REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekroczenie granic sąsiedniego gruntu przy wznoszeniu budynku

Ilona Ferens
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Realizacja inwestycji budowlanej może stwarzać okazję do naruszenia cudzego prawa własności.

Przekroczyć granicę można przy okazji wznoszenia na nieruchomości sąsiedniej budynku lub innego urządzenia trwale z gruntem związanego.

REKLAMA

Budynkiem będzie każdy budynek w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane z wyjątkiem tych, które nie zostały z gruntem związane (np. barak, kiosk określane jako tymczasowe.

Urządzeniem może być np. zbiornik, anteny.

Część budynku lub innego urządzenia może przekraczać granice nieruchomości jeżeli znajduje się:

  • na powierzchni sąsiadującego gruntu (np. ściana budynku),
  • pod powierzchnią gruntu (np. piwnice), 
  • nad powierzchnią gruntu (np. balkon).

Części znajdujące się poza granicą nadal stanowią własność właściciela nieruchomości, na której jest wzniesiona budowla.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względów gospodarczych, aby nie dopuszczać do wyburzania budowli już wzniesionych, ustawodawca ogranicza realizację roszczenia o przywrócenie stanu poprzedniego.

Roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego

Właściciel może domagać się usuniecie budynku lub innego urządzenia tylko w trzech przypadkach.

  1. Gdy przekroczenie granicy było wynikiem winy umyślnej.
  2. Właściciel sąsiedniego gruntu bez nieuzasadnionej zwłoki sprzeciwił się przekroczeniu granic przy budowie. Zwłokę można interpretować jako nieuzasadnioną stosownie do okoliczności. Nie można tego pojęcia skonkretyzować przez podanie określonego odstępu czasu.
  3. Jeżeli utrzymanie budowli grozi właścicielowi niewspółmiernie wielką szkodą. Przy ocenianiu stopnia takiej szkody należy dokonać porównania szkody zagrażającej właścicielowi którego granice przekroczono ze stratą budującego, która nastąpi w sytuacji przywrócenia stanu poprzedniego

Roszczenia o przywrócenie stanu poprzedniego można dochodzić w każdym czasie. Zarówno w czasie realizowanej inwestycji, jak również po zakończeniu budowy.

Ustanowienie służebności lub wykup gruntu

Jeżeli nie można żądać przywrócenie stanu poprzedniego z braku jednej z trzech opisanych przesłanek właściciel gruntu sąsiedniego ma dwa wyjścia. Jedno to możliwość otrzymania stosownego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności gruntowej.

Inna możliwością jest wykupienie zajętej części gruntu oraz tej części, która na skutek budowy straciła znaczenie gospodarcze dla właściciela.

REKLAMA

To właściciel decyduje czy skorzysta ze służebności gruntowej czy zdecyduje się na sprzedaż zajętego gruntu. Właścicielowi służy także roszczenie o zawarcie stosownej umowy, na podstawie której budujący nabywa prawo do służebności gruntowej lub własność gruntu.

Przy określaniu stosownego wynagrodzenia za ustanowienie służebności gruntowej należy uwzględnić stopień jej uciążliwości, utratę gruntu zajętego, zmniejszenie wartości nieruchomości.

Cena za wykupienie zajętej części gruntu oraz tej, która utraciła dla właściciela znaczenie gospodarcze, jest ceną, obowiązującą na wolnym rynku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

REKLAMA

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

Hipoteka odwrócona - fakty i mity

Hipoteka odwrócona wzbudza kontrowersje. Wiele osób nie wie, że taka hipoteka może być w modelu sprzedażowym (renta dożywotnia) lub w modelu kredytowym (odwrócony kredyt hipoteczny). Co z kwestiami prawnymi?

REKLAMA

Rozliczanie podatku CIT z zastosowaniem obniżonej stawki 9% - zmiana interpretacji indywidualnej

Szef KAS potwierdził, że mały podatnik CIT, może stosować preferencyjną stawkę podatkową w wysokości 9% do obliczania zaliczek na podatek, ale jedynie do momentu przekroczenia ustawowego limitu przychodów. Po przekroczeniu limitu w określonym miesiącu/kwartale, zaliczkę na podatek dochodowy za ten okres oraz kolejne powinien obliczać już według stawki 19%.

Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

REKLAMA