Szklane elementy w budynkach mieszkalnych
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli przyjrzymy się współcześnie projektowanym budynkom mieszkalnym, możemy dostrzec pewną tendencję do wkomponowywania w bryłę elementów konstrukcyjnych wytworzonych ze szkła. Okna o wymiarze obejmującym całą wysokość mieszkania, drzwi wejściowe, loggie przeszklone na całej swojej wysokości niewątpliwie poprawiają estetykę budynku, dodając mu wizualnej lekkości i urozmaicając jego wygląd.
REKLAMA
Obecne technologie pozwalają tak dobrać parametry szkła zastosowanego w budownictwie, aby spełniało ono wszelkie wymogi wytrzymałościowe pomimo dużych powierzchni, na jakich zostaje zastosowane.
Polacy chcą więcej światła
REKLAMA
Niezwykle istotnym argumentem, przemawiającym za zwiększaniem szklanych połaci w projektowanych obecnie budynkach mieszkalnych, jest lepsze doświetlenie pomieszczeń. Szerokość geograficzna, na jakiej położona jest Polska, powoduje, że każdy promień światła dziennego wpadający do mieszkań jest na wagę złota, zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych.
Polacy chętnie rozważają kupno nieruchomości, które są dobrze doświetlone i charakteryzują się rozkładem tzw. „obustronnym”, gdzie pokoje zlokalizowane są po swoich przeciwległych stronach. Nie zawsze jednak warunki projektowe pozwalają na stworzenie dużej liczby takich lokali, dlatego tym bardziej istotne wydaje się stworzenie odpowiednio doświetlonych mieszkań przy użyciu przeszkleń.
Szklane elementy przepuszczają więcej ciepła
Szklane elementy stosowane w budownictwie mieszkaniowym jednakże mają tę cechę, że ich przenikalność cieplna jest większa niż w przypadku elementów murowanych. Wielkość ta określa stratę ciepła, które przechodzi z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz, i należy się z nią zawsze liczyć, gdy przychodzi do kwestii ekonomicznych związanych z użytkowaniem budynku. Zbyt duże powierzchnie szklane, w jakie wyposażony jest budynek mieszkalny, powodują poważne straty ciepła, a co za tym idzie - wzrost kosztów eksploatacji mieszkań.
REKLAMA
W klimacie umiarkowanym wzrost tych kosztów bywa znaczący i nie można go lekceważyć, dlatego bardzo ważne jest stosowanie przeszkleń o odpowiednich parametrach technicznych oraz zadbanie o dobrze zaprojektowane systemy grzewcze, których wydajność zniweluje przynajmniej w większości przewidywane straty ciepła.
Widać zatem, jak ważne przy zastosowaniu szkła w budownictwie mieszkaniowym są przede wszystkim odpowiednie proporcje, w jakich ten materiał zostanie użyty. Nadmiar przeszkleń prowadzi do dużych strat ciepła, a więc – wzrostu kosztów eksploatacji lokali, zaś ich niedobór to często skazanie mieszkańców budynku na ustawiczne niedobory naturalnego światła.
Bardzo dobrym przykładem zrównoważonego zastosowania szklanych elementów jest warszawska inwestycja przy ul. Bobrowieckiej 10 (zrealizowana przez Spectra Development), gdzie ilość elementów szklanych jest zoptymalizowana, co pomaga godzić kwestie ekonomiczne z dobrym doświetleniem pomieszczeń w lokalach mieszkalnych, a dodatkowo wpływa na wysoką estetykę całej inwestycji.
Jarosław Mikołaj Skoczeń
Grupa Emmerson S.A.
Strefynieruchomosci.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.