Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sporządzić umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości?

Adam Kret
Umowa przedwstępna pozwala na zabezpieczenie obu stron przed ewentualnym zerwaniem negocjacji dotyczących sprzedaży nieruchomości. W zależności od swojej formy umowa taka będzie miała różne skutki.

Stopień trudności: średni

Koszty: zmienne (zależne od wartości nieruchomości i formy zawarcia umowy- od 0, do kilku tysięcy złotych.

Krok pierwszy: Wybór formy

Umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości możemy zawrzeć po prostu na piśmie, lub w formie aktu notarialnego. Obie formy mają swoje plusy i minusy (forma ustna jako również teoretycznie dopuszczalna jest niepoważna ):

Zobacz także: Istota umowy pośrednictwa zakupu nieruchomości typu otwartego

Forma pisemna:

nic nas nie kosztuje, wymaga minimalnej ilości formalności.

- nie pozwoli nam zmusić sądowo kupca/sprzedawcy do zawarcia przyrzeczonej umowy. Będziemy mogli się jedynie domagać kary umownej (jeśli ją zawrzemy w umowie) lub odszkodowania za straty jakie ponieśliśmy w związku z przygotowaniami do zakupu (koszty dojazdów, poszukiwań, notarialne, zaliczki)

Akt notarialny:

- koszt sporządzenia umowy w formie aktu jest zależny od wartości nieruchomości i może wynosić kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. (może wynosić maksymalnie 1/2 stawki dla sprzedaży nieruchomości o tej wartości ( przy czym sporządzając akt sprzedaży nieruchomości wykonujący umowę przedwstępną - również zapłacimy do 1/2 stawki ).

W przypadku zawarcia umowy przyrzeczonej, koszty nie będą większe niż gdyby umowy przedwstępnej nie było.


+ w oparciu o akt notarialny będziemy mogli na drodze sądowej zmusić kontrahenta do zawarcia umowy, lub wnosić o wyrównanie strat (tak jak w przypadku formy pisemnej). (wybór jest istotny , wpis sądowy wynosi 5% wartości nieruchomości [ do 100 000 zł], lub 5% wartości szkody- różnica może być niebagatelna ). Notariusz pomoże jednocześnie w sporządzeniu umowy dysponując odpowiednimi wzorami.


+ sporządzając umowę przed notariuszem, sprzedający musi udowodnić swój tytuł do nieruchomości, jak również (podobnie jak kupujący) wylegitymować się, chyba że notariusz zna go osobiście.

Krok drugi: oznaczenie stron

(porównaj wzór umowy)

Niezwykle ważne jest oznaczenie wpisanie do umowy między kim dokładnie jest zawierana (podobnie jak umowa przyrzeczona/ ostateczna). Warto zwrócić uwagę na to, żeby w umowie wskazać wszystkie osoby uprawnione do rozporządzania nieruchomością.

Oznaczając osoby fizyczne, wpisujemy ich pełnie imię (imiona) i nazwisko, adres zamieszkania, oraz dla bezpieczeństwa numer i serię dowodu osobistego (pozwoli to nam również na sprawdzenie personaliów drugiej strony)

Oznaczając osoby prawne (i inne jednostki), wskazujemy ich PEŁNĄ firmę oraz siedzibę i numer KRS, wraz z oznaczeniem właściwego wydziału sądu rejestrowego (wszystkie te informacje uzyskamy z aktualnego odpisu z KRS)

Wpisujemy „Przedsiębiorstwo handlowo usługowe NIERUCHOMOŚCI sp. z o.o.”, zamiast tylko „NIERUCHOMOŚCI sp. z o.o.” nawet jeśli kontrahent wspomina tylko skróconą nazwę

Krok trzeci: określamy zobowiązanie:

W następnej części wpisujemy kto jest zobowiązany do jakiego świadczenia. W przypadku umowy sprzedaży- umowy dwustronnej, obie strony są jednocześnie zobowiązane i uprawnione.

Sprzedający zobowiązuje się do zbycia w określonym terminie (pod określonym warunkiem) nieruchomości. Natomiast kupujący zobowiązuje się do zapłacenia w zamian określonej kwoty.

Krok czwarty: określamy przedmiot umowy.

Na tym etapie, w umowie musimy dokładnie określić nieruchomość. Wskazujemy numer jej księgi wieczystej (o ile ją posiada) oraz informacje z ewidencji gruntów i budynków: tj. obręb, numer arkusza mapy i numer działki, a także adres nieruchomości, oraz jej przeznaczenie : rolna, budowlana, rekreacyjna, leśna i powierzchnię.

Określając z kolei przedmiot umowy ze strony kupującego, należy określić cenę za jaką nieruchomość zostanie sprzedana i którą zamierza uiścić na rzecz sprzedającego.

Określenie dokładnej ceny jest istotne zarówno dla umowy docelowej (ogranicza możliwość zmiany warunków) jak również dla ewentualnego wniosku o kredyt- dlatego powinniśmy uwzględnić rozłożenie kosztów notarialnych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych, lub VATu.

Krok piąty: Określamy termin/ warunek

Zawieranie umowy przedwstępnej zazwyczaj wynika z niemożności zawarcia umowy docelowej w danym czasie. Może to być efektem braku funduszy, bądź koniecznością dostosowania nieruchomości przez sprzedającego (np. uzyskania pozwolenia na budowę).

W umowie należy więc wskazać termin, w którym mamy zawrzeć umowę docelową (np. do 26.06.2008, lub np. do Wielkanocy 2008), lub warunek, np. o ile nabywca uzyska kredyt na zakup, lub o ile sprzedawca przekształci nieruchomości w budowlaną.

Warto jest również wskazać łącznie termin i warunek:

„…o ile sprzedający przekształci działkę w budowlaną, nie później jednak niż do 20.12.2008r.”

Niewskazanie terminu, upoważnia każdą ze stron do jego późniejszego określenia, przy czym obowiązuje tu zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Należy tego jednak dokonać w ciągu roku od zawarcia umowy przedwstępnej.

Krok szósty: kary umowne / zadatek.

Strona może, w celu zabezpieczenia się przed ewentualnym nie wykonaniem umowy przez drugą stroną mogą domagać się umieszczenia w umowie kary umownej, lub uiszczenia zadatku.

W przypadku kary umownej, należy ją wskazać kwotowo, lub jako procent wartości nieruchomości. Kary umownej będzie można domagać się od strony, która uchyla się, lub uniemożliwiła zawarcie umowy docelowej (np. przekazując nieruchomość innej osobie w całości lub w części).

W przypadku ustanowienia kary umownej, nie trzeba wyliczać szkody w celu uzyskania odszkodowania (wyliczenie zastępuje wysokość kary określona w umowie).

W przypadku ustanowienia zadatku i braku innych postanowień, pełni on rolę „ryczałtowego” odszkodowania. W przypadku nie zawarcia umowy docelowej, Strona, która wpłaciła zadatek, może domagać się od drugiej strony podwójnej wysokości zadatku, strona która zadatek otrzymała, może go zatrzymać.

Zobacz także: Czy umowę o budowę lokalu można zaliczyć do umowy przedwstępnej?

UWAGI

+ umowa przedwstępna pozwala nam ochronić nasz interes w stosunku do potencjalnego kontrahenta

+ w zależności od formy (pisemna, akt notarialny) pozwoli nam na uzyskanie odszkodowania, lub nawet zmusić kontrahenta do zawarcia umowy przyrzeczonej.

- może związać nam ręce w przypadku znalezienia lepszej oferty

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Lawenda w ogrodzie – uprawa, zastosowanie, odmiany. Roślina ozdobna, która leczy

  W każdym przydomowym ogrodzie powinno się znaleźć słoneczne miejsce na lawendę. Jeżeli zapewnimy jej właściwe warunki i poświęcimy jej trochę czasu - odwdzięczy się oszałamiającą wonią i uroczymi kwiatami, które można nawet … zjeść. Lawenda, to nie tylko roślina ozdobna – to także zioło stosowane w ziołolecznictwie.

  Jak pielęgnować trawnik? 4 pory roku na trawniku

  Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy przeprowadzać na trawniku w poszczególnych porach roku? Kiedy i czym nawozić trawnik?

  Kompost i kompostownik w ogrodzie. Jak i z czego zrobić „czarne złoto ogrodników”?

  Czym jest kompost? Jak powstaje? Czy kompost i próchnica to to samo? Co można rzucać „na kompost” a czego nie? Jak długo trzeba czekać na własny kompost?

  Atrakcyjne warunki wykupu kilku tysięcy Mieszkań+

  Minister Buda i prezes PGR Paweł Borys przedstawili nową ofertę "dojścia do własności" albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.

  Mieszkania do wynajęcia. Unia walczy z najmem krótkookresowym „na czarno”

  Regulacje, które mają wprowadzić obowiązkową rejestrację właścicieli lokali przeznaczonych na tzw. wynajem krótkoterminowy są przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego. Ich celem jest uniemożliwienie właścicielom unikania płacenia podatku od czynszu.

  Jak zarobić na wynajmie mieszkania - za ile wynajmować?

  Ubiegły rok stał pod znakiem ekspozycji popytu. Stawki najmu w 16 największych miastach w Polsce wzrosły o 16 proc., biorąc pod uwagę analogiczny okres poprzedniego roku.

  Pierwszy kwartał z rekordową podażą magazynową

  Od początku 2023 r. do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Tym samym, zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw.

  Nowy kapitał napływający do Polski celuje w tańsze aktywa

  W całej Europie w sektorze nieruchomości komercyjnych możemy obserwować w tym roku spadek aktywności inwestorów. Polski rynek broni się wyższymi stopami zwrotu niż oferuje Europa Zachodnia i nadal wypada korzystnie na tle rynków europejskich.

  Jakie mieszkanie można kupić za Bezpieczny Kredyt 2%? Czy można połączyć kredyt 2% z kredytem bez wkładu własnego? Limity cen mieszkań

  Najprawdopodobniej w lipcu 2023 roku wystartuje rządowy program taniego kredytu dla osób kupujących pierwsze mieszkanie - „Bezpieczny Kredyt 2%”. Jakie mieszkanie będzie można kupić w ramach tego programu? Czy można połączyć „Bezpieczny kredyt 2%” z wcześniej uruchomionym programem kredytów bez wkładu własnego? Jakie są limity cen mieszkań?

  Obowiązki dewelopera i prawa kupującego mieszkanie. Co gwarantuje ustawa deweloperska?

  Do czego zobowiązuje dewelopera i co gwarantuje nabywcy obowiązująca od lipca 2022 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym – zwana potocznie „ustawą deweloperską”?

  Wyniki budownictwa w kwietniu 2023

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w kwietniu 2023

  Dostępność mieszkań: w których miastach najłatwiej o nieruchomości?

  Zdaniem twórców Indeksu Zdrowych Miast ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych koreluje ze stanem zdrowia ludności. 

  O ile zdrożały w tym roku nowe mieszkania

  Postępująca inflacja ma wpływ na koszty budowy mieszkań. Ile średnio wzrosły w tym roku ceny nowych mieszkań w największych miastach w kraju? 

  Deweloperzy: Siedem grzechów głównych wstrzymuje rozwój budownictwa

  Brak działek pod zabudowę i wydłużające się procedury to jedne z głównym barier hamujących budownictwo mieszkaniowe – ocenił Polski Związek Firm Deweloperskich. Deweloperzy opublikowali raport „7 grzechów głównych wstrzymujących rozwój budownictwa mieszkaniowego”.

  Program „Pierwsze Mieszkanie” – jak przygotowują się deweloperzy?

  Zapowiedź nowego rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie” wywołała niemałe poruszenie. Na rynku nieruchomości zagościł optymizm. Dla młodych Polaków to szansa na realizację marzeń o własnym lokum. Program ma wystartować w lipcu, ale już dziś deweloperzy czynią pierwsze przygotowania. Czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie?

  Pożyczka hipoteczna – dla kogo i czy się opłaca?

  Co wiemy na temat pożyczki hipotecznej? Stosunkowo niewiele osób dokładanie zna ten produkt. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) wyjaśniają, kiedy warto zdecydować się na pożyczkę hipoteczną, jakie są zasady jej udzielania i czy z kredytem hipotecznym wiąże ją tylko nazwa, czy zbieżności jest więcej. 

  Świadectwa charakterystyki energetycznej – centra handlowe mają nowe obowiązki

  Firmy, które nie przekażą świadectwa mogą się narazić na grzywny w wysokości 5.000 złotych

  Czy zabraknie mieszkań na „Bezpieczny Kredyt 2%”?

  Podczas gdy jeszcze w ubiegłym roku rynek nieruchomości mierzył się z kryzysem, a firmy deweloperskie niejednokrotnie były zmuszone obniżać ceny, by pozyskać klientów. Od kilku tygodni nowe mieszkania wyprzedają się.

  Grzywny za brak świadectwa charakterystyki energetycznej. Ile? Dla kogo?

  28 kwietnia 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Dotychczas obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dotyczył właścicieli nowo wybudowanych budynków i ich części przeznaczonych do sprzedaży lub wynajmu. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązek ten obejmuje teraz wszystkie obiekty - również te, które powstały wcześniej.

  Podwyżka czynszu za mieszkanie. Kiedy najemca może pozwać wynajmującego o zbyt wysoki czynsz?

  Wynajmujesz mieszkanie i wynajmujący podniósł Ci czynsz? Sprawdź kiedy można i kiedy warto pozwać wynajmującego o zbyt wysoki czynsz.

  Koszenie trawnika – jak często, czym, kiedy, jak

  Przy większości domów mamy trawniki. Jak często, w jaki sposób i czym powinniśmy je kosić? Kiedy skosić trawnik po raz pierwszy wiosną, a kiedy ostatni raz przed zimą? Dlaczego nie warto kosić mokrego trawnika?

  Świdośliwa olcholistna – uprawa, owoce, wartości odżywcze, witaminy, mikroelementy

  Jeżeli chcemy mieć w ogrodzie smaczne i bardzo zdrowe owoce a jednocześnie nie mamy wiele czasu zajmować się tym ogrodem - warto zainteresować się świdośliwą olcholistną.

  Uprawa bzu (lilaka) i jego najpiękniejsze odmiany

  Lilak pospolity, zwany w Polsce potocznie bzem, jest pięknie kwitnącym krzewem o słodko pachnących kwiatach. W maju to od lat jedna z najpiękniejszych ozdób polskich ogrodów. Jak uprawiać bez by co roku cieszyć się jego urokiem jego kwiatów? Czy bez można stosować w ziołolecznictwie? Czy kwiaty bzu są jadalne? Czy lilak i bez to to samo?

  Korzyści ze stosowania robota tynkarsko-murarskiego

  Korzyści płynące ze stosowania robotów tynkarsko-murarskich w branży budowlanej są nieocenione. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, roboty te są w stanie skutecznie zastąpić pracę ludzką i przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów oraz zwiększenia efektywności prac budowlanych. To niezwykle istotne w obliczu pogłębiającego się deficytu wykwalifikowanych pracowników w sektorze budowlanym. 

  Projekt domu. Jak wybrać okna?

  Przygotowując projekt domu, należy uwzględnić wiele aspektów, od funkcjonalności i estetyki, po ergonomię, koszty i wymagania prawne.