Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

REKLAMA
REKLAMA
Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.
- Mieszkanie w Hiszpanii: Andaluzja czy Teneryfa
- Inwestycja w mieszkanie w Hiszpanii: ile można zarobić
Jak wskazuje najnowszy raport hiszpańskiego rejestru nieruchomości, Polacy utrzymują się w czołówce zagranicznych nabywców nieruchomości w Hiszpanii. W I kwartale 2025 r. Polska zajęła 9. miejsce wśród wszystkich narodowości kupujących domy i mieszkania w Hiszpanii.
REKLAMA
Mieszkanie w Hiszpanii: Andaluzja czy Teneryfa
REKLAMA
Z danych opublikowanych przez hiszpański rejestr nieruchomości – Registradores de España wynika, że w I kwartale 2025 roku Polacy stanowili 3,9% wszystkich zagranicznych nabywców nieruchomości w Hiszpanii.
W samym 2024 roku nasi rodacy zakupili w Hiszpanii ponad 4 tysiące nieruchomości, co jest rekordem w historii statystyk. To wyraźny sygnał, że Polacy nie tylko szukają drugiego domu na południu Europy, ale także aktywnie dywersyfikują swój kapitał za granicą.
Największym zainteresowaniem zagranicznych nabywców cieszą się Baleary, Walencja, Wyspy Kanaryjskie, Murcja, Katalonia i Andaluzja, ze słynnym wybrzeżem Costa del Sol.
Wśród najpopularniejszych miejscowości na wybrzeżu dominują m.in. Marbella, Estepona, Mijas i Benalmádena – lokalizacje znane z wysokiego standardu życia, nowoczesnej infrastruktury i atrakcyjnej oferty turystyczno-rekreacyjnej.
Zauważalna jest także rosnąca skłonność do finansowania zakupów z pomocą kredytów hipotecznych – udzielanych również bezpośrednio przez hiszpańskie banki. Renata Lorens z biura nieruchomości International Investment Marbella zauważa, że Polacy coraz częściej zdają się na doradztwo ekspertów. Jak tłumaczy: – Aby kupić mieszkanie za granicą, nie trzeba znać tutejszego języka czy prawa.
Wystarczy skorzystać z pomocy ekspertów, którzy prowadzą przez cały proces, od poszukiwania inwestycji, przez pozyskiwanie finansowania, aż po zarządzanie lokalem. Dziś rzetelne biura nieruchomości udowadniają, że kompleksowa obsługa jest możliwa, a wręcz wskazana, aby uniknąć chociażby nieporozumień wynikających z różnic kulturowych. Warto mieć na uwadze, aby podchodząc do tego procesu, wybrać wiarygodne biuro – posiadające doświadczenie, lokalnych partnerów, znające rynek i uwarunkowania prawne.
Inwestycja w mieszkanie w Hiszpanii: ile można zarobić
REKLAMA
Znaczna część transakcji ma wyraźnie inwestycyjny charakter – Polacy kupują nieruchomości z przeznaczeniem pod wynajem krótkoterminowy, licząc na średni roczny zwrot na poziomie 5-7% brutto.
Połączenie dochodu z najmu z możliwością prywatnego wypoczynku poza sezonem to formuła, która doskonale trafia w potrzeby dzisiejszych inwestorów. Wydaje się, że wprowadzenie nowych regulacji względem najmu krótkoterminowego również nie wpłynie znacząco na zainteresowanie najmem. Jednak na wnioski musimy jeszcze poczekać.
Z danych International Investment Marbella wynika, że Polski inwestor to najczęściej przedsiębiorca między 40 a 45 rokiem życia, który szuka możliwości ochrony kapitału przed inflacją i alternatywnych źródeł dochodu pasywnego.
Bierze pod uwagę zarówno cenę, lokalizację, standard, jak i jakość obsługi (kompleksowe prowadzenie przez proces zakupowy czy możliwość całkowitego powierzenia zarządzania nieruchomością). Największym powodzeniem cieszą się nowe apartamenty od deweloperów, następnie domy w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej.
– Polacy są coraz bardziej świadomi swoich oczekiwań i nie boją się stawiania wymagań. Zależy im na wysokim standardzie mieszkania, ale i sprawnej obsłudze klienta. Rynek wypracował tu naprawdę dobry klimat do inwestowania – dodaje Renata Lorens.
Pomimo nowych regulacji rynkowych Hiszpania pozostaje krajem o stabilnym rynku najmu i wysokiej atrakcyjności turystycznej. To czynniki, które – w połączeniu z rosnącą siłą nabywczą Polaków – utrzymują trend inwestycyjny na wysokim poziomie.
Dane potwierdzają, że zakup wakacyjnego apartamentu na wynajem nadal jest postrzegany jako rozsądna i perspektywiczna forma inwestowania kapitału. Trend ten, mimo wyzwań gospodarczych, wydaje się utrzymywać, a nawet rozwijać. Wiele wskazuje na to, że południowa Europa na lata pozostanie ważnym kierunkiem na mapie polskich inwestycji zagranicznych.
REKLAMA
REKLAMA