REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Mieszkania z widokiem na Wisłę/ fot. Fotolia
Mieszkania z widokiem na Wisłę/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej warszawskich deweloperów zaczyna realizację inwestycji mieszkaniowych na terenach leżących w pobliżu Wisły. Widok na rzekę jest ich bezsprzecznym atutem. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym warto zastanowić się, czy ten czynnik będzie dla kupującego istotnym kryterium wyboru. Piękne widoki i tereny spacerowe wzdłuż rzeki mogą stanowić kluczowy czynnik przy wyborze mieszkania.

Deweloperzy świadomi atrakcyjności sąsiedztwa rzeki podkreślają w przekazie marketingowym ten aspekt. Pojawiają się osiedla nazywane marinami, portami, bulwarami, rivierami, czy też określenia odnoszące się bezpośrednio do Wisły. O skali popularności mieszkań wśród klientów z bezpośrednim widokiem na rzekę może świadczyć szybkie wyprzedawanie mieszkań wnowych inwestycjach powstających nad Wisłą. Tendencja ta dotyczy zresztą nie tylko Warszawy, ale obserwowana jest również w innych miastach.

REKLAMA

Bardzo dobrym przykładem może być ostatnio wprowadzona na rynek  inwestycja realizowana na Dąbiu w Krakowie, gdzie w bardzo krótkim czasie od wprowadzenia do sprzedaży wyprzedały się mieszkania usytuowane w części wychodzącej na rzekę, podczas gdy niemal wszystkie mieszkania po drugiej stronie budynku pozostają wolne (Riva Verona przy ul. Madalińskiego).

Popularne Śródmieście

Najbardziej prestiżową warszawską lokalizacją, w której można znaleźć mieszkania i apartamenty z widokiem na Wisłę jest oczywiście Śródmieście. Relatywnie duży wybór takich mieszkań i to nawet oferowanych w przystępnych cenach (jak na centralną lokalizację) można znaleźć przede wszystkim na Powiślu.

Z drugiej strony zwolennicy mniej centralnych lokalizacji i jednocześnie osoby dysponujące mniejszą ilością gotówki mogą szukać typowych mieszkań standardu popularnego w nowo powstających osiedlach czy to na Białołęce (szczególnie na Żeraniu), czy na Mokotowie w rejonie ul. Bluszczańskiej i Bartyckiej.Z reguły lokalizacje takie oznaczają bardzo dobrą dostępność terenów spacerowych wzdłuż rzeki. 

Przykładowe oferty sprzedaży mieszkań bezpośrednio przy Wiśle, marzec 2018 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzielnica

Lokalizacja

Cena

Pokoje

Metraż

Opis

Białołęka

Żerań, ul. Krzyżówki/Płochcińska

455000

3

69

termin oddania: połowa 2018 r.

Śródmieście

Powiśle, ul. Zagórna

799000

3

79

rynek wtórny, wielka płyta

Śródmieście

Powiśle, ul. Solec

599000

2

57

gotowe mieszkanie w nowym apartamentowcu standard deweloperski

Praga Południe

Saska Kępa, ul. Zwycięzców

333000

2

37

wielka płyta, widok w stronę Wisły

Białołęka

Żerań, ul. Kowalczyka

499 000

3

70

dwustronne mieszkanie z rynku pierwotnego, budynek w trakcie realizacji

Źródło: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

Teoretycznie pewnym zagrożeniem związanym z mieszkaniem w budynkach zlokalizowanych w bliskiej odległości od rzeki jest oczywiście kwestia zwiększonego ryzyka powodzi. Część z budynków leży w strefach zagrożonych powodzią. W minionych kilku latach nie wystąpiły co prawda większe zagrożenia związane z podtopieniami w miastach, lecz należy mieć w pamięci ostatnie duże powodzie, które nawiedziły Polskę. Jak dodaje Agata Polińska z serwisu Otodom.pl,zastanawiając się nad wyborem mieszkań zlokalizowanych w bliskiej odległości od Wisły warto sprawdzić daną lokalizację na mapach zagrożenia powodziowego:

http://mapy.isok.gov.pl/imap/

Analiza taka pomoże w oszacowaniu ryzyka ewentualnej powodzi. W Warszawie większy udział obszarów zagrożenia powodziowego występuje generalnie w południowo wschodnich dzielnicach (głownie Wilanów, Mokotów, czy Rembertów).  Dodać jednak należy, że wystąpienie rzeki z brzegów na terenie miasta to naprawdę wyjątkowa sytuacja, która nie zdarza się często, a korzystanie z zalet cichej i malowniczej lokalizacji w pobliżu rzeki to codzienny atut opisywanych lokalizacji.

Beata Kowalewska, serwis Otodom.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA