REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Standard mieszkania ważny dla najemcy/ fot. Fotolia
Standard mieszkania ważny dla najemcy/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czasy, gdy w wynajmowanych mieszkaniach królowały stare meble pamiętające czasy PRL-u, bezpowrotnie mijają. Na stronach serwisów nieruchomości coraz mniej jest ofert prezentujących niski standard. Obecnie właściciele bardziej dbają o swoje lokale dostosowując je do potrzeb konkretnych grup najemców.

Już nie tylko cena

Jeszcze niedawno panowało przekonanie, że najemcami są tylko i wyłącznie osoby, których nie stać na zakup własnego mieszkania. Naturalnie, nadal znaczna część poszukujących lokali do wynajęcia kieruje się względami finansowymi, co jednak nie przeszkadza im w oczekiwaniu pewnego standardu nieruchomości, za którą co miesiąc będą płacić czynsz. Dotyczy to zarówno studentów, jak i młodych osób na początku swojej kariery zawodowej, którzy nie wymagają mebli i sprzętów z najwyższej półki cenowej, lecz komfortowego, zadbanego mieszkania.

REKLAMA

W Polsce pojawia się także coraz więcej osób, dla których mieszkanie w wynajmowanej nieruchomości jest kwestią wyboru. W większości są to mieszkańcy większych aglomeracji, którzy nie chcą wiązać się z jednym miejscem kredytem hipotecznym na 20 lub 30 lat. Te osoby cenią swoją niezależność i mobilność, są przygotowane na ewentualną przeprowadzkę podyktowaną zmianą miejsca pracy. Ta grupa najemców zupełnie inaczej podchodzi do mieszkań. W pierwszej kolejności wybierają mieszkania odpowiadające ich preferencjom, czyli w dobrej lokalizacji i standardzie, a dopiero później zwracają uwagę na kwotę miesięcznego czynszu.

Zmiana świadomości wynajmujących

REKLAMA

Właściciele mieszkań znacznie częściej traktują wynajem, jako stałe źródło dochodu, które stanowi ważną część miesięcznego budżetu. Coraz więcej inwestorów wycofuje swoje pieniądze z niskooprocentowanych lokat i kupuje mieszkanie pod wynajem. Inni zaś, korzystając z rekordowo niskich stóp procentowych w naszym kraju, zaciągają kredyty hipoteczne, a czynszem z wynajmu pokrywają z nawiązką miesięczną ratę.

Konkurencja na rynku wynajmu jest coraz większa, dlatego właściciele mieszkań starają się uatrakcyjnić swoją ofertę. Wnętrza zaaranżowane przez dekoratorów, wysokiej klasy meble i sprzęt agd – takie oferty coraz częściej pojawiają się w serwisach nieruchomości i biurach pośrednictwa.

Wynajmujący mają świadomość, że gorzej wykończone mieszkanie dłużej będzie czekać na najemcę, a każdy miesiąc zwłoki ma wymierne skutki finansowe – tłumaczy Dorota Rzewuska z Emmerson Realty S.A. – Właściciele inwestują w ładne, jasne i dobrze wyposażone mieszkania, starając się wyróżnić swoją ofertę na tle innych, dodatkowo standardem staje się także korzystanie z pomocy profesjonalnego fotografa, by przyciągnąć więcej zainteresowanych. – Dodaje Menadżer ds. Kluczowych Klientów w Emmerson Realty S.A.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Apartamenty przyciągają najemców

REKLAMA

Luksusowych mieszkań w dobrej lokalizacji pojawia się coraz więcej na rynku wynajmu. Tego typu lokale trafiają do określonej grupy najemców, którzy są w stanie zapłacić wyższy czynsz za zadbaną nieruchomość spełniającą ich wymagania. W przypadku tego typu mieszkań z górnej półki niezwykle ważną kwestię odgrywa atrakcyjna lokalizacja, jednakże nie dla każdej nieruchomości powinna być taka sama.

Przykładem jest Warszawa, gdzie mniejsze lokale świetnie wynajmują się w Śródmieściu oraz na Mokotowie, ponieważ spełniają kryteria młodych osób, którym zależy na bliskości centrum i dobrym połączeniu komunikacyjnym do pracy.

Z większymi lokalami jest inaczej. - Luksusowe apartamenty nie muszą być zlokalizowane w ścisłym centrum, ale powinny znajdować się w prestiżowych częściach miast – tłumaczy Dorota Rzewuska – przykładem jest oferta wynajmu pięknego apartamentu na Osi Królewskiej, jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic Wilanowa. 3-pokojowe mieszkanie o powierzchni 78 mkw. jest nowe i stylowo wykończone wysokiej klasy materiałami i idealnie nadaje się dla osób, które cienią sobie wygodę oraz spokój.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

REKLAMA

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

REKLAMA