Jak opodatkowany jest wyciąg narciarski?
REKLAMA
REKLAMA
Budowle sportowe
REKLAMA
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego przez pojęcie budowli należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak m.in. budowle sportowe.
REKLAMA
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską wyjaśniło, że budowlą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jest obiekt budowlany stanowiący całość techniczno-używkową wraz z instalacjami i urządzeniami, jak również urządzenie budowlane związane z danym obiektem zapewniające możliwość jego użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem.
Prawo budowlane nie wyjaśnia, jak rozumieć pojęcie „całość techniczno-użytkowa”. Aby ustalić jego znaczenie należy sięgnąć do wykładni językowej. W znaczeniu
słownikowym całość to wszystkie części czegoś, wzięte razem, połączone ze sobą w samodzielną jednostkę. Całość techniczna opiera się na związku odnoszącym się do techniki, do spraw związanych ze sposobem wykonania czegoś, natomiast całość użytkowa to powiązanie służące celom praktycznym, mające praktyczne zastosowanie.
Wykazanie istnienia związku techniczno-użytkowego pozwala na opodatkowanie podatkiem od nieruchomości, jako budowli, obiektu budowlanego składającego się z części o charakterze stricte budowlanym (np. fundament) oraz niemających takiego charakteru (np. urządzenia techniczne).
Zobacz również serwis: Podatki
Podatek od nieruchomości
Jeżeli zatem dany obiekt budowlany na podstawie przepisów Prawa budowlanego uznany może być za budowlę, to zgodnie przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości i podlega opodatkowaniu tym podatkiem w wysokości maksymalnie 2% jego wartości.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.