REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?
Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przełom sierpnia i września to okres, w którym najwięcej osób najmuje mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zbadać, jak chętnie ich właściciele korzystają z formuły najmu okazjonalnego, który w założeniu ma zapewnić im bezpieczeństwo. I co to oznacza dla najemców? 

Formuła najmu okazjonalnego

REKLAMA

– Gdy w 2010 r. ustawa o ochronie praw lokatorów umożliwiła indywidualnym właścicielom mieszkań skorzystanie z formuły najmu okazjonalnego, organizacje lokatorskie zgodnie oprotestowały to rozwiązanie, traktując je jako wyłom w ochronie lokatorów – przypomina Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. I wyjaśnia, że w przypadku zwykłych umów najmu procedury eksmisyjne nie pozwalają na pozostawienie bez dachu nad głową m.in. kobiet w ciąży, osób ciężko chorych czy bezrobotnych. Oczywiście, o ile wymaga tego sytuacja materialna takich najemców. Sąd ma wówczas obowiązek przyznać im prawo do lokum z umową najmu socjalnego. 

REKLAMA

Natomiast umowa najmu okazjonalnego pozwala obejść tego typu zabezpieczenie dla najemców, którzy wpadli w tarapaty finansowe. Najemca już na wstępie podpisuje oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym poddaje się egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia lokalu we wskazanym przez właściciela terminie. Mało tego, najemca wskazuje rezerwowy adres, pod który się wyprowadzi w przypadku wykonania egzekucji opróżnienia lokalu.

Jednak w praktyce formuła najmu okazjonalnego była przez długi czas raczej mało popularna. Z przeprowadzonej trzy lata temu przez portal GetHome.pl ankiety wynikało, że korzysta z niej tylko jeden na trzech wynajmujących mieszkania. Dlaczego tam mało? Większości właścicieli zniechęcała biurokracja oraz koszty. Ponadto, przeszło dziewięciu na 10 nie wierzyło w skuteczność tego rozwiązania w sytuacji, gdy najemca łamie warunki umowy, np. nie płaci czynszu. W trakcie działań komornika może się bowiem okazać, że wskazane przez najemcę mieszkanie zostało sprzedane lub właściciel wycofał swoją deklarację o przyjęciu tego najemcy pod swój dach. Powodem może być np. powiększenie rodziny lub zamiar sprzedaży mieszkania. Najnowsza ankieta GetHome.pl wśród pośredników na rynku najmu wykazała, że sceptyczny stosunek do formuły najmu okazjonalnego ma blisko sześciu na 10 z nich.

Najem okazjonalny - czy chroni wynajmujących

 

GetHome.pl

Co ciekawe, równocześnie tylko co piąty pośrednik nie widzi potrzeby stosowania tego typu umowy. Dlaczego? Podobnie, jak w ankiecie sprzed trzech lat, wskazują oni m.in. na formalności i koszty.

Najem okazjonalny 2024

 

GetHome.pl

Kłopotliwe umowy najmu okazjonalnego

REKLAMA

Chodzi o to, że aby skorzystać z możliwości wynikających z umowy najmu okazjonalnego, należy ją zgłosić do urzędu skarbowego, co jest kłopotliwe w przypadku umów na krótki czas. Kosztuje też wizyta u notariusza. A jednak blisko ośmiu na 10 ankietowanych pośredników zaleca najem okazjonalny wynajmującym mieszkania. Z pewnością jest to czynnik psychologiczny. Ponadto, mimo niedoskonałości tego typu ochrony przed niesolidnymi najemcami, wynajmujący może wzmocnić swoje bezpieczeństwo także w inny sposób. Szczególnie jeśli najemcą miałby być obcokrajowiec, który nie jest w stanie wskazać zapasowego adresu w naszym kraju. Ponadto są najemcy, którzy krępują się prosić rodzinę lub znajomych o poświadczenie, że przyjmą ich pod swój dach. Na rynku pojawiły się więc firmy, które w zamian za jednorazową opłatę oferują taki lokal. Oczywiście lokalizacja musi być na tyle mało atrakcyjna do zamieszkania, by najemca nie był zainteresowany „przeprowadzką”. Mało tego, jeden adres może służyć do zabezpieczenia więcej niż jednej umowy najmu okazjonalnego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Taki sposób ochrony swoich interesów przez właścicieli mieszkań może bulwersować. Jednak trzeba uczciwie przyznać, że ryzykują oni dużo bardziej niż najemcy. Szczególnie jeśli zawrą z nimi zwykłą umowę najmu – komentuje Marek Wielgo. Chodzi o to, że jeśli najemca przestanie płacić czynsz lub odmówi opuszczenia mieszkania po wygaśnięciu umowy najmu, dla wynajmującego oznacza to ogromne straty i masę straconych nerwów. Procedura pozbycia się nierzetelnego najemcy jest bowiem bardzo skomplikowana i czasochłonna. Samo rozwiązanie umowy najmu zajmuje co najmniej cztery miesiące. Jeśli konieczne okaże się wszczęcie postępowania eksmisyjnego, proces znacznie się wydłuży. Trzeba bowiem uzyskać w sądzie nakaz eksmisji, bo dopiero wówczas komornik podejmie się usunięcia intruza z lokalu. Może się zdarzyć, że sąd zgodzi się na eksmisję, ale do innego lokum, które powinna zapewnić gmina. To może zaś trwać latami. 

Rzetelni najemcy nie powinni się bać 

Jak podkreśla ekspert portalu GetHome.pl, rzetelni najemcy nie powinni się obawiać najmu okazjonalnego. Jednak zwraca on też uwagę, że w 2017 r. pojawiła się formuła najmu instytucjonalnego, z której mogą skorzystać firmy wynajmujące mieszkania. Od najmu okazjonalnego, różni się ona tym, że najemca nie musi wskazać miejsca, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji opróżnienia lokalu. Najemca oświadcza również, że przyjmuje do wiadomości, iż w przypadku eksmisji nie przysługuje mu prawo do najmu socjalnego lub pomieszczenia tymczasowego. Warto też jednak zauważyć, że w umowach najmu instytucjonalnego dopuszczalna jest sytuacja, gdy właściciel sięga po kaucję pobraną od najemcy w przypadku zaległości w opłatach za mieszkanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu najemca ma czas na wykaraskanie się z kłopotów finansowych, np. gdy straci pracę. Oczywiście taki najemca po wyjściu na prostą musi uzupełnić kaucję do pełnej wysokości. Mimo to pojawiły się zarzuty, że ta forma najmu może przyczyniać się skazywania ludzi na bezdomność. Z drugiej strony najem instytucjonalny wprowadzono po to, aby obniżyć ryzyko firm i funduszy inwestujących w mieszkania na wynajem. Dzięki temu ma ich powstawać więcej.

– To przykre, ale formuła najmu instytucjonalnego jest najprostszym wyjściem w sytuacji, gdy ogromna większość gmin w ogóle nie myśli o potrzebach mieszkaniowych swoich mniej zamożnych mieszkańców – zauważa ekspert GetHome.pl. I przytacza dane GUS, z których wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat gminy oddały do użytkowania łącznie ok. 17,4 tys. nowych mieszkań czynszowych, z czego ok. 1,2 tys. przypadło na Warszawę. Dla porównania, jak wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej JLL, instytucje działające w sektorze PRS (Private Rented Sector) wybudowały w tym czasie w naszym kraju ponad 16 tys. mieszkań na wynajem. Blisko 7 tys. z nich znajduje się natomiast w stolicy. Problem w tym, że w budownictwie komunalnym panuje marazm, o czym świadczy potężny spadek liczby budowanych mieszkań po 2019 r. 

Najem okazjonalny-2024-mieszkania komunalne

Najem okazjonalny-2024-mieszkania komunalne

GetHome.pl

Natomiast firmy i fundusze inwestujące w mieszkania na wynajem z każdym rokiem nabierają wiatru w żagle. JLL ocenia, że w tym roku na rynek zostanie wprowadzonych 7,5 tys. mieszkań na wynajem, a w ciągu najbliższych trzech lat liczba mieszkań w sektorze PRS wzrośnie prawie 2,5-krotnie, do ponad 40 tys.

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA