Współwłaściciel zapłaci cały podatek
REKLAMA
REKLAMA
Podatnicy podatku od nieruchomości
REKLAMA
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych.
Współwłaściciele
Jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, i co najważniejsze obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach.
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie definiuje pojęć „współwłasność” oraz „odpowiedzialność solidarna”, dlatego należy sięgnąć do kodeksu cywilnego.
Współwłasność
Zgodnie z brzmieniem art. 195 kodeksu cywilnego współwłasność jest rodzajem własności, charakteryzującym się tym, że jedno i to samo prawo własności tej samej rzeczy przysługuje więcej niż jednej osobie. Współwłasność charakteryzują trzy cechy:
1. jedność przedmiotu
2. wielość podmiotów
3. niepodzielność wspólnego prawa
Zobacz również serwis: Najem
Odpowiedzialność solidarna
Istota odpowiedzialności solidarnej sprowadza się do tego, że każdy ze dłużników jest zobowiązany wobec wierzyciela do spełnienia całego świadczenia, tak jakby był jedynym dłużnikiem, natomiast wierzyciel może według swego wyboru żądać spełniania całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich bądź też od każdego z osobna.
Wniosek
Wynika z tego, że zapłata podatku od nieruchomości przez jednego lub kilku ze współwłaścicieli (współposiadaczy) powoduje wygaśnięcie zobowiązania względem pozostałych.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
REKLAMA
Przepisy Ordynacji podatkowej stanowią, że do odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania podatkowe należy stosować art. 373 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym zwolnienie z długu lub zrzeczenie się solidarności przez wierzyciela względem jednego z dłużników solidarnych nie ma skutku względem współdłużników. Oznacza to, że mimo iż zwolnienie z długu lub zrzeczenie się solidarności odnoszą skutek wobec dłużnika, którego dotyczą, współdłużnicy nadal ponoszą solidarną odpowiedzialność wobec wierzyciela za cały dług.
Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że nie ma żadnych podstaw do zmiany ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w ten sposób, że gdy jeden współwłaściciel korzysta z ustawowego zwolnienia z podatku, to drugi obciążony byłby podatkiem tylko do tej części powierzchni, która odpowiada wysokości jego udziału we współwłasności.
Tak więc współwłaściciel niezwolniony z obowiązku zapłaty podatku, pozostaje zobowiązany do spełnienia świadczenia w pełnej kwocie.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych; art. 195, 366, 373 Kodeksu Cywilnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.