REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Na rynku coraz więcej nowych mieszkań do dyspozycji kupujących
Na rynku coraz więcej nowych mieszkań do dyspozycji kupujących
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

rozwiń >

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie – eksperci JLL i portalu RynekPierwotny.pl przedstawiają analizę sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce

REKLAMA

Poziom sprzedaży na rynku mieszkaniowym w największych polskich miastach utrzymuje się na niskim, ale stabilnym poziomie – w ostatnim kwartale było to 3 tys. jednostek w Warszawie, 1,5 tys. w Trójmieście oraz 1,3 tys. w Krakowie i we Wrocławiu. Jednocześnie zainteresowanie nabywców wyraźnie się ożywiło.
W I kw. 2025 roku liczba zapytań od użytkowników portalu RynekPierwonty.pl osiągnęła rekordowy poziom – aż o 31% wyższy niż w najbardziej aktywnym miesiącu trwania programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Eksperci JLL oraz portalu RynekPierwotny.pl przedstawiają analizę sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce wraz perspektywą na kolejne miesiące.

Oferta nowych mieszkań na rynku: niska ale stabilna sprzedaż

Zgodnie z danymi JLL na wszystkich największych rynkach w Polsce obserwujemy niskie, ale stabilne wolumeny sprzedaży. W przypadku stolicy w ostatnich dwunastu miesiącach deweloperzy sprzedawali średnio około 3 tys. jednostek kwartalnie.
Wyniki w przypadku Krakowa, Wrocławia i Trójmiasta były zbliżone i wahały się w przedziale 1,4-1,5 tys. jednostek, jednak w okresie styczeń-marzec 2025 r. liczba sprzedanych mieszkań w Krakowie i Wrocławiu wyhamowała do 1,3 tys. Najsłabiej sprzedawały się mieszkania w Łodzi, gdzie trudno było osiągnąć poziom 1,0 tys. jednostek.

Oferta nowych mieszkań na rynku: wysokie stopy procentowe głównym powodem słabej sprzedaży

Kluczowym czynnikiem kształtującym sytuację na rynku mieszkaniowym są stopy procentowe. Ich wysoki poziom, niezmienny na przestrzeni minionego roku, był jednym z głównych powodów niskiej sprzedaży. Wysoki poziom stóp procentowych oznacza on nie tylko drogą ratę, ale przede wszystkim problemy ze zdolnością kredytową. W połączeniu z buforem ostrożnościowym i restrykcyjnymi wymaganiami banków, okazuje się, że wielu potencjalnych nabywców musiało odłożyć decyzję o zakupie. Na przestrzeni minionych kwartałów nie pomagała również informacja o potencjalnym programie dopłat do kredytów.
- Oczekiwanie na nowe propozycje dopłat odsuwało w czasie zakup mieszkania w przypadku nabywców pierwszych mieszkań. Pozostali mogli zastanawiać się nad ewentualnymi spadkami cen mieszkań, o których było głośno. Warto wspomnieć także o otoczeniu nie tyle rynkowym, co odczuciach i emocjach związanych z napięciami i sytuacją geopolityczną - oczywiste jest, że w niespokojnych czasach ważne decyzje są odraczane – mówi Aleksandra Gawrońska Director, Head of Residential Research, JLL.

Oferta nowych mieszkań na rynku: rośnie zainteresowanie mieszkaniami

Od połowy 2024 roku, po okresie wyhamowania spowodowanego zakończeniem programu „Bezpieczny Kredyt 2%”, obserwujemy rosnącą liczbę zapytań od klientów – szczególnie w największych miastach. Według danych portalu RynekPierwotny.pl, w I kw. 2025 roku liczba zapytań od użytkowników osiągnęła rekordowy poziom – aż o 31% wyższy niż w najbardziej aktywnym miesiącu trwania programu dopłat. Co istotne, dużą część zainteresowanych stanowi nowa grupa nabywców, którzy dopiero rozpoczynają swoje poszukiwania i zapoznają się z rynkową ofertą.
W porównaniu z okresami spowolnienia wywołanymi pandemią Covid-19 w 2020 r., czy wybuchem wojny w Ukrainie w roku 2022, bądź z kryzysowym rokiem 2009, obecny poziom sprzedaży mieszkań jest na znacznie wyższym poziomie. Dzisiejszym wyzwaniem jest jednak wysoka oferta i relacja liczby dostępnych mieszkań w stosunku do sprzedaży. Według danych JLL czas wyprzedaży oferty pogorszył się na większości rynków a Kraków i Wrocław dołączyły do grupy miast z wyraźną nadpodażą.
Eksperci JLL wskazują, że potrzeba byłoby około dwóch lat, aby przy obecnym tempie sprzedaży wyprzedać bieżącą ofertę na czterech największych rynkach: w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi. Jedynie w przypadku Warszawy i Trójmiasta, gdzie obecna oferta pozostaje zbliżona do odnotowywanej rocznej sprzedaży, nadal możemy mówić o poziomie bliskim równowagi rynkowej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oferta nowych mieszkań na rynku: czynniki wpływające na przyszłe ożywienie

Przyszłe ożywienie na rynku mieszkaniowym zależy od szeregu wzajemnie powiązanych czynników ekonomicznych, politycznych i społecznych.
- Kluczową rolę odegrają decyzje RPP dotyczące obniżek stóp procentowych, które mogą rozpocząć się już dzisiaj. Niższe stopy procentowe zwiększą dostępność kredytów, co prawdopodobnie przełoży się na wzrost liczby zakupów finansowanych kredytem. Równocześnie, nabywcy dysponujący gotówką mogą zacząć obawiać się zamykającego się "okienka promocji" i zdecydować się na zakupy, zanim ceny zaczną rosnąć. Proces ten ma szanse zacząć się najwcześniej w Warszawie i Trójmieście – mówi Kazimierz Kirejczyk, Housing Strategy Advisor, JLL.
Istotnym czynnikiem będzie również ostateczna decyzja co do kształtu programu dopłat do kredytów mieszkaniowych, a raczej informacja o tym, czy taki program w ogóle wejdzie w życie. Nie bez znaczenia pozostają czynniki geopolityczne, takie jak potencjalny rozejm na Ukrainie, który mógłby poprawić poczucie bezpieczeństwa zarówno osób kupujących dla siebie, jak i inwestorów.

Oferta nowych mieszkań na rynku: Polacy szukają własnego M na obrzeżach największych miast

Aż 89% poszukujących mieszkań w siedmiu największych miastach Polski (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Łódź, GZM) koncentruje się na lokalizacjach położonych poza centralnymi dzielnicami – głównie na obrzeżach i w dzielnicach pośrednich (zlokalizowanych między obrzeżami a centrum). Kupujący coraz częściej wybierają tańsze oferty oraz mniejsze metraże, co potwierdza rosnące od początku 2024 roku zainteresowanie kawalerkami i mieszkaniami 2-pokojowymi.
- Zmianie uległy też same motywacje zakupowe. O ile jeszcze dwa lata temu znaczący udział w popycie stanowili inwestorzy, dziś ich aktywność wyraźnie spadła – co jest efektem wysokich kosztów finansowania, stagnacji na rynku najmu i ograniczonej rentowności. W efekcie obserwujemy coraz większą liczbę nabywców poszukujących nieruchomości z myślą o własnych potrzebach, nie zaś o inwestycji - tłumaczy Jan Dziekoński, Dyrektor Działu Badań w portalu RynekPierwotny.pl.

Oferta nowych mieszkań na rynku: w Warszawie ponad połowa klientów to single i pary

Na warszawskim rynku nieruchomości wśród kupujących prym wiodą single i bezdzietne pary. Stanowią oni już ponad 56% wszystkich klientów, co oznacza wzrost o aż 11 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2023. Najczęściej interesują ich mieszkania 2- lub 3-pokojowe, o powierzchni od 30 do 70 m². Rodziny z kolei coraz częściej rozglądają się za większymi lokalami (4 pokoje i więcej), co wiąże się z potrzebą większej przestrzeni życiowej.
Co ciekawe, osoby poszukujące mieszkania w Warszawie wykazywały dużą otwartość co do lokalizacji. Aż 40% z nich nie miało jasno określonych preferencji dotyczących dzielnicy, w której chcieliby zamieszkać. Natomiast 43% zawężało swoje poszukiwania do kilku wybranych dzielnic. Wśród najczęściej rozważanych znalazły się m.in. Białołęka, Rembertów, Targówek, Ursus, Wawer, Włochy oraz Wesoła.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Najem mieszkań 2025: czy w 2025 roku trzeba płacić dużo wyższy czynsz niż rok temu, jakie prognozy na przyszłość

Na rynku najmu drugi miesiąc z rzędu mamy przewagę spadków. W 10 miastach stawka najmu za małe mieszkanie nie przekracza 2000 zł. Najbliżej tej granicy jest Lublin (1961 zł). Najtańszym miastem na wynajem małego mieszkania jest Częstochowa, gdzie przeciętna stawka wynosi 1400 zł.

Ubezpieczenie mieszkania i domu. Ceny polis drożeją, ale wolniej niż inne koszty utrzymania

W ostatnim czasie właściciele domów oraz mieszkań w Polsce doświadczyli wzrostu opłat, co naturalnie rodzi pytania o inne aspekty kosztów utrzymania nieruchomości. Ubezpieczenia też drożeją, ale wolniej.

REKLAMA

Za te rośliny w ogrodzie zapłacisz gigantyczną karę. Nieświadomość nie zwalnia z odpowiedzialności [LISTA, KARY]

Jest lista roślin, których zakazuje się w Polsce i UE. Nie każdy ma tego świadomość. Uprawianie inwazyjnych gatunków obcych (IGO) grozi gigantycznymi karami: grzywna do 1 mln zł, karą ograniczenia wolności, a nawet kara pozbawienia wolności. Jakich roślin nie można mieć w swoim ogrodzie, sprzedawać i w inny sposób rozpowszechniać? Zalicza się do nich na przykład niecierpek pomarańczowy i rdestowiec. Co zrobić, jeśli się takie rośliny posiada?

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

Przepisy stosowane przez KOWR wciąż budzą wątpliwości. Co z dzierżawcami nieruchomości?

Brak rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego powoduje, że dzierżawcy nieruchomości rolnych Skarbu Państwa poszukują ochrony swoich praw przed sądami powszechnymi.

REKLAMA

Gdzie firmy i fundusze najchętniej inwestują w mieszkania na wynajem? Na celowniku metropolie

Szacuje się, że na rynek najmu w Polsce trafiło do tej pory ponad 23,8 tys. mieszkań należących do prywatnych firm i funduszy. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach inwestują one najchętniej.

Agent na wyłączność – czy to dobra opcja dla klienta?

Na rynku polskim można spotkać różne modele współpracy z agencją nieruchomości zarówno przy sprzedaży jak i przy zakupie nieruchomości.

REKLAMA