REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ograniczone prawa rzeczowe na nieruchomości

Budynek. Fot. Fotolia
Budynek. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nieruchomość może być obciążona licznymi prawami osób trzecich- te najpoważniejsze zawsze muszą być one ujawnione w rejestrach.

Hipoteka

Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym, wpisanym do księgi wieczystej nieruchomości. Upoważnia wierzyciela do przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości dłużnika – w pierwszeństwie wobec pozostałych wierzycieli. Hipoteka zabezpiecza dług – uprawnienie wierzyciela uruchamia się przy zwłoce dłużnika podczas regulowania zobowiązania.

REKLAMA

Z reguły hipoteka zabezpiecza kredyt bankowy.

Zważywszy na to, że hipoteka obciąża nieruchomość (nie dłużnika) jest skuteczna wobec każdorazowego jej właściciela. Stąd kupując nieruchomość z hipoteką – musimy liczyć się z tym że wierzyciel zbywcy może upomnieć się o naszą nieruchomość.

Hipoteka ZAWSZE jest ujawniona w księdze wieczystej nieruchomości. Sprawdź dział IV KW.

Co zrobić z nieruchomością obciążoną hipoteką

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kupując nieruchomość obciążoną hipoteką, należy wejść w kontakt z wierzycielem zbywcy- w przypadku banków zazwyczaj potrzebne jest do tego pośrednictwo sprzedawcy nieruchomości. Przed ewentualnym nabyciem poproś wówczas o zaświadczenie z banku o wysokości zadłużenia.

Dowiedz się od wierzyciela jak kształtuje się obecne zadłużenie sprzedawcy – hipoteka może być ustanowiona na 100.000 podczas gdy dłużnikowi zostało np. 5.000 zł długu.

Hipotekę należy traktować jako pasywa. Stąd sprzedawcy powinniśmy wypłacić kwotę odpowiadającą wartości nieruchomości po odjęciu wartości wierzytelności zabezpieczonej hipoteką.

Powinniśmy unikać pozostawiania spłaty zadłużenia sprzedawcy – może się z tego nie wywiązać- lepiej postarać się przejąć dług (za zgodą banku) - i spłacić go. Wartość zadłużenia powinna pomniejszać koszt zakupu.

Służebność

Służebność to ograniczone prawo rzeczowe obciążające nieruchomość- oznacza, iż inna osoba może w ograniczonym zakresie korzystać z danej nieruchomości.

Służebność może być:

  • gruntowa – i przysługiwać każdorazowemu właścicielowi nieruchomości władnącej.
  • osobista – przysługiwać określonej osobie wskazanej imiennie (zazwyczaj dożywotnio).

Zakres służebności może być różny. Zazwyczaj jednak dotyczy:

  •   prawa przechodu, lub przejazdu (droga konieczna)
  •   prawo do mieszkania (dot. lokali mieszkalnych) w całości, lub części.

Co zrobić ze służebnością

To zależy od jej charakteru i zakresu. W przypadku służebności gruntowych, należy sprawdzić czy służebność jest niezbędna dla nieruchomości władnącej. Może się okazać, iż w momencie jej ustalenia nieruchomości nie miała np. dostępu do drogi publicznej – co zmieniło się w późniejszym czasie. Wówczas taka służebność może być wykreślona.

Służebność może być również usunięta jeśli jest zbyt uciążliwa dla nieruchomości obciążonej – natomiast wówczas odbywa się to za wynagrodzeniem.

Kłopotliwe są służebności osobiste – tu natomiast warto sprawdzić, czy osoba uprawniona … żyje. Służebności bowiem nie przechodzą na następców prawnych.

Należy unikać zakupu nieruchomości ze służebnością osobistą. W zakresie służebności gruntowej należy sprawdzić czy i na ile jest uciążliwa. W każdym razie służebność powinna wpływać na wartość nieruchomości


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA