REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Frankowicze wciąż pozywają banki przed sądy o pieniądze
Frankowicze wciąż pozywają banki przed sądy o pieniądze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

W I kwartale br. liczba spraw frankowych złożonych w sądach okręgowych była o 40% mniejsza w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Jak przekonują znawcy tematu, powodów jest kilka. Natomiast coraz więcej frankowiczów decyduje się na ugody z bankami.

REKLAMA

Te ostatnie pozywają kredytobiorców, również tych klientów, którzy tylko złożyli reklamację kwestionującą ważność umowy lub wezwali do próby ugody. Eksperci dodają, że pomimo ww. trendu, nowych pozwów wciąż jest sporo. Najwięcej w ww. okresie wpłynęło ich do Sądu Okręgowego w Warszawie – 2,6 tys. Do tego widać, że w każdym sądzie liczba złożonych spraw w I kw. spadła rdr. o dwucyfrową wartość, nawet przekraczającą 64%. Pojawiają się opinie, że dla frankowiczów to szansa na szybsze rozstrzygnięcie.

Do sądów trafia mniej pozwów frankowiczów przeciwko bankom: dlaczego

REKLAMA

Jak wynika z danych z 47 sądów okręgowych, w I kw. 2025 roku wpłynęło do nich 14,3 tys. spraw frankowych. To o 40% mniej niż w analogicznym okresie 2024 roku, kiedy było ich 23,8 tys. W opinii radcy prawnego Adriana Goski z kancelarii SubiGo, spadek rdr. jest zjawiskiem istotnym i nie do końca zaskakującym. Ekspert podkreśla, że coraz więcej frankowiczów decyduje się na ugody z bankami, a ponadto znacząca część najbardziej zdeterminowanych kredytobiorców już wcześniej wystąpiła na drogę sądową.
– Na tegoroczne dane mogły również wpłynąć praktyki banków polegające na pozywaniu kredytobiorców o zwrot kapitału. W niektórych przypadkach dzieje się to nawet wtedy, gdy klient samodzielnie nie wytoczył powództwa, a jedynie wcześniej złożył reklamację kwestionującą ważność umowy lub wezwał bank do próby ugodowej. Dodatkowym czynnikiem mogą być programy ugodowe prowadzone przez banki. Ponadto nie wszyscy kredytobiorcy są gotowi na podjęcie ryzyka związanego z wytoczeniem powództwa przeciwko kredytodawcy – komentuje radca prawny Agnieszka Dudek, wykładowca Uniwersytetu WSB Merito.

Jak przekonuje adwokat Katarzyna Murawska z kancelarii MBM Legal, zmniejsza się potencjalna grupa osób zainteresowanych wnoszeniem spraw. Dotychczasowe korzystne orzecznictwo, a także informacje medialne spowodowały, że wielu kredytobiorców podjęło decyzję o wszczęciu postępowania wcześniej. Ekspertka stwierdza, że może nastąpić zarówno dalszy spadek liczby nowych pozwów, jak i ewentualny ich wzrost, np. wskutek ofensywy banków w zakresie pozwów o bezumowne korzystanie z kapitału. Kluczowe będzie dalsze monitorowanie kierunków orzecznictwa i strategii procesowych obu stron.
– Na podstawie obserwacji rynkowej można powiedzieć, że wyroki korzystne dla frankowiczów zwiększają ich determinację do składania pozwów, a niekorzystne – mogą zniechęcać. W ostatnich miesiącach banki, widząc niekorzystne tendencje w sądach, coraz częściej oferują ugody na lepszych warunkach. Jednocześnie część kredytodawców zmieniła strategię i zaczęła pozywać frankowiczów o zwrot kapitału lub wynagrodzenie za korzystanie z niego, co również wpływa na statystyki sądowe – podkreśla radca prawny Adrian Goska.

Pozwy frankowiczów przeciwko bankom: nowe będą trafiały do sądów jeszcze przez kilka lat

REKLAMA

Z kolei radca prawny Agnieszka Dudek zaznacza, że orzecznictwo TSUE oraz sądów powszechnych w sprawach frankowych jest już ugruntowane. Według ekspertki, ponad 14 tysięcy nowych spraw w ciągu jednego kwartału to wciąż znacząca liczba. Wydaje się, że jeszcze przez kilka najbliższych lat sprawy dotyczące kredytów frankowych będą nadal wpływać do sądów. Jak podkreśla ekspertka, w ostatnim czasie można zaobserwować też rosnące zainteresowanie wytaczaniem powództw przez kredytobiorców posiadających kredyty indeksowane lub denominowane do euro czy dolara amerykańskiego.
– Dla frankowiczów, którzy już pozwali banki, spadek rdr. liczby złożonych pozwów oznacza potencjalnie szybsze rozpatrywanie ich spraw. Banki z kolei mogą uznać to za sygnał zmniejszającego się zagrożenia masowymi pozwami, co ułatwia im zarządzanie ryzykiem prawnym i finansowym. Kredytobiorcy rozważający wejście na drogę sądową mogą teraz liczyć na krótszy czas procesu. Ale muszą też być świadomi tego, że banki mogą próbować bardziej aktywnie skłaniać ich do ugód. Ogólnie system powoli odzyskuje równowagę – analizuje ekspert z kancelarii SubiGo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W każdym sądzie okręgowym liczba złożonych spraw frankowych w I kw. spadła rdr. o dwucyfrową wartość, nawet o przeszło 64%. Ostatnio najwięcej takich pozwów wpłynęło do SO w Warszawie – 2,6 tys. (rok wcześniej – 3,9 tys.). Dalej widać SO w Gdańsku – 1,6 tys. (poprzednio – 2,2 tys.), SO w Poznaniu – 1,3 tys. (2 tys.), SO Warszawa-Praga w Warszawie – 0,9 tys. (1,9 tys.), SO w Krakowie – 0,7 tys. (1,2 tys.), a także SO we Wrocławiu – 0,6 tys. (1,5 tys.).
– Mimo że widoczne są spadki rdr. w każdym z głównych ośrodków, to wpływ pozwów nadal pozostaje wysoki, zwłaszcza w SO w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu czy we Wrocławiu. Spadek obciążenia sądów powinien przełożyć się na usprawnienie pracy wymiaru sprawiedliwości i tym samym – na skrócenie czasu postępowań. Dla frankowiczów oznacza to szansę na szybsze rozstrzygnięcia – podkreśla adwokat Katarzyna Murawska.

Jak stwierdza Agnieszka Dudek, kluczowym czynnikiem determinującym tempo postępowania pozostaje właściwość miejscowa i obciążenie konkretnego sądu. Dla przykładu, w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu termin pierwszej rozprawy wyznaczany jest zazwyczaj w okresie od sześciu miesięcy do roku od daty wniesienia pozwu. Z kolei w Warszawie czas oczekiwania na pierwsze posiedzenie może wynosić nawet kilka lat.
Średni czas trwania procesu ulega skróceniu, choć nadal zależy od konkretnego sądu. Banki w 2025 roku są bardziej skłonne do proponowania ugód na atrakcyjniejszych warunkach, co nie było aż tak powszechne rok wcześniej. Jednocześnie wzrosła ostrożność wobec nieuczciwych firm oferujących pomoc frankowiczom, dzięki nagłaśnianiu ich nieetycznych praktyk. Atmosfera wokół spraw frankowych jest bardziej profesjonalna i świadoma niż rok temu – podsumowuje radca prawny Adrian Goska.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

REKLAMA

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

REKLAMA