Kto zapłaci podatek od nieruchomości?
REKLAMA
REKLAMA
Posiadacz zależny
REKLAMA
Posiadaczem zależnym rzeczy, jest ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą.
Podatnicy podatku od nieruchomości
Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych (art. 3 ust. 1 pkt 4) podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące posiadaczami nieruchomości lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
1. wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, w wyjątkiem posiadania przez osoby fizycznie lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości
2. jest bez tytułu prawnego (z zastrzeżeniem posiadaczy samoistnych nieruchomości lub obiektów budowlanych).
Z powyższego wynika, że posiadacz zależny jest podatnikiem podatku od nieruchomości, jeśli spełnione są następujące warunki:
1. nieruchomości albo obiekty budowlane, którymi włada, stanowią własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego;
Dzierżawa nieruchomości od właściciela będącego osobą fizyczną nie powoduje przeniesienia obowiązku podatkowego na posiadacza zależnego (dzierżawcę).
2. posiadanie wynika z:
- umowy zawartej z właścicielem (Skarbem państwa, jednostką samorządu terytorialnego);
Jako umowy zawarte ze Skarbem Państwa należy traktować umowy zawarte z państwowymi jednostkami organizacyjnymi, które działają w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa.
- umowy zawartej z Agencją Nieruchomości Rolnych;
- z innego tytułu prawnego.
Dzierżawca gruntu
Dzierżawca gruntu nie jest zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości. Wynika to z faktu, że jest on posiadaczem zależnym, a posiadacze zależni nie są podatnikami podatku od nieruchomości (za wyjątkiem wskazanych powyżej przypadków).
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Opodatkowanie najemcy
W sytuacji, gdy trwały zarządca nieruchomości oddaje nieruchomość we władanie innemu podmiotowi, podatnikiem podatku od nieruchomości będzie podmiot, który faktycznie korzysta z nieruchomości, czyli najemca. Przepisy nie przewidują takiej sytuacji, w której trwały zarządca przekazuje posiadanie nieruchomości lub jej części najemcy. Tak więc pierwszym posiadaczem zależnym będzie tutaj zarządca nieruchomości, a drugim najemca, który faktycznie nią dysponuje i w konsekwencji zapłaci podatek.
Zobacz również serwis: Podatki
Solidarny obowiązek zapłaty podatku
Jeśli kilka podmiotów jest podatnikami, to obowiązek podatkowy ciąży na nich solidarnie. Ewentualna umowa, którą zawarły by strony, zgodnie z którą tylko jeden podmiot będzie zobowiązany do uiszczenia podatku, pozostaje bez znaczenia dla fiskusa, jeśli żadna z nich nie uiści podatku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.