REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
dom prawo nieruchomość
Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

Wnioskowanie o pozwolenie na budowę zwykle kojarzy się z bardzo wstępnym etapem inwestycji budowlanej, na którym nie została jeszcze wbita nawet pierwsza łopata. Trudno się dziwić, bo taka sytuacja jest zdecydowanie najczęstsza. W praktyce można czasem jednak spotkać się z przypadkami, które są jednocześnie o wiele rzadsze i znacznie ciekawsze. Przykładem może być sytuacja, w której doszło do uchylenia lub stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę ukończonego i użytkowanego już budynku (np. ze względu na niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają co dzieje się w takim dość nietypowym przypadku. 

REKLAMA

Problemy z pozwoleniem budowlanym możliwe po latach

REKLAMA

Dla wielu czytelników zaskakujący bywa sam fakt, że budynek wzniesiony na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę może po kilku lub nawet kilkunastu latach ową decyzję „utracić”. Warto przypomnieć, że zgodnie z artykułem 16 kodeksu postępowania administracyjnego: „Decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, są ostateczne”. 

Jednocześnie ten sam przepis (art. 16 KPA) wprowadza zasadę sądowej kontroli decyzji ostatecznych pozwalającą na ich zaskarżanie do sądu administracyjnego. Eliminacja decyzji o pozwoleniu na budowę z obrotu prawnego (poza orzeczeniem sądu administracyjnego) jest możliwa również na skutek wznowienia postępowania administracyjnego (art. 145 - 151 KPA) lub stwierdzenia nieważności tejże decyzji (art. 156 - 158 KPA).

Dość często, w praktyce mamy do czynienia z sytuacją, w której inwestorzy pomimo postępowania prowadzonego przez sądy administracyjne decydują się na rozpoczęcie prac budowlanych. Wspomniane postępowanie może być tak przewlekłe, że ostateczne rozstrzygnięcie sprawy nastąpi już po zakończeniu prac budowlanych i oddaniu budynku do użytkowania. Co należy robić w takim kłopotliwym przypadku? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.

Złożenie dokumentów jak dla pozwolenia

REKLAMA

Sposób postępowania w sytuacji polegającej na tym, że wyeliminowane z obrotu prawnego zostało pozwolenie na budowę ukończonego budynku, wciąż wzbudza kontrowersje. Nawet w Internecie znajdziemy różne, czasem dość rozbieżne opinie prawników na ten temat. Kontrowersji na pewno nie wzbudza opinia, że pozostawienie sprawy w pierwotnym stanie spowodowanym eliminacją pozwolenia na budowę nie jest możliwe i zasadne. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydaje się też, że zarówno uchylenie decyzji o pozwoleniu na budowę, jak i stwierdzenie jej nieważności nie powinno skutkować uznaniem budynku za samowolę w rozumieniu artykułu 48 prawa budowlanego. Inwestor w trakcie wykonywania prac budowlanych posiadał bowiem pozwolenie na budowę, które dopiero później zostało wyeliminowane z obrotu prawnego (zobacz na przykład: Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 stycznia 2007 r. - sygn. akt: II OSK 167/06). W orzecznictwie oraz komentarzach prawnych możemy spotkać się z poglądem, że analizowana sytuacja wymusza przeprowadzenie postępowania naprawczego. 

Taki pogląd znajdziemy między innymi w dwóch komentarzach do ustawy prawo budowlane (zobacz: A. Plucińska-Filipowicz, T. Filipowicz [w:] Prawo budowlane. Komentarz aktualizowany, red. M. Wierzbowski, LEX/el. 2023, art. 51 oraz A. Gliniecki [w:] A. Despot-Mładanowicz, Z. Kostka, A. Ostrowska, W. Piątek, A. Gliniecki, Prawo budowlane. Komentarz, wyd. III, Warszawa 2016, art. 51). Pierwszy z wymienionych komentarzy wskazuje, że procedura naprawcza w razie usunięcia pozwolenia na budowę z obrotu prawnego będzie polegała na złożeniu przez inwestora pełnej dokumentacji. Mowa o dokumentach, które odpowiadają wymogom stawianym przy wnioskowaniu o pozwolenie na budowę. 

Pozwolenie na użytkowanie może jednak stanowić kłopot?

W kontekście analizowanej kwestii, warto pamiętać o pozwoleniu na użytkowanie budynku, który później został pozbawiony pozwolenia na budowę. Pozwolenie na użytkowanie stanowi bowiem przeszkodę dotyczącą możliwości prowadzenia postępowania naprawczego. Właśnie dlatego uchylenie ostatecznej decyzji w sprawie pozwolenia na budowę powinno skutkować wznowieniem przez organ administracji postępowania odnośnie pozwolenia na użytkowanie. 

Jeżeli chodzi o stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę, to opinie są niestety podzielone. Część ekspertów prawnych uważa bowiem, że taka sytuacja również prowadzi do wznowienia postępowania administracyjnego w sprawie pozwolenia na użytkowanie. Inny pogląd zakłada, że stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę skutkuje również przesłanką do stwierdzenia nieważności powiązanej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA