REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Lofty, czyli przestrzeń jest w cenie/ fot. Grupa Archicom
Lofty, czyli przestrzeń jest w cenie/ fot. Grupa Archicom
Grupa Archicom

REKLAMA

REKLAMA

Jak podaje Słownik Języka Polskiego loft to mieszkanie lub pracowania artystyczna w pomieszczeniu zaadaptowanym z dawnej hali fabrycznej. Tłumacząc dosłownie z języka angielskiego loft to poddasze, strych. Moda na lofty dotarła do Polski kilka lat temu. W Stanach Zjednoczonych takie rozwiązanie było popularne już w latach 60 XX w.

Na początku wnętrza zakładów przemysłowych ludzie zamieszkiwali lub wykorzystywali na swoje pracownie głównie ze względu na oszczędności. Wtedy jeszcze były to tanie przestrzenie i nikomu przez myśl nie przeszło, aby zamieszkać w dawnej fabryce z innego powodu niż finansowy. Dopiero z czasem lofty stały się modne. Zaczęto je przerabiać na biura. W przestrzeni industrialnej zaczęły powstawać także ekskluzywne apartamenty.

REKLAMA

Przede wszystkim przestrzeń

Obecnie lofty przyciągają przede wszystkim przestrzenią.Docenią je zwłaszcza osoby, które potrzebują swobody. Wysokie sufity oraz brak ścianek działowych to wręcz nieograniczone możliwości przy urządzaniu wnętrza. Dzięki temu możemy uzyskać całkowicie niepowtarzalne wnętrze. Bez problemy możemy także dobudować antresolę. Tzw. open space świetnie nadaje się również na biura. Dzięki ogromnym oknom przestrzeń w środku jest dobrze oświetlona naturalnym światłem. Wpływa to korzystnie na wygląd wnętrza oraz jest nieocenione, kiedy w lokalu swoją pracownię ma np. fotograf, architekt  czy malarz.

REKLAMA

Oczywiście takie nieruchomości nie są wolne od wad. Ich głównym minusem są budynki, w których się mieszczą. Stare zakłady przemysłowe to często stara instalacja elektryczna i wodociągowa, które mogą wymagać kosztownych remontów. Nie zachęcają też koszty eksploatacji. Ogrzanie tak dużej przestrzeni nie należy do najłatwiejszych i jest kosztowne.Jak mówi Agata Polińska z serwisu Otodom.pl alternatywą mogą być tzw. lofty typu soft, czyli nowo powstające budynki mieszkalne inspirowane starym budownictwem przemysłowym.

Lofty to obecnie synonim prestiżu. A za prestiżem idą ceny. Kiedyś przystosowane z myślą o najbiedniejszych, teraz zarezerwowane dla osób z większą gotówką. Poniżej przedstawiono przykładowe oferty sprzedaży w kilku polskich miastach.

Wybrane oferty sprzedaży  loftów zamieszczone w serwisie Otodom.pl, luty 2018.                       

Dalszy ciąg materiału pod wideo

lokalizacja

opis

cena

Bydgoszcz

97 mkw, dwupiętrowy, mieszczący się w odrestaurowanym w 2009 r. budynku pralni z końca XIX w.

849 000 zł

Kraków

budynek  z 1950 r., z własnym miejscem postojowym, 87 mkw., lokal wykończony w wysokim standardzie

769 000 zł

Warszawa

nowoczesny apartament w budynku z 2012 r. , 102 mkw., do dyspozycji właściciela klub fitness oraz usługa Concierge

1 260 000 zł

Legnica

lokal w stanie deweloperskim, 130 mkw. , antresola , własny ogródek oraz 2 miejsca parkingowe

315 000 zł

Żyrardów

mieszkanie do wykończenia, 190 mkw., mieszczące się w budynku z 1913 r.

600 000 zł

Loft to marzenie wielu osób. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie są to lokale dla wszystkich. Brak wydzielonych pomieszczeń, minimalistyczny, często surowy styl to z pewnością nie warunki w jakich komfortowo mieszkałoby się kilkuosobowej rodzinie. Dodatkowo wysoki poziom cen sprawia, że są to nieruchomości dla dość wąskiego grona klientów. Ale dzięki temu,że nie są produktem masowym, lofty nadal są uosobieniem luksusu i wyjątkowości.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA