REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
dom prawo nieruchomość
Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

Wnioskowanie o pozwolenie na budowę zwykle kojarzy się z bardzo wstępnym etapem inwestycji budowlanej, na którym nie została jeszcze wbita nawet pierwsza łopata. Trudno się dziwić, bo taka sytuacja jest zdecydowanie najczęstsza. W praktyce można czasem jednak spotkać się z przypadkami, które są jednocześnie o wiele rzadsze i znacznie ciekawsze. Przykładem może być sytuacja, w której doszło do uchylenia lub stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę ukończonego i użytkowanego już budynku (np. ze względu na niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają co dzieje się w takim dość nietypowym przypadku. 

REKLAMA

Problemy z pozwoleniem budowlanym możliwe po latach

REKLAMA

Dla wielu czytelników zaskakujący bywa sam fakt, że budynek wzniesiony na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę może po kilku lub nawet kilkunastu latach ową decyzję „utracić”. Warto przypomnieć, że zgodnie z artykułem 16 kodeksu postępowania administracyjnego: „Decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, są ostateczne”. 

Jednocześnie ten sam przepis (art. 16 KPA) wprowadza zasadę sądowej kontroli decyzji ostatecznych pozwalającą na ich zaskarżanie do sądu administracyjnego. Eliminacja decyzji o pozwoleniu na budowę z obrotu prawnego (poza orzeczeniem sądu administracyjnego) jest możliwa również na skutek wznowienia postępowania administracyjnego (art. 145 - 151 KPA) lub stwierdzenia nieważności tejże decyzji (art. 156 - 158 KPA).

Dość często, w praktyce mamy do czynienia z sytuacją, w której inwestorzy pomimo postępowania prowadzonego przez sądy administracyjne decydują się na rozpoczęcie prac budowlanych. Wspomniane postępowanie może być tak przewlekłe, że ostateczne rozstrzygnięcie sprawy nastąpi już po zakończeniu prac budowlanych i oddaniu budynku do użytkowania. Co należy robić w takim kłopotliwym przypadku? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.

Złożenie dokumentów jak dla pozwolenia

REKLAMA

Sposób postępowania w sytuacji polegającej na tym, że wyeliminowane z obrotu prawnego zostało pozwolenie na budowę ukończonego budynku, wciąż wzbudza kontrowersje. Nawet w Internecie znajdziemy różne, czasem dość rozbieżne opinie prawników na ten temat. Kontrowersji na pewno nie wzbudza opinia, że pozostawienie sprawy w pierwotnym stanie spowodowanym eliminacją pozwolenia na budowę nie jest możliwe i zasadne. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydaje się też, że zarówno uchylenie decyzji o pozwoleniu na budowę, jak i stwierdzenie jej nieważności nie powinno skutkować uznaniem budynku za samowolę w rozumieniu artykułu 48 prawa budowlanego. Inwestor w trakcie wykonywania prac budowlanych posiadał bowiem pozwolenie na budowę, które dopiero później zostało wyeliminowane z obrotu prawnego (zobacz na przykład: Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 stycznia 2007 r. - sygn. akt: II OSK 167/06). W orzecznictwie oraz komentarzach prawnych możemy spotkać się z poglądem, że analizowana sytuacja wymusza przeprowadzenie postępowania naprawczego. 

Taki pogląd znajdziemy między innymi w dwóch komentarzach do ustawy prawo budowlane (zobacz: A. Plucińska-Filipowicz, T. Filipowicz [w:] Prawo budowlane. Komentarz aktualizowany, red. M. Wierzbowski, LEX/el. 2023, art. 51 oraz A. Gliniecki [w:] A. Despot-Mładanowicz, Z. Kostka, A. Ostrowska, W. Piątek, A. Gliniecki, Prawo budowlane. Komentarz, wyd. III, Warszawa 2016, art. 51). Pierwszy z wymienionych komentarzy wskazuje, że procedura naprawcza w razie usunięcia pozwolenia na budowę z obrotu prawnego będzie polegała na złożeniu przez inwestora pełnej dokumentacji. Mowa o dokumentach, które odpowiadają wymogom stawianym przy wnioskowaniu o pozwolenie na budowę. 

Pozwolenie na użytkowanie może jednak stanowić kłopot?

W kontekście analizowanej kwestii, warto pamiętać o pozwoleniu na użytkowanie budynku, który później został pozbawiony pozwolenia na budowę. Pozwolenie na użytkowanie stanowi bowiem przeszkodę dotyczącą możliwości prowadzenia postępowania naprawczego. Właśnie dlatego uchylenie ostatecznej decyzji w sprawie pozwolenia na budowę powinno skutkować wznowieniem przez organ administracji postępowania odnośnie pozwolenia na użytkowanie. 

Jeżeli chodzi o stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę, to opinie są niestety podzielone. Część ekspertów prawnych uważa bowiem, że taka sytuacja również prowadzi do wznowienia postępowania administracyjnego w sprawie pozwolenia na użytkowanie. Inny pogląd zakłada, że stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę skutkuje również przesłanką do stwierdzenia nieważności powiązanej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

REKLAMA

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

REKLAMA