REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Krok po kroku - jak wytapetować pokój?

Joanna Orzechowska
Zanim zaczniemy tapetować pokój ważne jest abyśmy obliczyli ile tapety będzie nam potrzebne
Zanim zaczniemy tapetować pokój ważne jest abyśmy obliczyli ile tapety będzie nam potrzebne

REKLAMA

REKLAMA

Zanim zaczniemy tapetować pokój ważne jest, abyśmy obliczyli, ile tapety będzie nam potrzebne. Poza samą tapetą warto zaopatrzyć się także w klej do tapet oraz niezbędne narzędzia, takie jak pędzel do nakładania kleju, nóż do przycinania tapety oraz drabina.

Jak wyliczyć ilość niezbędnej tapety?

Wyliczenia należy rozpocząć od zmierzenia wszystkich długości (szerokości) ścian. Pozwoli nam to stwierdzić ile pasów tapety będzie nam potrzebne. Kolejnym krokiem będzie określenie wysokości pomieszczenia. Przymierzając się do późniejszego przycinania odpowiednich pasów tapety, warto do wysokości pomieszczenia doliczyć 3 cm zapasu, pozwoli nam to uniknąć, późniejszego ewentualnego braku tapety na powierzchni ściany.

REKLAMA

Zobacz także: Kalkulator - Ile rolek potrzeba do wytapetowania pokoju?

Kiedy wiemy już ile pasów tapety potrzebujemy i jakiej one powinny być długości, możemy przystąpić do wyliczeń, które powiedzą nam ile rolek tapety powinniśmy zakupić. Zazwyczaj na 1 rolce znajduje się 10 m tapety. Aby wilczyc niezbędną ilość rolek, dzielimy długość tapety na rolce (10 m) przez wysokość pomieszczenia (+ 3 cm) , które będziemy tapetować. Kiedy wiemy ile pasów potrzebujemy na wytapetowanie pokoju i wiemy ile ich otrzymamy z jednej rolki, wystarczy podzielić ilość pasów w całym pomieszczeniu przez ilość pasów tapety z jednej rolki.

Dodatkowo, warto zakupić jedną rolkę więcej, może okazać się ona bardzo przydatna w razie poprawek lub problemów, które mogą pojawić się przy tapetowaniu.


Przygotowanie podłoża

Powierzchnia ściany, na którą zamierzamy kłaść tapetę powinna być sucha i wolna od wszelkich zanieczyszczeń. Nie powinna być zakurzona oraz mieć tłustych plam. Jeśli na ścianie są jakieś nierówności, najlepiej jest je zeszlifować. Stare powłoki farb tub tapet należy koniecznie usunąć, natomiast jeśli ściana posiada ubytki powinniśmy możliwie szybko je zagipsować. Tak przygotowaną ścianę przed tapetowaniem należy zagruntować, zwłaszcza jeśli ściana ma tendencję do pochłaniania wilgoci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie należy tapetować ścian kiedy te są mokre. Może powodować do powstawanie pleśni bądź odklejanie się tapety.

Jaki klej wybrać?

W każdym sklepie z tapetami dostępne są uniwersalne kleje do tapet, dlatego też nie musimy zbytnio zaprzątać sobie tym głowy. Niemniej jednak, w zależności od sklepu mogą się one nieco od siebie różnić. Nie ma to znaczącego wpływu na ich działanie i użytkowanie.

Zobacz także: Jakie tapety najlepiej sprawdzają się w kuchni i w łazience?

Jak przykleić tapetę?

Zanim przykleimy tapetę do ściany, należy przyciąć ją do odpowiedniej długości. Następnie, wg instrukcji należy przygotować klej i za pomocą pędzla, posmarować nim wcześniej przygotowaną tapetę. Tapetę można nakładać także na ścianę posmarowaną klejem.
Zanim przyklejmy tapetę do ściany, po nasmarowaniu jej klejem, należy odczekać kilka minut, tak żeby klej wsiąknął w tapetę. Przyklejając tapetę do ściany, należy nakładać ją od góry, stopniowo przyklejając w kierunku dołu, jednocześnie pilnując aby między nią a ścianą nie powstawały pęcherzyki powietrza. Ewentualne pęcherze można usunąć gąbką, szmatką lub elastyczną pacą, jednocześnie uważając aby nie uszkodzić tapety.
Pędzel, którym nanosimy klej na tapetę, po zakończeniu prac warto od razu namoczyć, dzięki temu się on nie zeschnie i w przyszłości będziemy mogli go jeszcze wykorzystać.

Tapetowanie pomieszczeń należy rozpocząć od otworów drzwiowych i okiennych oraz od rogów pomieszczeń.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA