REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mieszkanie w Hiszpanii to teraz przedmiot zakupu ze strony wielu Polaków
Mieszkanie w Hiszpanii to teraz przedmiot zakupu ze strony wielu Polaków
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Jak wskazuje najnowszy raport hiszpańskiego rejestru nieruchomości, Polacy utrzymują się w czołówce zagranicznych nabywców nieruchomości w Hiszpanii. W I kwartale 2025 r. Polska zajęła 9. miejsce wśród wszystkich narodowości kupujących domy i mieszkania w Hiszpanii.

REKLAMA

Mieszkanie w Hiszpanii: Andaluzja czy Teneryfa

REKLAMA

Z danych opublikowanych przez hiszpański rejestr nieruchomości – Registradores de España wynika, że w I kwartale 2025 roku Polacy stanowili 3,9% wszystkich zagranicznych nabywców nieruchomości w Hiszpanii.
W samym 2024 roku nasi rodacy zakupili w Hiszpanii ponad 4 tysiące nieruchomości, co jest rekordem w historii statystyk. To wyraźny sygnał, że Polacy nie tylko szukają drugiego domu na południu Europy, ale także aktywnie dywersyfikują swój kapitał za granicą.

Największym zainteresowaniem zagranicznych nabywców cieszą się Baleary, Walencja, Wyspy Kanaryjskie, Murcja, Katalonia i Andaluzja, ze słynnym wybrzeżem Costa del Sol.
Wśród najpopularniejszych miejscowości na wybrzeżu dominują m.in. Marbella, Estepona, Mijas i Benalmádena – lokalizacje znane z wysokiego standardu życia, nowoczesnej infrastruktury i atrakcyjnej oferty turystyczno-rekreacyjnej.

Zauważalna jest także rosnąca skłonność do finansowania zakupów z pomocą kredytów hipotecznych – udzielanych również bezpośrednio przez hiszpańskie banki. Renata Lorens z biura nieruchomości International Investment Marbella zauważa, że Polacy coraz częściej zdają się na doradztwo ekspertów. Jak tłumaczy: – Aby kupić mieszkanie za granicą, nie trzeba znać tutejszego języka czy prawa.
Wystarczy skorzystać z pomocy ekspertów, którzy prowadzą przez cały proces, od poszukiwania inwestycji, przez pozyskiwanie finansowania, aż po zarządzanie lokalem. Dziś rzetelne biura nieruchomości udowadniają, że kompleksowa obsługa jest możliwa, a wręcz wskazana, aby uniknąć chociażby nieporozumień wynikających z różnic kulturowych. Warto mieć na uwadze, aby podchodząc do tego procesu, wybrać wiarygodne biuro – posiadające doświadczenie, lokalnych partnerów, znające rynek i uwarunkowania prawne.

Inwestycja w mieszkanie w Hiszpanii: ile można zarobić

REKLAMA

Znaczna część transakcji ma wyraźnie inwestycyjny charakter – Polacy kupują nieruchomości z przeznaczeniem pod wynajem krótkoterminowy, licząc na średni roczny zwrot na poziomie 5-7% brutto.
Połączenie dochodu z najmu z możliwością prywatnego wypoczynku poza sezonem to formuła, która doskonale trafia w potrzeby dzisiejszych inwestorów. Wydaje się, że wprowadzenie nowych regulacji względem najmu krótkoterminowego również nie wpłynie znacząco na zainteresowanie najmem. Jednak na wnioski musimy jeszcze poczekać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z danych International Investment Marbella wynika, że Polski inwestor to najczęściej przedsiębiorca między 40 a 45 rokiem życia, który szuka możliwości ochrony kapitału przed inflacją i alternatywnych źródeł dochodu pasywnego.
Bierze pod uwagę zarówno cenę, lokalizację, standard, jak i jakość obsługi (kompleksowe prowadzenie przez proces zakupowy czy możliwość całkowitego powierzenia zarządzania nieruchomością). Największym powodzeniem cieszą się nowe apartamenty od deweloperów, następnie domy w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej.

Polacy są coraz bardziej świadomi swoich oczekiwań i nie boją się stawiania wymagań. Zależy im na wysokim standardzie mieszkania, ale i sprawnej obsłudze klienta. Rynek wypracował tu naprawdę dobry klimat do inwestowania – dodaje Renata Lorens.
Pomimo nowych regulacji rynkowych Hiszpania pozostaje krajem o stabilnym rynku najmu i wysokiej atrakcyjności turystycznej. To czynniki, które – w połączeniu z rosnącą siłą nabywczą Polaków – utrzymują trend inwestycyjny na wysokim poziomie.
Dane potwierdzają, że zakup wakacyjnego apartamentu na wynajem nadal jest postrzegany jako rozsądna i perspektywiczna forma inwestowania kapitału. Trend ten, mimo wyzwań gospodarczych, wydaje się utrzymywać, a nawet rozwijać. Wiele wskazuje na to, że południowa Europa na lata pozostanie ważnym kierunkiem na mapie polskich inwestycji zagranicznych.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: forsal.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

REKLAMA

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

REKLAMA