REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program Dostępność Plus - architektoniczne wsparcie dla niepełnosprawnych

Program Dostępność Plus - architektoniczne wsparcie dla niepełnosprawnych/fot. Shutterstock
Program Dostępność Plus - architektoniczne wsparcie dla niepełnosprawnych/fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W kwietniu Premier Morawiecki zapowiedział wprowadzenie Paktu na rzecz programu Dostępność Plus 2018-2025. W ramach tej koncepcji w najbliższych latach aż 23 mld zł zostanie przeznaczonych na inwestycje mające na celu likwidację barier w przestrzeni publicznej. Pieniądze będą pochodzić z funduszy krajowych, unijnych oraz tak zwanych funduszy norweskich i EOG. W zamierzeniu rządu program ten ma ułatwić życie osobom starszym, niepełnosprawnym oraz matkom z małymi dziećmi. Co ważne, plany usprawnień dotyczą także mieszkań.

REKLAMA

„Dostępność budynków, lokali mieszkalnych i przestrzeni publicznej” to jedno z założeń programu, które znajdziemy na grafice zamieszczonej przez Kancelarię Premiera w popularnym serwisie społecznościowym. Porusza ono nie tylko kwestie lepszej dostępności przestrzeni publicznej i budynków instytucji publicznych, ale wspomniane już kwestie zasobów mieszkaniowych Państwa. W programie zaproponowano więc działania, których celem jest wpłynięcie na poprawę dostępności bloków oraz samych mieszkań. Nowe inwestycje budowlane mają być projektowane tak, aby każdy mógł z nich korzystać bez trudu, a istniejące już budynki będą modernizowane m.in. poprzez montaż podjazdów, dźwigów, automatycznego oświetlenia.

REKLAMA

W efekcie zaplanowanych działań co najmniej 20% mieszkań wybudowanych w programie Mieszkanie Plus ma być dostępnych dla osób o szczególnych potrzebach.Pozostałe lokale mają być natomiast projektowane na zasadzie uniwersalności warunków technicznych oraz możliwości adaptacji mieszkań do zmieniających się potrzeb różnych użytkowników.

Obecnie lokale mieszkalne w budynkach „bez barier”stanowią niewielki odsetek dostępnego w kraju zasobu, także tego prywatnego. Biorąc pod uwagę ogłoszenia sprzedaży znajdujące się na portalu Otodom.pl mieszkania opowiadające potrzebom osób z niepełnosprawnościami stanowią niewiele ponad 1% wszystkich dostępnych tam ofert. Z tego prawie 70% znajduje się w sześciu największych miastach Polski.Poniżej zaprezentowano wybrane ogłoszenia w tych miastach, uwzględniając podział na rynek nieruchomości deweloperskich, jak i rynek wtórny.

Przykładowe oferty sprzedaży mieszkań przystosowanych dla osób niepełnosprawnych na rynku pierwotnym oraz wtórnym, serwis Otodom.pl, maj 2018

miasto

powierzchnia mieszkania

liczba pokoi

rok budowy

cena całkowita mieszkania

cena za 1 m2
mieszkania

rynek pierwotny

Warszawa

54,37 m2

3

2019

402 338 zł

7 400 zł

Kraków

54,72m2

3

2020

396 800 zł

7 250 zł

Wrocław

50,60 m2

3

2018

339 000 zł

6 700 zł

Poznań

51,93 m2

2

2017

260 876 zł

5 024 zł

Gdańsk

55,53m2

3

2018

281 000 zł

5 189 zł

Łódź

51,99 m2

2

2018

249 522 zł

4 800 zł

rynek wtórny

Warszawa

58,26 m2

3

2005

420 000 zł

7 209 zł

Kraków

55,00 m2

2

2006

405 000 zł

7 364 zł

Wrocław

56,00 m2

2

2002

389 000 zł

6 946 zł

Poznań

54,10 m2

2

2010

409 000 zł

7 560 zł

Gdańsk

56,00 m2

2

2001

325 000 zł

5 804 zł

Łódź

58,40 m2

2

2007

320 000 zł

5 479 zł

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z wyróżnionych w serwisie Otodom.pl ogłoszeń mieszkań w budynkach, które są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych najwięcej z nich znajdowało się w Krakowie oraz Warszawie (po ok. 20%ogółu ofert określanych przez oferujących mieszkania na portalu Otodom.pl jako przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych).

Te mieszczące się we Wrocławiu stanowiły 13% wszystkich takich lokali, w Gdańsku było ich prawie 6%, a w Poznaniu i Łodzi po ok. 4%. Ze względu na segment rynku, na którym występuje mieszkanie nieco więcej ofert dostępnych było z tzw. „drugiej ręki”, gdzie tym razem jednogłośnie przeważała Warszawa (niemal 40% tego rynku).Jeśli chodzi o nieruchomości deweloperskie najwięcej można było ich znaleźć w Krakowie (30%).

W obecnej sytuacji demograficznej obiektów mieszkalnych spełniających potrzeby osób starszych czy z niepełnosprawnościami jest zbyt mało. Dobrze zatem, że zainteresowanie rządu, mediów i opinii publicznej zostało skierowane na tą kwestię. Jak podkreśla Agata Polińska z serwisu Otodom.pl,istotne jest wspólne działanie rządu, organizacji pozarządowych oraz biznesu dla osiągniecia najlepszych efektów. Zatem likwidacja barier architektonicznych jak, a przede wszystkim budowanie z głową powinno przyświecać nie tylko spółkom państwowym, ale także deweloperom.

Beata Kowalewska, serwis OtoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson .

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA