REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Systemy smart home - do czego służą?

Systemy smart home - do czego służą?
Systemy smart home - do czego służą?
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Systemy smart home zdobywają coraz większą popularność na światowym, ale także na polskim rynku. Wiele osób wciąż błędnie zakłada, że rozwiązania smart home są przeznaczone jedynie do domów, a nie do mieszkań. Wyjaśniamy o co w tym chodzi.

Systemy inteligentnego wyposażenia wnętrz zyskują w Polsce popularność już od kilku lat. Dziś rynek tych rozwiązań w kraju jest wyceniany na około 100 mln zł. Statystyki pokazują, że najbardziej interesują nas związane z bezpieczeństwem, oszczędnością energii czy takie, które po prostu zwiększają komfort mieszkania. Eksperci wskazują, że w najbliższych latach rynek rozwiązań typu smart home będzie przeżywał systematyczny wzrost, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

REKLAMA

Zobacz też: Nowe mieszkanie tańsze niż używane?

Czym są systemy smart home?

- Systemy smart home to zespoły inteligentnych, komunikujących się ze sobą urządzeń, które zarządzają funkcjami domu i mieszkania. Dzięki internetowi rzeczy i aplikacjom mobilnym możemy sterować urządzeniami w naszych domach z dowolnego miejsca na świecie. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim możliwość łatwej zmiany funkcji systemu, a także zdalnego monitorowania tego, co dzieje się w twoim domu zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak i zużycia energii – mówi Agnieszka Karwala, lider projektu Skanska Residential Development Poland.

Jakie rozwiązania wprowadza się obecnie w domach i na osiedlach mieszkaniowych – kilka przykładów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Za pomocą prostej aplikacji możesz sterować wybranymi urządzeniami w swoim domu od bram wjazdowych, po rolety zewnętrzne, oświetlenie, temperaturę, piekarniki czy ekspres do kawy. Zapomniałeś wyłączyć żelazko? Nie martw się – system zrobi to za ciebie. Wyłączy też piekarnik, zamknie okna, pomoże zminimalizować koszty związane z ogrzewaniem i energią, zadba o podlanie ogrodu, a nawet ułatwi parkowanie na posesji. Ilość zastosowań i możliwych konfiguracji jest niemal nieograniczona i zależy tylko od wyobraźni użytkowników – komentuje Sebastian Lisowski, ekspert firmy FIBARO.

Zobacz też: Pomysł na oryginalny dom

Z jakimi kosztami wiąże się wprowadzanie takich rozwiązań?

- Często spotykamy się z wyobrażeniem, że inteligentne domy wiążą się z dużymi kosztami. To jednak zupełnie mylne wyobrażenie. Warto wiedzieć, że naprawdę nie trzeba dużej sumy pieniędzy, aby cieszyć się wnętrzem pomagającym w codziennym życiu. Zestaw startowy zawierający podstawowe, ale w pełni funkcjonalne opcje można kupić już za niewiele ponad 2 tys. zł. Należy zaznaczyć, że najnowocześniejsze technologie to nie tylko wygoda, ale również konkretne oszczędności – dodaje Sebastian Lisowski.

Zobacz też: Jak uzyskać pozwolenie za wycięcie drzewa na swojej posesji

Co sprawia, że deweloperzy coraz częściej decydują się wprowadzać takie rozwiązania?

Jak twierdzi przedstawicielka spółki mieszkaniowej Skanska, do niedawna stosowanie inteligentnych technologii w budownictwie mieszkaniowym wydawało się być kosztownym rozwiązaniem. Decydowało się na nie niewielu deweloperów. Jednak to się powoli zmienia. Dziś osoby, które podejmują decyzję o zakupie mieszkania coraz częściej kierują się bezpieczeństwem lub innowacyjnym wyposażeniem budynku. Tę zmianę inicjują głównie młodzi ludzie, którzy dorastają w świecie pełnym technologii. Dlatego deweloperzy muszą na te potrzeby odpowiadać. Obsługa i instalacja inteligentnych rozwiązań to już powszechny luksus.

Jakie korzyści ze stosowania systemów smart home mają mieszkańcy?

- Dla mieszkańca korzyści z systemów inteligentnych to przede wszystkim bezpieczeństwo, większy komfort życia, oszczędność czasu i pieniędzy. Np. kontrolując energię możemy obniżyć zużycie prądu nawet o 30 proc.! Do tego dochodzi możliwość obniżenia składki na polisę mieszkaniową. Wiąże się to z tym, że urządzenia smart home chronią również przed zadymieniem, pożarami, zalaniem mieszkania czy wtargnięciem obcej osoby do domu. Co ważne – rozwiązania typu smart można instalować na każdym etapie inwestycji, bez konieczności ingerowania w budynek – mówi Agnieszka Karwala.

Źródło: SKANSKA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA