REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sufity podwieszane w obiektach medycznych: akustyka oraz higiena

REKLAMA

Akustyka w budynkach medycznych z roku na rok staje się coraz bardziej istotna. w wyniku tego, podczas remontów szpitali, montuje się sufity podwieszane. Sufity takie muszą nie tylko tłumić hałas, ale i spełniać najwyższe wymagania sanitarne. Czym powinny się charakteryzować w szpitalach? Najwyższą klasą czystości bakteryjnej B1 oraz materiałem, który nie stanowi pożywki dla mikroorganizmów jak np. skalna wełna mineralna.

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednia akustyka obiektów medycznych, w tym w szczególności szpitali pozytywnie wpływa na stan zdrowia pacjentów. Osoby chore przebywające w przychodni potrzebują przede wszystkim ciszy. Z kolei na pacjentów przechodzących leczenie w szpitalu pozytywnie wpływają stłumione dźwięki np. cichy szmer rozmów, który odbierany bywa jako uspakajający, zapewnia poczucie kontaktu ze społeczeństwem i personelem szpitala. W przypadku placówek medycznych instalacja sufitu podwieszanego przebiega jednak według wyjątkowych założeń, gdyż płyty sufitowe mają nie tylko poprawiać komfort akustyczny, ale muszą przede wszystkim spełniać wysokie standardy sanitarne.

To właśnie na oddziałach szpitalnych często dochodzi bowiem do zakażeń groźnymi bakteriami. Najpoważniejsze to m.in. MRSA, czyli gronkowiec złocisty odporny na antybiotyki, a także zakażenia pneumokokowe. Ostatnie z odnotowanych - także w Polsce - bardzo groźne zakażenia wewnątrzszpitalne to te wywołane bakterią, która spędza sen z oczu epidemiologom na całym świecie, czyli Klebsiella pneumoniae NDM, potocznie nazywaną "New Delhi", superbakterią odporną na wszystkie antybiotyki.

Zastosowanie materiałów budowlanych i wykończeniowych o nieodpowiednich parametrach higienicznych skutkować może niedopuszczeniem placówki do użytku. Każdy obiekt medyczny uzyskać musi bowiem decyzję inspekcji sanitarnej, potwierdzającą spełnienie wymagań sanitarnych dla pomieszczeń i urządzeń, jakie zainstalowano w placówce. Ich spis reguluje szereg przepisów. W przypadku materiałów budowlanych i wykończeniowych kluczowe zapisy określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 r.

Jaki sufit najlepiej nadaje się do szpitala?

REKLAMA

Czym powinni kierować się właściciele budowanych i remontowanych obiektów medycznych oraz architekci odpowiedzialni za przygotowanie planów szpitali lub klinik? Kluczowe parametry to klasa czystości bakteryjnej oraz klasa czystości powietrza. Jak podkreślają eksperci Rockfon, sufity podwieszane, szczególnie w pomieszczeniach tzw. clean room jak sale operacyjne i laboratoria oraz OIOM lub izolatki muszą spełniać najbardziej rygorystyczne normy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czystość powietrza dotyczy liczby cząsteczek unoszących się w powietrzu. Obecnie funkcjonuje wiele standardów pomiaru. Czystość określana bywa w klasyfikacji ISO, US Federal Standard 209e lub klasyfikacja według wytycznych Unii Europejskiej - od A do D. Linie sufitów podwieszanych Rockfon dedykowane do miejsc, o najwyższych wymaganiach sanitarnych m.in. linia MediCare Block charakteryzują się bardzo wysoką klasą czystości ISO2. Praktyka w szpitalach w Polsce, jeśli chodzi o czystość powietrza w salach operacyjnych jest jednak taka, iż jednoznacznych norm nie ma, są jedynie zalecenia. Dlatego wielu producentów sufitów dbających o najwyższe standardy dostarczanych rozwiązań wskazuje także zagraniczne badania i normy jakie spełnia ich sufit. W przypadku Rockfon płyty z linii medycznych spełniają m.in.  francuskie wymagania NF S 90-351 (wymagania względem systemów rozprowadzania powietrza stosowanych w pomieszczeniach czystych i zakładach opieki zdrowotnej w celu zwalczania zanieczyszczeń powietrza) oraz brytyjskie przepisy dotyczące sufitów określone w HTM 60.

Drugi parametr to czystość bakteriologiczna. W celu określenia klasyfikacji danego produktu  przechodzi on testy, w wyniku których określana jest m.in. liczba mikroorganizmów, które wyhodowane zostały na jego powierzchni. I tu ważny jest materiał, z którego wykonane są płyty sufitów podwieszanych. Płyty produkowane ze skalnej wełny mineralnej, nie zawierają żadnych substancji odżywczych, dlatego też nie stanowią pożywki dla szkodliwych mikroorganizmów.

Łatwe utrzymanie wysokiej higieny

Nie mniej istotne jest zabezpieczenie samych płyt. Różne firmy mają w tym zakresie odmienne rozwiązania. W sufitach MediCare Block każdy z paneli sufitowych pokryty jest specjalną zmywalną folią, która szczelnie otacza cały moduł. Zabezpiecza je przed zabrudzeniami i osiadaniem kurzu. To rozwiązanie bardzo innowacyjne, podnoszące higienę w pomieszczeniu dużo lepiej niż np. zabezpieczanie sufitów podwieszanych specjalnymi farbami.

Elementem istotnym w wyborze sufitów podwieszanych do obiektów medycznych poza parametrami akustycznymi i higienicznymi powinna być też strona użytkowa, która ważna będzie w codziennej eksploatacji i utrzymaniu. Dobrze dobrany sufit powinien być modułowy. Wówczas łatwo można dostać się do poszczególnych instalacji umieszczonych między sufitem, a stropem budynku jak wentylacja, oświetlenie czy okablowanie techniczne. Płyty powinny też mieć możliwość czyszczenia na sucho i mokro. W Rockfon moduły dedykowane do pomieszczeń clean room mają nawet możliwość przecierania powierzchni przy użyciu silnych detergentów i środków dezynfekujących.

Zobacz także: Zalety sufitów podwieszanych i ich zastosowanie

Zobacz także: Sufity podwieszane – fakty i mity

Zobacz także: Montaż sufitu podwieszanego – krok po kroku

Zobacz także: Czy sufit podwieszany pełni funkcję izolacji akustycznej?

Źródło: Rockfon

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA