REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
dom prawo nieruchomość
Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

Wnioskowanie o pozwolenie na budowę zwykle kojarzy się z bardzo wstępnym etapem inwestycji budowlanej, na którym nie została jeszcze wbita nawet pierwsza łopata. Trudno się dziwić, bo taka sytuacja jest zdecydowanie najczęstsza. W praktyce można czasem jednak spotkać się z przypadkami, które są jednocześnie o wiele rzadsze i znacznie ciekawsze. Przykładem może być sytuacja, w której doszło do uchylenia lub stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę ukończonego i użytkowanego już budynku (np. ze względu na niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają co dzieje się w takim dość nietypowym przypadku. 

REKLAMA

Problemy z pozwoleniem budowlanym możliwe po latach

REKLAMA

Dla wielu czytelników zaskakujący bywa sam fakt, że budynek wzniesiony na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę może po kilku lub nawet kilkunastu latach ową decyzję „utracić”. Warto przypomnieć, że zgodnie z artykułem 16 kodeksu postępowania administracyjnego: „Decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, są ostateczne”. 

Jednocześnie ten sam przepis (art. 16 KPA) wprowadza zasadę sądowej kontroli decyzji ostatecznych pozwalającą na ich zaskarżanie do sądu administracyjnego. Eliminacja decyzji o pozwoleniu na budowę z obrotu prawnego (poza orzeczeniem sądu administracyjnego) jest możliwa również na skutek wznowienia postępowania administracyjnego (art. 145 - 151 KPA) lub stwierdzenia nieważności tejże decyzji (art. 156 - 158 KPA).

Dość często, w praktyce mamy do czynienia z sytuacją, w której inwestorzy pomimo postępowania prowadzonego przez sądy administracyjne decydują się na rozpoczęcie prac budowlanych. Wspomniane postępowanie może być tak przewlekłe, że ostateczne rozstrzygnięcie sprawy nastąpi już po zakończeniu prac budowlanych i oddaniu budynku do użytkowania. Co należy robić w takim kłopotliwym przypadku? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.

Złożenie dokumentów jak dla pozwolenia

REKLAMA

Sposób postępowania w sytuacji polegającej na tym, że wyeliminowane z obrotu prawnego zostało pozwolenie na budowę ukończonego budynku, wciąż wzbudza kontrowersje. Nawet w Internecie znajdziemy różne, czasem dość rozbieżne opinie prawników na ten temat. Kontrowersji na pewno nie wzbudza opinia, że pozostawienie sprawy w pierwotnym stanie spowodowanym eliminacją pozwolenia na budowę nie jest możliwe i zasadne. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydaje się też, że zarówno uchylenie decyzji o pozwoleniu na budowę, jak i stwierdzenie jej nieważności nie powinno skutkować uznaniem budynku za samowolę w rozumieniu artykułu 48 prawa budowlanego. Inwestor w trakcie wykonywania prac budowlanych posiadał bowiem pozwolenie na budowę, które dopiero później zostało wyeliminowane z obrotu prawnego (zobacz na przykład: Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 stycznia 2007 r. - sygn. akt: II OSK 167/06). W orzecznictwie oraz komentarzach prawnych możemy spotkać się z poglądem, że analizowana sytuacja wymusza przeprowadzenie postępowania naprawczego. 

Taki pogląd znajdziemy między innymi w dwóch komentarzach do ustawy prawo budowlane (zobacz: A. Plucińska-Filipowicz, T. Filipowicz [w:] Prawo budowlane. Komentarz aktualizowany, red. M. Wierzbowski, LEX/el. 2023, art. 51 oraz A. Gliniecki [w:] A. Despot-Mładanowicz, Z. Kostka, A. Ostrowska, W. Piątek, A. Gliniecki, Prawo budowlane. Komentarz, wyd. III, Warszawa 2016, art. 51). Pierwszy z wymienionych komentarzy wskazuje, że procedura naprawcza w razie usunięcia pozwolenia na budowę z obrotu prawnego będzie polegała na złożeniu przez inwestora pełnej dokumentacji. Mowa o dokumentach, które odpowiadają wymogom stawianym przy wnioskowaniu o pozwolenie na budowę. 

Pozwolenie na użytkowanie może jednak stanowić kłopot?

W kontekście analizowanej kwestii, warto pamiętać o pozwoleniu na użytkowanie budynku, który później został pozbawiony pozwolenia na budowę. Pozwolenie na użytkowanie stanowi bowiem przeszkodę dotyczącą możliwości prowadzenia postępowania naprawczego. Właśnie dlatego uchylenie ostatecznej decyzji w sprawie pozwolenia na budowę powinno skutkować wznowieniem przez organ administracji postępowania odnośnie pozwolenia na użytkowanie. 

Jeżeli chodzi o stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę, to opinie są niestety podzielone. Część ekspertów prawnych uważa bowiem, że taka sytuacja również prowadzi do wznowienia postępowania administracyjnego w sprawie pozwolenia na użytkowanie. Inny pogląd zakłada, że stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę skutkuje również przesłanką do stwierdzenia nieważności powiązanej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

REKLAMA