REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Systemy smart home - do czego służą?

Systemy smart home - do czego służą?
Systemy smart home - do czego służą?
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Systemy smart home zdobywają coraz większą popularność na światowym, ale także na polskim rynku. Wiele osób wciąż błędnie zakłada, że rozwiązania smart home są przeznaczone jedynie do domów, a nie do mieszkań. Wyjaśniamy o co w tym chodzi.

Systemy inteligentnego wyposażenia wnętrz zyskują w Polsce popularność już od kilku lat. Dziś rynek tych rozwiązań w kraju jest wyceniany na około 100 mln zł. Statystyki pokazują, że najbardziej interesują nas związane z bezpieczeństwem, oszczędnością energii czy takie, które po prostu zwiększają komfort mieszkania. Eksperci wskazują, że w najbliższych latach rynek rozwiązań typu smart home będzie przeżywał systematyczny wzrost, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

REKLAMA

Zobacz też: Nowe mieszkanie tańsze niż używane?

Czym są systemy smart home?

- Systemy smart home to zespoły inteligentnych, komunikujących się ze sobą urządzeń, które zarządzają funkcjami domu i mieszkania. Dzięki internetowi rzeczy i aplikacjom mobilnym możemy sterować urządzeniami w naszych domach z dowolnego miejsca na świecie. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim możliwość łatwej zmiany funkcji systemu, a także zdalnego monitorowania tego, co dzieje się w twoim domu zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak i zużycia energii – mówi Agnieszka Karwala, lider projektu Skanska Residential Development Poland.

Jakie rozwiązania wprowadza się obecnie w domach i na osiedlach mieszkaniowych – kilka przykładów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Za pomocą prostej aplikacji możesz sterować wybranymi urządzeniami w swoim domu od bram wjazdowych, po rolety zewnętrzne, oświetlenie, temperaturę, piekarniki czy ekspres do kawy. Zapomniałeś wyłączyć żelazko? Nie martw się – system zrobi to za ciebie. Wyłączy też piekarnik, zamknie okna, pomoże zminimalizować koszty związane z ogrzewaniem i energią, zadba o podlanie ogrodu, a nawet ułatwi parkowanie na posesji. Ilość zastosowań i możliwych konfiguracji jest niemal nieograniczona i zależy tylko od wyobraźni użytkowników – komentuje Sebastian Lisowski, ekspert firmy FIBARO.

Zobacz też: Pomysł na oryginalny dom

Z jakimi kosztami wiąże się wprowadzanie takich rozwiązań?

- Często spotykamy się z wyobrażeniem, że inteligentne domy wiążą się z dużymi kosztami. To jednak zupełnie mylne wyobrażenie. Warto wiedzieć, że naprawdę nie trzeba dużej sumy pieniędzy, aby cieszyć się wnętrzem pomagającym w codziennym życiu. Zestaw startowy zawierający podstawowe, ale w pełni funkcjonalne opcje można kupić już za niewiele ponad 2 tys. zł. Należy zaznaczyć, że najnowocześniejsze technologie to nie tylko wygoda, ale również konkretne oszczędności – dodaje Sebastian Lisowski.

Zobacz też: Jak uzyskać pozwolenie za wycięcie drzewa na swojej posesji

Co sprawia, że deweloperzy coraz częściej decydują się wprowadzać takie rozwiązania?

Jak twierdzi przedstawicielka spółki mieszkaniowej Skanska, do niedawna stosowanie inteligentnych technologii w budownictwie mieszkaniowym wydawało się być kosztownym rozwiązaniem. Decydowało się na nie niewielu deweloperów. Jednak to się powoli zmienia. Dziś osoby, które podejmują decyzję o zakupie mieszkania coraz częściej kierują się bezpieczeństwem lub innowacyjnym wyposażeniem budynku. Tę zmianę inicjują głównie młodzi ludzie, którzy dorastają w świecie pełnym technologii. Dlatego deweloperzy muszą na te potrzeby odpowiadać. Obsługa i instalacja inteligentnych rozwiązań to już powszechny luksus.

Jakie korzyści ze stosowania systemów smart home mają mieszkańcy?

- Dla mieszkańca korzyści z systemów inteligentnych to przede wszystkim bezpieczeństwo, większy komfort życia, oszczędność czasu i pieniędzy. Np. kontrolując energię możemy obniżyć zużycie prądu nawet o 30 proc.! Do tego dochodzi możliwość obniżenia składki na polisę mieszkaniową. Wiąże się to z tym, że urządzenia smart home chronią również przed zadymieniem, pożarami, zalaniem mieszkania czy wtargnięciem obcej osoby do domu. Co ważne – rozwiązania typu smart można instalować na każdym etapie inwestycji, bez konieczności ingerowania w budynek – mówi Agnieszka Karwala.

Źródło: SKANSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA