REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Mieszkania z widokiem na Wisłę/ fot. Fotolia
Mieszkania z widokiem na Wisłę/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej warszawskich deweloperów zaczyna realizację inwestycji mieszkaniowych na terenach leżących w pobliżu Wisły. Widok na rzekę jest ich bezsprzecznym atutem. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym warto zastanowić się, czy ten czynnik będzie dla kupującego istotnym kryterium wyboru. Piękne widoki i tereny spacerowe wzdłuż rzeki mogą stanowić kluczowy czynnik przy wyborze mieszkania.

Deweloperzy świadomi atrakcyjności sąsiedztwa rzeki podkreślają w przekazie marketingowym ten aspekt. Pojawiają się osiedla nazywane marinami, portami, bulwarami, rivierami, czy też określenia odnoszące się bezpośrednio do Wisły. O skali popularności mieszkań wśród klientów z bezpośrednim widokiem na rzekę może świadczyć szybkie wyprzedawanie mieszkań wnowych inwestycjach powstających nad Wisłą. Tendencja ta dotyczy zresztą nie tylko Warszawy, ale obserwowana jest również w innych miastach.

REKLAMA

Bardzo dobrym przykładem może być ostatnio wprowadzona na rynek  inwestycja realizowana na Dąbiu w Krakowie, gdzie w bardzo krótkim czasie od wprowadzenia do sprzedaży wyprzedały się mieszkania usytuowane w części wychodzącej na rzekę, podczas gdy niemal wszystkie mieszkania po drugiej stronie budynku pozostają wolne (Riva Verona przy ul. Madalińskiego).

Popularne Śródmieście

Najbardziej prestiżową warszawską lokalizacją, w której można znaleźć mieszkania i apartamenty z widokiem na Wisłę jest oczywiście Śródmieście. Relatywnie duży wybór takich mieszkań i to nawet oferowanych w przystępnych cenach (jak na centralną lokalizację) można znaleźć przede wszystkim na Powiślu.

Z drugiej strony zwolennicy mniej centralnych lokalizacji i jednocześnie osoby dysponujące mniejszą ilością gotówki mogą szukać typowych mieszkań standardu popularnego w nowo powstających osiedlach czy to na Białołęce (szczególnie na Żeraniu), czy na Mokotowie w rejonie ul. Bluszczańskiej i Bartyckiej.Z reguły lokalizacje takie oznaczają bardzo dobrą dostępność terenów spacerowych wzdłuż rzeki. 

Przykładowe oferty sprzedaży mieszkań bezpośrednio przy Wiśle, marzec 2018 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzielnica

Lokalizacja

Cena

Pokoje

Metraż

Opis

Białołęka

Żerań, ul. Krzyżówki/Płochcińska

455000

3

69

termin oddania: połowa 2018 r.

Śródmieście

Powiśle, ul. Zagórna

799000

3

79

rynek wtórny, wielka płyta

Śródmieście

Powiśle, ul. Solec

599000

2

57

gotowe mieszkanie w nowym apartamentowcu standard deweloperski

Praga Południe

Saska Kępa, ul. Zwycięzców

333000

2

37

wielka płyta, widok w stronę Wisły

Białołęka

Żerań, ul. Kowalczyka

499 000

3

70

dwustronne mieszkanie z rynku pierwotnego, budynek w trakcie realizacji

Źródło: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

Teoretycznie pewnym zagrożeniem związanym z mieszkaniem w budynkach zlokalizowanych w bliskiej odległości od rzeki jest oczywiście kwestia zwiększonego ryzyka powodzi. Część z budynków leży w strefach zagrożonych powodzią. W minionych kilku latach nie wystąpiły co prawda większe zagrożenia związane z podtopieniami w miastach, lecz należy mieć w pamięci ostatnie duże powodzie, które nawiedziły Polskę. Jak dodaje Agata Polińska z serwisu Otodom.pl,zastanawiając się nad wyborem mieszkań zlokalizowanych w bliskiej odległości od Wisły warto sprawdzić daną lokalizację na mapach zagrożenia powodziowego:

http://mapy.isok.gov.pl/imap/

Analiza taka pomoże w oszacowaniu ryzyka ewentualnej powodzi. W Warszawie większy udział obszarów zagrożenia powodziowego występuje generalnie w południowo wschodnich dzielnicach (głownie Wilanów, Mokotów, czy Rembertów).  Dodać jednak należy, że wystąpienie rzeki z brzegów na terenie miasta to naprawdę wyjątkowa sytuacja, która nie zdarza się często, a korzystanie z zalet cichej i malowniczej lokalizacji w pobliżu rzeki to codzienny atut opisywanych lokalizacji.

Beata Kowalewska, serwis Otodom.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA