Czym charakteryzuje się najem zwrotny?
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest najem zwrotny?
REKLAMA
Najem zwrotny jest transakcją, która polega na tym, że właściciel nieruchomości sprzedaje ją nabywcy, od którego następnie nieruchomość tę wynajmuje.
Transakcja, która została powyżej opisana może dotyczyć nieruchomości, ale także w zależności od rodzaju posiadanych aktywów – innych środków trwałych, np. flota transportowa, maszyny, urządzenia itp.
Co wchodzi w skład najmu zwrotnego?
Najem zwrotny składa się z dwóch transakcji:
1. sprzedaży
2. najmu nieruchomości,
Najem zwrotny powinien być skonstruowany przez strony z uwzględnieniem bezwzględnie obowiązujących przepisów kodeksu cywilnego, które dotyczą zarówno sprzedaży, jak i najmu nieruchomości.
Co jest podstawowym celem najmu zwrotnego?
Podstawowym celem najmu zwrotnego jest uzyskanie przez zbywcę kapitału zamrożonego w nieruchomości z zachowaniem prawa do jej zajmowania.
Dzięki temu, że zbywca uzyskał kapitał zamrożony w nieruchomości z zachowaniem prawa do jej zajmowania, to przedsiębiorca może bez przeszkód rozszerzyć swoją działalność na dodatkowe rynki zbytu albo też może z tego tytułu pokryć straty.
Zobacz również serwis: Najem
Co może być przedmiotem najmu?
Przedmiotem najmu zwrotnego może być:
• nieruchomość komercyjna,
• nieruchomość przeznaczona na cele mieszkaniowe.
Reasumując należy podkreślić fakt, iż najem zwrotny jest rozwiązaniem godnym uwagi. Na potwierdzenie powyższego należy zaznaczyć, że instytucja najmu zwrotnego jest ważna dla z sprzedającego z uwagi na ponoszone koszty. Z tego względu, że stanowi ona alternatywę – dotyczącą możliwości sfinansowania nowej inwestycji a także planów rozwojowych. Natomiast dla kupującego może stanowić alternatywę do stworzenia atrakcyjnego narzędzia inwestycyjnego, dzięki któremu będzie mógł on uzyskiwać coraz większe zyski.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.