REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z rynny do rowu: tylko za pozwoleniem i opłatą?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Z rynny do rowu: tylko za pozwoleniem i opłatą?
Z rynny do rowu: tylko za pozwoleniem i opłatą?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odprowadzanie wody opadowej z rynien do rowów wymaga pozwolenia wodnoprawnego. Jednak wielu właścicieli domów go nie posiada.

Odprowadzanie wody opadowej z rynien do rowów

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych uznaje za normę odprowadzanie wody z dachu do rowu. Jest to bowiem zgodne z utrwalonym od dawna (zwłaszcza na wsiach) zwyczajem. Jednakże lektura internetowych artykułów może wzbudzić wątpliwości, bo pojawiają się w nich informacje o konieczności uzyskania pozwolenia wodnoprawnego przez osobę odprowadzającą wodę deszczową do rowu. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przyjrzeć się sytuacji w kontekście obowiązujących przepisów. Warto również zwrócić uwagę na praktykę. Polega ona na tym, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych odprowadza wody opadowe do rowu w sposób nieformalny, czyli bez uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. 

REKLAMA

Rów na pewno jest jednym z urządzeń wodnych…

REKLAMA

Jeszcze przed wyjaśnieniem, jakie są zasady odprowadzania wód opadowych do rowu, warto przypomnieć kilka kwestii związanych z niełatwą materią, jaką bywa prawo wodne. Wspomniany akt prawny definiuje rów jako sztuczne koryto prowadzące wodę w sposób ciągły lub okresowy, o szerokości dna mniejszej niż 1,5 metra przy ujściu. Według artykułu 16 punkt 65a ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne, rowy podobnie jak np. kanały uznawane są za urządzenia wodne. 

Kwalifikacja rowu jako urządzenia wodnego jest ważna w kontekście definicji usług wodnych. Polegają one na zapewnieniu (m.in. gospodarstwom domowym) możliwości korzystania z wód w zakresie wykraczającym poza zakres powszechnego korzystania z wód, zwykłego korzystania z wód oraz szczególnego korzystania z wód. Jako jeden z przykładów usługi wodnej, obowiązujące przepisy podają odprowadzanie do wód lub do urządzeń wodnych wód opadowych albo roztopowych, czyli wód będących skutkiem opadów atmosferycznych, które są ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej (służące do odprowadzania opadów  atmosferycznych) albo w systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast.

Czy oprócz pozwolenia konieczna będzie opłata?

REKLAMA

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl również zwracają uwagę na artykuł 268 ustęp 1 punkt 3, literę a) prawa wodnego. Wskazuje on, że opłatę za usługi wodne pobiera się za odprowadzanie do wód (de facto wód powierzchniowych) „wód opadowych lub roztopowych ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast”. Ustawodawca zrezygnował zatem świadomie z opłat za czynności polegające na odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do zdefiniowanych przez ustawę urządzeń wodnych. Przykładowo, opłacie za usługi wodne nie podlega odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do ziemi (zobacz: M. Sobota, Obowiązek opłaty za odprowadzanie do wód – wód opadowych lub roztopowych (kiedy zapłacimy za odprowadzenie deszczówki), RAiP 2021, nr 1, s. 15-30). 

Konstrukcja obowiązujących przepisów niestety stwarza wątpliwości związane z odpowiedzią na pytanie, czy w konkretnym przypadku odprowadzenie wody opadowej do rowu powinno zostać objęte opłatą. W tym kontekście kluczowe znaczenie ma funkcja rowu. Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl chodzi o to, czy jest on urządzeniem melioracyjnym służącym tylko do lokalnej regulacji stosunków wodnych (w  celu polepszenia zdolności produkcyjnych gleby i ułatwienia jej uprawy), czy też jest elementem pośredniczącym w ostatecznym odprowadzaniu wód opadowych i roztopowych do wód powierzchniowych (zobacz: M. Sobota, Obowiązek opłaty za odprowadzanie do wód – wód opadowych lub roztopowych (kiedy zapłacimy za odprowadzenie deszczówki), RAiP 2021, nr 1, s. 15-30). W dużej liczbie sytuacji mamy do czynienia z tym drugim wariantem, który uzasadnia zastosowanie opłaty za usługi wodne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Duża część właścicieli domów nie zna przepisów 

Poza analizowanymi kwestiami prawnymi występuje jeszcze oczywiście praktyka życia codziennego. Polega ona między innymi na tym, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych w ogóle nie zdaje sobie sprawy z opisywanych powyżej przepisów prawa wodnego. Są one zatem w dużej mierze nieegzekwowane. Wydaje się, że sytuacja w najbliższym czasie będzie wyglądała podobnie, gdyż ewentualne egzekwowanie regulacji z prawa wodnego (również w kontekście opłat za usługi wodne) powodowałoby duże niezadowolenie społeczne. Mówimy zapewne o sporej części spośród około 6 milionów właścicieli domów jednorodzinnych. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA