REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sufity podwieszane w obiektach medycznych: akustyka oraz higiena

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Akustyka w budynkach medycznych z roku na rok staje się coraz bardziej istotna. w wyniku tego, podczas remontów szpitali, montuje się sufity podwieszane. Sufity takie muszą nie tylko tłumić hałas, ale i spełniać najwyższe wymagania sanitarne. Czym powinny się charakteryzować w szpitalach? Najwyższą klasą czystości bakteryjnej B1 oraz materiałem, który nie stanowi pożywki dla mikroorganizmów jak np. skalna wełna mineralna.

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednia akustyka obiektów medycznych, w tym w szczególności szpitali pozytywnie wpływa na stan zdrowia pacjentów. Osoby chore przebywające w przychodni potrzebują przede wszystkim ciszy. Z kolei na pacjentów przechodzących leczenie w szpitalu pozytywnie wpływają stłumione dźwięki np. cichy szmer rozmów, który odbierany bywa jako uspakajający, zapewnia poczucie kontaktu ze społeczeństwem i personelem szpitala. W przypadku placówek medycznych instalacja sufitu podwieszanego przebiega jednak według wyjątkowych założeń, gdyż płyty sufitowe mają nie tylko poprawiać komfort akustyczny, ale muszą przede wszystkim spełniać wysokie standardy sanitarne.

To właśnie na oddziałach szpitalnych często dochodzi bowiem do zakażeń groźnymi bakteriami. Najpoważniejsze to m.in. MRSA, czyli gronkowiec złocisty odporny na antybiotyki, a także zakażenia pneumokokowe. Ostatnie z odnotowanych - także w Polsce - bardzo groźne zakażenia wewnątrzszpitalne to te wywołane bakterią, która spędza sen z oczu epidemiologom na całym świecie, czyli Klebsiella pneumoniae NDM, potocznie nazywaną "New Delhi", superbakterią odporną na wszystkie antybiotyki.

Zastosowanie materiałów budowlanych i wykończeniowych o nieodpowiednich parametrach higienicznych skutkować może niedopuszczeniem placówki do użytku. Każdy obiekt medyczny uzyskać musi bowiem decyzję inspekcji sanitarnej, potwierdzającą spełnienie wymagań sanitarnych dla pomieszczeń i urządzeń, jakie zainstalowano w placówce. Ich spis reguluje szereg przepisów. W przypadku materiałów budowlanych i wykończeniowych kluczowe zapisy określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 r.

Jaki sufit najlepiej nadaje się do szpitala?

REKLAMA

Czym powinni kierować się właściciele budowanych i remontowanych obiektów medycznych oraz architekci odpowiedzialni za przygotowanie planów szpitali lub klinik? Kluczowe parametry to klasa czystości bakteryjnej oraz klasa czystości powietrza. Jak podkreślają eksperci Rockfon, sufity podwieszane, szczególnie w pomieszczeniach tzw. clean room jak sale operacyjne i laboratoria oraz OIOM lub izolatki muszą spełniać najbardziej rygorystyczne normy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czystość powietrza dotyczy liczby cząsteczek unoszących się w powietrzu. Obecnie funkcjonuje wiele standardów pomiaru. Czystość określana bywa w klasyfikacji ISO, US Federal Standard 209e lub klasyfikacja według wytycznych Unii Europejskiej - od A do D. Linie sufitów podwieszanych Rockfon dedykowane do miejsc, o najwyższych wymaganiach sanitarnych m.in. linia MediCare Block charakteryzują się bardzo wysoką klasą czystości ISO2. Praktyka w szpitalach w Polsce, jeśli chodzi o czystość powietrza w salach operacyjnych jest jednak taka, iż jednoznacznych norm nie ma, są jedynie zalecenia. Dlatego wielu producentów sufitów dbających o najwyższe standardy dostarczanych rozwiązań wskazuje także zagraniczne badania i normy jakie spełnia ich sufit. W przypadku Rockfon płyty z linii medycznych spełniają m.in.  francuskie wymagania NF S 90-351 (wymagania względem systemów rozprowadzania powietrza stosowanych w pomieszczeniach czystych i zakładach opieki zdrowotnej w celu zwalczania zanieczyszczeń powietrza) oraz brytyjskie przepisy dotyczące sufitów określone w HTM 60.

Drugi parametr to czystość bakteriologiczna. W celu określenia klasyfikacji danego produktu  przechodzi on testy, w wyniku których określana jest m.in. liczba mikroorganizmów, które wyhodowane zostały na jego powierzchni. I tu ważny jest materiał, z którego wykonane są płyty sufitów podwieszanych. Płyty produkowane ze skalnej wełny mineralnej, nie zawierają żadnych substancji odżywczych, dlatego też nie stanowią pożywki dla szkodliwych mikroorganizmów.

Łatwe utrzymanie wysokiej higieny

Nie mniej istotne jest zabezpieczenie samych płyt. Różne firmy mają w tym zakresie odmienne rozwiązania. W sufitach MediCare Block każdy z paneli sufitowych pokryty jest specjalną zmywalną folią, która szczelnie otacza cały moduł. Zabezpiecza je przed zabrudzeniami i osiadaniem kurzu. To rozwiązanie bardzo innowacyjne, podnoszące higienę w pomieszczeniu dużo lepiej niż np. zabezpieczanie sufitów podwieszanych specjalnymi farbami.

Elementem istotnym w wyborze sufitów podwieszanych do obiektów medycznych poza parametrami akustycznymi i higienicznymi powinna być też strona użytkowa, która ważna będzie w codziennej eksploatacji i utrzymaniu. Dobrze dobrany sufit powinien być modułowy. Wówczas łatwo można dostać się do poszczególnych instalacji umieszczonych między sufitem, a stropem budynku jak wentylacja, oświetlenie czy okablowanie techniczne. Płyty powinny też mieć możliwość czyszczenia na sucho i mokro. W Rockfon moduły dedykowane do pomieszczeń clean room mają nawet możliwość przecierania powierzchni przy użyciu silnych detergentów i środków dezynfekujących.

Zobacz także: Zalety sufitów podwieszanych i ich zastosowanie

Zobacz także: Sufity podwieszane – fakty i mity

Zobacz także: Montaż sufitu podwieszanego – krok po kroku

Zobacz także: Czy sufit podwieszany pełni funkcję izolacji akustycznej?

Źródło: Rockfon

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA