi.

Podstawa prawna:
Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości z dnia 20 lipca 2017r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1529).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyt "Na start" zagrożony. Co to oznacza dla rynku mieszkaniowego?

Program "Na start" stanowi flagowy projekt rządu w dziedzinie mieszkaniowej. Jednak obecnie jego przyszłość jest niepewna, a prace nad nim utykają. Dlaczego program jest zagrożony, jakie są konsekwencje jego ewentualnego braku oraz jakie rozwiązania mogą pomóc w zrównoważeniu rynku mieszkaniowego.

Polacy na potęgę kupują mieszkania za granicą. Lubują się w wielkich apartamentach

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy zakupili aż 800 domów i apartamentów na Półwyspie Iberyjskim – wynika z danych podanych przez Registradores de Espana. To nie tylko o 21% więcej niż w poprzednim kwartale, ale także trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku.

TOP hotele w Polsce mają te 5 cech, które świadczą o atrakcyjności

Liczba turystów korzystających z hoteli w Polsce rośnie. Jakie obiekty wybierają na wypoczynek? Oto 5 cech, które świadczą o atrakcyjności hoteli.

Czego teraz szukają kupujący mieszkania?

Gdzie przyszli nabywcy nieruchomości najczęściej szukają mieszkań? Jakie metraże i rozwiązania preferują? W jakich cenach? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Ilu Polaków kupuje nowe mieszkania za gotówkę?

Czy tylko inwestorzy kupują mieszkania bez kredytu? Niekoniecznie. Ile osób w 2023 r. mogło pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę. Portal RynekPierwotny.pl postanowił przyjrzeć się tym statystykom. 

Nawet 30 tys. zł dopłaty na mikroinstalację wiatrową i 17 tys. zł na magazyn energii elektrycznej. W II. i III. kwartale 2024 r.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zapowiedział uruchomienie naboru wniosków w ramach programu "Moja elektrownia wiatrowa" na drugi - trzeci kwartał 2024 roku. Będzie można otrzymać do 30 tys. zł dopłaty na zakup przydomowego wiatraka i do 17 tys. zł na magazyn energii elektrycznej.

Kredyt mieszkaniowy #naStart. Limity ceny metra kwadratowego – ile wyniosą, czy w ogóle mają sens? Jakie są obecne ceny rynkowe mieszkań?

Nadal nie wiadomo kiedy w ofercie banków pojawi się  „Kredyt mieszkaniowy #naStart”. Mając na uwadze ryzyko wzrostu cen mieszkań, rząd rozważa wprowadzenie limitów cenowych w przeliczeniu na metr kwadratowy. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile mieszkań w ofercie firm deweloperskich spełniłoby obecnie taki warunek.

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu od lipca 2024 r. Czy bon energetyczny będzie realnym wsparciem? Jak wybrać źródło ciepła dla swojego domu?

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu oraz zamieszanie wokół certyfikacji pomp ciepła – te problemy dotykają każdego obywatela. O tym, czego możemy się spodziewać, jak sobie z tym radzić i czy ratunkiem są OZE rozmawiamy z wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, panią Aleksandrą Jurkowską.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

REKLAMA