Jak zamontować sufit podwieszany?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przy pomocy na przykład dalmierza laserowego wyznacza się wysokość sufitu. Następnie wyznacza się przebieg profili głównych i miejsce mocowania zawieszeń sufitu podwieszanego. W istniejącym stropie umieszcza się kołki rozporowe, do których mocuje się uchwyty na wieszak. Wieszak ma dwa haki dające możliwość regulacji poziomu zawieszenia sufitu podwieszanego. Rozstaw wieszaków w profilu głównym nie może być większy niż 120 centymetrów. Jedno opakowanie sufitu podwieszanego wystarczy na ok. 5 m2 sufitu. Profile poprzeczne mają 60 cm. Do montażu sufitu podwieszanego nie potrzebne są specjalistyczne narzędzia.
REKLAMA
Następnie, należy wyznaczyć linię zamocowania listwy przyściennej. Potrzebną długość listwy można uciąć nożycami do cięcia metalu. Kolejnym krokiem jest wywiercenie otworów pod kołki montażowe i zamocowanie listwy przyściennej. Ponieważ końcówka profilu poprzecznego w systemie zaczepowym posiada kształt haka, połączenie pomiędzy profilami jest stabilne i trwałe.
Podczas montażu kolejnych profili należy pamiętać o ciągłej kontroli wysokości poziomu i o jej regulacji poprzez zmianę wysokości wieszaków.
Zobacz także: Co dobrze wiedzieć o suficie podwieszanym?
Sufit podwieszony w postaci kasetonów w paczce przed montażem powinien znajdować się w temperaturze pokojowej przez około 24 godziny. Następnie należy włożyć kasetony w otwory powstałe po ułożeniu rusztu z profili głównych. Do mocowania nie używa się wkrętów ani kleju. Dobrą zaletą sufitu podwieszanego jest jego „ czysty” montaż. Przy jego montażu nie zbiera się kurz. Oprawy oświetleniowe montowane są po wycięciu w kasetonie odpowiedniej wielkości otworu. Można zrezygnować z wiszących opraw i zdecydować się na przykład na oświetlenie halogenowe.
Zobacz także: Jak pomalować sufit?
Sufit podwieszany przykrywa instalację elektryczną. Żeby się do niej dostać, wystarczy zdjąć odpowiedni kaseton.
REKLAMA
REKLAMA