REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?
Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Kiedy rząd wprowadzał zerową stawkę podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania lub domu, to była ona promowana jako rozwiązanie pomagające młodym Polakom. Rzeczywiście, wiele młodych osób już skorzystało z zerowego podatku od czynności cywilnoprawnych. Warto przypomnieć, że to rozwiązanie obowiązuje od końca sierpnia 2023 r. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają jednak uwagę, że w niektórych przypadkach fiskus odmawia prawa do (wydawałoby się dość oczywistego) zwolnienia podatkowego. Warto przyjrzeć się tym sytuacjom.

REKLAMA

Wszyscy nabywcy muszą mieć prawo do zwolnienia

REKLAMA

Niemal natychmiast po wprowadzeniu przepisów przewidujących zerową stawkę podatku PCC pojawiły się wątpliwości odnośnie do tego, czy transakcja może być przynajmniej częściowo objęta zwolnieniem podatkowym, jeśli co najmniej jeden z nabywców nie spełnia warunków przewidzianych przez przepisy. Warto przypomnieć, że chodzi o brak wcześniejszego prawa własności lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego, spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania, a także udziału w wymienionych prawach.

Wyjątek stanowi sytuacja związana z wcześniejszym nabyciem w drodze dziedziczenia prawa własności mieszkania/domu lub spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania, ale w udziale nie większym niż 50%. Opisywany wyjątek skutkujący zastosowaniem stawki PCC równej 0% jest uzasadniony również wtedy, gdy dana osoba odziedziczyła udziały w kilku nieruchomościach mieszkaniowych, ale każdy z nich nie przekracza 50% (zobacz: Pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 grudnia 2024 roku, 0111-KDIB2-2.4014.317.2024.1.KK).

Wróćmy jednak do sytuacji, w której lokum kupują minimum dwie osoby, ale nie dla wszystkich nabywców jest ono pierwszym domem/mieszkaniem lub spółdzielczym własnościowym prawem do mieszkania. Wątpliwości w tej sprawie szybko rozwiał fiskus wskazując, że tylko spełnianie warunków zwolnienia przez wszystkich nabywców skutkuje zastosowaniem zerowej stawki PCC. Chodzi również o sytuację, w której wszyscy nabywcy otrzymali wcześniej udziały w jakimś lokum jako spadkobiercy, ale każdy z tych udziałów nie przekraczał 50%.

Niekorzystne dla podatników stanowisko fiskusa, które zostało zaprezentowane już 21 września 2023 r. (Pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB2-2.4014.203.2023.1.PB) podtrzymał między innymi Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 19 grudnia 2024 r. - sygnatura akt: I SA/Wr 675/24.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: KOMPLET PODATKI 2025

Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki

Temat nieukończonych domów coraz popularniejszy

REKLAMA

Okazuje się, że jednak nie zawsze orzecznictwo sądów administracyjnych potwierdza stanowisko fiskusa. Najlepszym przykładem może być Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 3 września 2024 r. (sygnatura akt: I SA/Gl 227/24), który uchylił wcześniejszą interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 grudnia 2023 roku, nr 0111-KDIB2-2.4014.245.2023.2.DR. Gliwicki WSA nie zgodził się z restrykcyjnym poglądem fiskusa, wedle którego z zerowej stawki podatku PCC nie mogą skorzystać osoby kupujące dom w stanie surowym zamkniętym. Sąd uznał, że interpretacji przepisów podatkowych trzeba dokonywać z uwzględnieniem ich celu, a nie w sposób tak wąski jak fiskus.

Tym niemniej, kolejne stanowiska Dyrektora KIS wyrażone w interpretacjach indywidualnych również okazały się niekorzystne dla podatników kupujących nieukończony dom. Przykład może stanowić Pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 stycznia 2025 r. (0111-KDIB2-3.4014.566.2024.1.ASZ). W tym dokumencie po raz kolejny przedstawione jest rozumowanie, które wyklucza zerową stawkę PCC w przypadku nabycia budynków nieoddanych jeszcze do użytkowania. Fiskus znów zwrócił uwagę, że budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym (wymienionym przez art. 9 pkt 17 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych) jest formalnie ukończony budynek w stanie umożliwiającym jego normalne użytkowanie i tym samym służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Jeżeli fiskus utrzyma swoje restrykcyjne stanowisko w kwestii zwolnienia z podatku PCC (prezentowane już wcześniej), to nabywcy nieukończonych domów będą niezadowoleni. Chodzi oczywiście o sytuacje, w których zakup działki z rozpoczętą budową domu podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Osoby kupujące od prywatnego sprzedawcy działkę z nieukończoną budową domu, niestety muszą się liczyć z tym, że prawdopodobnie zostaną zmuszone do zapłaty podatku PCC o standardowej stawce (2% wartości nieruchomości).

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

Dobre wiadomości dla najemców: najem przestał drożeć

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w górę przeciętne ceny najmu mieszkań dostępnych na rynku. W pozostałych największych metropoliach stawki czynszu utrzymały poziom z poprzedniego miesiąca. Co ważne, bardzo wzrosła liczba mieszkań oferowanych do wynajmu.

REKLAMA

Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

REKLAMA