REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?
Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Kiedy rząd wprowadzał zerową stawkę podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania lub domu, to była ona promowana jako rozwiązanie pomagające młodym Polakom. Rzeczywiście, wiele młodych osób już skorzystało z zerowego podatku od czynności cywilnoprawnych. Warto przypomnieć, że to rozwiązanie obowiązuje od końca sierpnia 2023 r. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają jednak uwagę, że w niektórych przypadkach fiskus odmawia prawa do (wydawałoby się dość oczywistego) zwolnienia podatkowego. Warto przyjrzeć się tym sytuacjom.

REKLAMA

Wszyscy nabywcy muszą mieć prawo do zwolnienia

REKLAMA

Niemal natychmiast po wprowadzeniu przepisów przewidujących zerową stawkę podatku PCC pojawiły się wątpliwości odnośnie do tego, czy transakcja może być przynajmniej częściowo objęta zwolnieniem podatkowym, jeśli co najmniej jeden z nabywców nie spełnia warunków przewidzianych przez przepisy. Warto przypomnieć, że chodzi o brak wcześniejszego prawa własności lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego, spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania, a także udziału w wymienionych prawach.

Wyjątek stanowi sytuacja związana z wcześniejszym nabyciem w drodze dziedziczenia prawa własności mieszkania/domu lub spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania, ale w udziale nie większym niż 50%. Opisywany wyjątek skutkujący zastosowaniem stawki PCC równej 0% jest uzasadniony również wtedy, gdy dana osoba odziedziczyła udziały w kilku nieruchomościach mieszkaniowych, ale każdy z nich nie przekracza 50% (zobacz: Pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 grudnia 2024 roku, 0111-KDIB2-2.4014.317.2024.1.KK).

Wróćmy jednak do sytuacji, w której lokum kupują minimum dwie osoby, ale nie dla wszystkich nabywców jest ono pierwszym domem/mieszkaniem lub spółdzielczym własnościowym prawem do mieszkania. Wątpliwości w tej sprawie szybko rozwiał fiskus wskazując, że tylko spełnianie warunków zwolnienia przez wszystkich nabywców skutkuje zastosowaniem zerowej stawki PCC. Chodzi również o sytuację, w której wszyscy nabywcy otrzymali wcześniej udziały w jakimś lokum jako spadkobiercy, ale każdy z tych udziałów nie przekraczał 50%.

Niekorzystne dla podatników stanowisko fiskusa, które zostało zaprezentowane już 21 września 2023 r. (Pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB2-2.4014.203.2023.1.PB) podtrzymał między innymi Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 19 grudnia 2024 r. - sygnatura akt: I SA/Wr 675/24.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: KOMPLET PODATKI 2025

Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki

Temat nieukończonych domów coraz popularniejszy

REKLAMA

Okazuje się, że jednak nie zawsze orzecznictwo sądów administracyjnych potwierdza stanowisko fiskusa. Najlepszym przykładem może być Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 3 września 2024 r. (sygnatura akt: I SA/Gl 227/24), który uchylił wcześniejszą interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 grudnia 2023 roku, nr 0111-KDIB2-2.4014.245.2023.2.DR. Gliwicki WSA nie zgodził się z restrykcyjnym poglądem fiskusa, wedle którego z zerowej stawki podatku PCC nie mogą skorzystać osoby kupujące dom w stanie surowym zamkniętym. Sąd uznał, że interpretacji przepisów podatkowych trzeba dokonywać z uwzględnieniem ich celu, a nie w sposób tak wąski jak fiskus.

Tym niemniej, kolejne stanowiska Dyrektora KIS wyrażone w interpretacjach indywidualnych również okazały się niekorzystne dla podatników kupujących nieukończony dom. Przykład może stanowić Pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 stycznia 2025 r. (0111-KDIB2-3.4014.566.2024.1.ASZ). W tym dokumencie po raz kolejny przedstawione jest rozumowanie, które wyklucza zerową stawkę PCC w przypadku nabycia budynków nieoddanych jeszcze do użytkowania. Fiskus znów zwrócił uwagę, że budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym (wymienionym przez art. 9 pkt 17 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych) jest formalnie ukończony budynek w stanie umożliwiającym jego normalne użytkowanie i tym samym służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Jeżeli fiskus utrzyma swoje restrykcyjne stanowisko w kwestii zwolnienia z podatku PCC (prezentowane już wcześniej), to nabywcy nieukończonych domów będą niezadowoleni. Chodzi oczywiście o sytuacje, w których zakup działki z rozpoczętą budową domu podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Osoby kupujące od prywatnego sprzedawcy działkę z nieukończoną budową domu, niestety muszą się liczyć z tym, że prawdopodobnie zostaną zmuszone do zapłaty podatku PCC o standardowej stawce (2% wartości nieruchomości).

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA