Systemy smart home - do czego służą?
REKLAMA
REKLAMA
Systemy inteligentnego wyposażenia wnętrz zyskują w Polsce popularność już od kilku lat. Dziś rynek tych rozwiązań w kraju jest wyceniany na około 100 mln zł. Statystyki pokazują, że najbardziej interesują nas związane z bezpieczeństwem, oszczędnością energii czy takie, które po prostu zwiększają komfort mieszkania. Eksperci wskazują, że w najbliższych latach rynek rozwiązań typu smart home będzie przeżywał systematyczny wzrost, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.
REKLAMA
Zobacz też: Nowe mieszkanie tańsze niż używane?
Czym są systemy smart home?
- Systemy smart home to zespoły inteligentnych, komunikujących się ze sobą urządzeń, które zarządzają funkcjami domu i mieszkania. Dzięki internetowi rzeczy i aplikacjom mobilnym możemy sterować urządzeniami w naszych domach z dowolnego miejsca na świecie. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim możliwość łatwej zmiany funkcji systemu, a także zdalnego monitorowania tego, co dzieje się w twoim domu zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak i zużycia energii – mówi Agnieszka Karwala, lider projektu Skanska Residential Development Poland.
Jakie rozwiązania wprowadza się obecnie w domach i na osiedlach mieszkaniowych – kilka przykładów.
- Za pomocą prostej aplikacji możesz sterować wybranymi urządzeniami w swoim domu od bram wjazdowych, po rolety zewnętrzne, oświetlenie, temperaturę, piekarniki czy ekspres do kawy. Zapomniałeś wyłączyć żelazko? Nie martw się – system zrobi to za ciebie. Wyłączy też piekarnik, zamknie okna, pomoże zminimalizować koszty związane z ogrzewaniem i energią, zadba o podlanie ogrodu, a nawet ułatwi parkowanie na posesji. Ilość zastosowań i możliwych konfiguracji jest niemal nieograniczona i zależy tylko od wyobraźni użytkowników – komentuje Sebastian Lisowski, ekspert firmy FIBARO.
Zobacz też: Pomysł na oryginalny dom
Z jakimi kosztami wiąże się wprowadzanie takich rozwiązań?
- Często spotykamy się z wyobrażeniem, że inteligentne domy wiążą się z dużymi kosztami. To jednak zupełnie mylne wyobrażenie. Warto wiedzieć, że naprawdę nie trzeba dużej sumy pieniędzy, aby cieszyć się wnętrzem pomagającym w codziennym życiu. Zestaw startowy zawierający podstawowe, ale w pełni funkcjonalne opcje można kupić już za niewiele ponad 2 tys. zł. Należy zaznaczyć, że najnowocześniejsze technologie to nie tylko wygoda, ale również konkretne oszczędności – dodaje Sebastian Lisowski.
Zobacz też: Jak uzyskać pozwolenie za wycięcie drzewa na swojej posesji
Co sprawia, że deweloperzy coraz częściej decydują się wprowadzać takie rozwiązania?
Jak twierdzi przedstawicielka spółki mieszkaniowej Skanska, do niedawna stosowanie inteligentnych technologii w budownictwie mieszkaniowym wydawało się być kosztownym rozwiązaniem. Decydowało się na nie niewielu deweloperów. Jednak to się powoli zmienia. Dziś osoby, które podejmują decyzję o zakupie mieszkania coraz częściej kierują się bezpieczeństwem lub innowacyjnym wyposażeniem budynku. Tę zmianę inicjują głównie młodzi ludzie, którzy dorastają w świecie pełnym technologii. Dlatego deweloperzy muszą na te potrzeby odpowiadać. Obsługa i instalacja inteligentnych rozwiązań to już powszechny luksus.
Jakie korzyści ze stosowania systemów smart home mają mieszkańcy?
- Dla mieszkańca korzyści z systemów inteligentnych to przede wszystkim bezpieczeństwo, większy komfort życia, oszczędność czasu i pieniędzy. Np. kontrolując energię możemy obniżyć zużycie prądu nawet o 30 proc.! Do tego dochodzi możliwość obniżenia składki na polisę mieszkaniową. Wiąże się to z tym, że urządzenia smart home chronią również przed zadymieniem, pożarami, zalaniem mieszkania czy wtargnięciem obcej osoby do domu. Co ważne – rozwiązania typu smart można instalować na każdym etapie inwestycji, bez konieczności ingerowania w budynek – mówi Agnieszka Karwala.
Źródło: SKANSKA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.