REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jakich mieszkań szukają Warszawiacy?/ fot. Shutterstock
Jakich mieszkań szukają Warszawiacy?/ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Warszawski rynek nieruchomości stale się rozwija co sprawia, że i preferencje kupujących podlegają zmianom. Do najbardziej popularnych dzielnic wśród osób planujących zakupić mieszkanie w Warszawie należy Mokotów, Ursynów, a także Wola.

Lokalizacja

Od lat najpopularniejszą dzielnicą Warszawy wśród poszukujących mieszkań jest Mokotów. Częstotliwość wskazań na tą dzielnicę nieco się osłabia. Obecnie jest to 10,5% wszystkich zapytań poszukujących mieszkań za pośrednictwem serwisu Otodom.pl, rok wcześniej było ich ponad 12%. Drugą najpopularniejszą warszawską lokalizacją jest Ursynów, na który wskazuje niespełna 8% poszukujących. W obu przypadkach kluczową rolę odgrywa przebiegająca przez te dzielnice linia metra. Trzecie miejsce w rankingu popytowym stolicy zajmuje obecnie Wola z niemal 7%-owym udziałem wskazań.

REKLAMA

W porównaniu ze stanem sprzed roku zauważalny jest wzrost popularności Ursynowa, Woli. W największym stopniu spadło natomiast zainteresowanie mieszkaniami położonymi na Białołęce, Śródmieściu oraz Pradze Południe.

Najpopularniejsze warszawskie lokalizacje mieszkaniowe – odsetek zapytań zgłaszanych w serwisie Otodom.pl, marzec 2018

Dzielnice

Udział % zapytań

Mokotów

10,5%

Ursynów

7,7%

Wola

6,7%

Śródmieście

6,1%

Praga-Południe

5,8%

Bemowo

5,4%

Wilanów

5,3%

Bielany

5,1%

Ochota

4,2%

Białołęka

4,2%

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

Jak zauważa Agata Polińska z serwisu Otodom.pl cały czas utrzymuje się bardzo wyraźna przewaga lewobrzeżnych dzielnic Warszawy, a pozycja Mokotowa na stołecznym rynku jest niezagrożona. Dzięki bardzo dobremu skomunikowaniu oraz szerokiemu wachlarzowi ofert (zarówno ekskluzywne apartamenty w rejonach centralnych, jak i mieszkania standardu popularnego, bogata oferta rynku pierwotnego oraz liczne oferty z drugiej ręki) poszukujący mieszkań często sprawdzają, czy nie znajdą tu  oferty dla siebie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powierzchnia i cena

Ciekawych informacji dostarcza analiza zapytań zgłaszanych w serwisie Otodom.pl z uwzględnieniem zarówno powierzchni mieszkań, jak i ich ceny. Należy mieć świadomość, że warunkiem efektywnego wyszukiwania ofert jest dobrze przemyślane ustawienie interesujących parametrów. Z jednej strony nie może być zbyt szerokie i ogólne – bo otrzymane wyniki będą zbyt mało doprecyzowane i będzie ich po prostu zbyt wiele, co na pewno nie oszczędzi poszukującemu czasu.

REKLAMA

W obliczu zbyt dużej puli ofert mogą też umknąć uwadze te najatrakcyjniejsze. Z drugiej strony zbyt sztywne ustawienie parametrów też nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż zamyka nam dostęp do ofert nieznacznie, ale przekraczających kryteria wyszukiwania (np. ustawienie powierzchni do 50 mkw. zamyka nam dostęp do 51-metrowych mieszkań, które cenowo mogą okazać się identyczne, jak te 47-39-metrowe).

Klienci oczywiście poszukują relatywnie tanich i jednocześnie dużych mieszkań. Trzeba zauważyć, że zapytania są dobrze dopasowane do realiów rynkowych i poszukujący mają ułatwione zadanie:

Warszawa – zapytania poszukujących mieszkań do kupienia w serwisie Otodom.pl wg powierzchni i ceny, marzec 2018

Powierzchnia

Cena

(w tysiącach zł)

Udział % zapytań

31-40

300 - 400

10,8%

41-50

300 – 400

8,9%

31-40

200 – 300

7,7%

41-50

400 – 500

7,3%

51-60

400 – 500

6,4%

0-30

100 – 200

6,0%

31-40

400 – 500

5,0%

0-30

200 – 300

4,0%

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

REKLAMA

Zdecydowanie najbardziej pożądanymi mieszkaniami na rynku warszawskim są te o powierzchni między 30 a 50 mkw. Odpowiadają one za cztery najczęstsze kombinacje ustawień parametrów powierzchni i cen. Można stwierdzić, że średnio co piąty poszukujący mieszkania w Warszawie chciałby znaleźć lokal o tej powierzchni i w cenie mieszczącej się w przedziale między 300 a 400 tys. zł. 35% wszystkich zapytań (wspomniane cztery najczęstsze kombinacje kryteriów) to mieszkania w analizowanym przedziale powierzchniowym, przy czym  ponad 7% poszukujących dopuszcza przekroczenie poziomu 400 tys. zł i podobny udział wyszukujących chciałby znaleźć oferty poniżej 300 tys. zł. 

Agata Polińska z Otodom.pl komentując otrzymane statystyki podkreśla, że warto zastosować przemyślaną strategię wyszukiwania. Jeżeli klient jest zdeterminowany odnośnie kluczowych dla niego parametrów (np. mieszkania jedynie na Ochocie) to powinien w jak największym stopniu ograniczyć kryteria w wyszukiwarce – otrzyma wtedy oferty trafiające w jego oczekiwania. Jeżeli jednak klient nie ma sztywnych kryteriów wyboru i dopuszcza kombinację kilku czynników wyboru – powinien wtedy rozpocząć poszukiwania od łagodnych ustawień i stopniowo je zawężać w miarę analizy otrzymywanych wyników. Oczywiście kluczem do sukcesu jest właściwe ustawienie wag lokalizacji, powierzchni, standardu i ceny.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA