REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega służebność gruntowa

Działka.
Działka.

REKLAMA

REKLAMA

Służebność gruntowa jest prawem, na podstawie którego właściciel nieruchomości władnącej może m.in. korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, najczęściej uzyskuje prawo przejazdu i przechodu przez sąsiednią nieruchomość, aby uzyskać dostęp do drogi publicznej.

Ustanowiona może zostać przez oświadczenie właściciela nieruchomości obciążonej bądź orzeczeniem sądu, jeżeli strony nie mogą dojść do porozumienia.

REKLAMA

Może być ustanowiona za wynagrodzeniem, które powinno być adekwatne do uciążliwości dla właściciela nieruchomości obciążonej, lub bez wynagrodzenia/

W niektórych przypadkach może być szczególnie trudna dla sąsiadów, zarówno uprawnionych – korzystających z drogi, jak i zobowiązanych do udostępniania nieruchomości.

Czytelnik jest właścicielem nieruchomości, przez którą - podwórko, o szerokości 3 m. - sąsiad ma wyznaczoną służebność gruntową. Służebność jest ustanowiona bez wynagrodzenia. Jednakże z uwagi na wielkość nieruchomości, czytelnik nie może zaparkować na własnym podwórku samochodu, ani np. postawić mebli ogrodowych, gdyż uniemożliwia to wjazd sąsiadowi. W każdym przypadku, gdy Czytelnik zaparkuje samochód, sąsiad zmusza go do przestawiania pojazdu, aby mógł swobodnie wjechać bądź wyjechać z posesji. Sytuacja jest bardzo uciążliwa, zwłaszcza wobec używania przez sąsiada samochodu w godzinach nocnych i wczesnym rankiem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Art. 294 Kodeksu cywilnego stanowi, że właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności gruntowej za wynagrodzeniem, jeżeli wskutek zmiany stosunków służebność stała się dla niego szczególnie uciążliwa, a nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej.

Przepis ten wskazuje, że istnienie służebności gruntowej jest tylko wówczas uzasadnione, gdy korzyści, jakie ona przynosi nieruchomości władnącej w sposób wyraźny przeważają nad uszczerbkiem, jakiego w związku z nią doznaje nieruchomość obciążona.

W zaistniałej sytuacji Czytelnik może wystąpić do sądu o zniesienie służebności - za wynagrodzeniem, czyli koniecznością „spłacenia” sąsiada - jeżeli stała się dla niego szczególnie uciążliwa, a przy tym jeżeli nie jest konieczna dla prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej.

Jeżeli jednak uciążliwy sąsiad nie ma innej możliwości dojścia do domu, sąd ustanowionej służebności nie zniesie.

REKLAMA

Konieczne będzie wówczas wystąpienie z roszczeniem o zakazanie działań sprzecznych z zakresem służebności na podstawie art. 285 Kodeksu cywilnego. Przepis ten przewiduje bowiem, że służebność gruntowa powinna być wykonywana w taki sposób, aby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej. Droga konieczna ma bowiem na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej, ale właściciel nieruchomości władnącej nie może wykonywać swojego prawa według swej maksymalnej wygody, i powinien minimalizować uszczerbek i niedogodności właściciela nieruchomości obciążonej.

Jak wynika z opisu problemu Czytelnika, konieczne będzie rozstrzygnięcie sądu, który oceni, czy postępowanie sąsiada nie jest wymuszaniem zachowań Czytelnika dla własnej wygody. Możliwe byłoby również ustalenie na nowo zasad korzystania z nieruchomości Czytelnika np. z ograniczeniem do przechodzenia, a wyłączeniem możliwości przejazdu. O ostatecznym wyniku zdecydować może – w braku porozumienia sąsiadów – wyłącznie sąd.

Czytelniczka jest właścicielem nieruchomości władnącej i korzysta z prawa przejazdu – za niewielką odpłatnością – z nieruchomości sąsiada. Ponieważ droga, z której korzysta jest w bardzo złym stanie i po każdym nią przejeździe samochód Czytelniczki wymaga mycia – zastanawia się, czy może zaprzestać uiszczania tej opłaty lub wymóc na właścicielu "drogi" doprowadzenie jej do właściwego stanu?

Ustanowienie drogi koniecznej następuje w interesie właścicieli nieruchomości pozbawionych dostępu do drogi publicznej. Dlatego powinni oni uiścić właścicielom nieruchomości obciążonych taką służebnością odpowiednie wynagrodzenie. Wynagrodzenie to nie jest jednak zapłatą za utrzymywanie drogi w należytym stanie, ale ma stanowić rekompensatę za uciążliwość przejazdu dla sąsiada. Ewentualne dodatkowe koszty zarówno niezbędne dla urządzenia drogi koniecznej, jak i dla jej utrzymywania w dobrej kondycji, powinni ponieść zainteresowani jej ustanowieniem. Z tego też powodu, Czytelniczka będzie musiała sama zadbać o stan drogi, po uzgodnieniu z sąsiadem możliwości poprawy standardu drogi.

Jowita Mulawa-Krause

radca prawny, partner w Kancelarii Radców Prawnych „Iustus-Par” R.Dudziak & J. Mulawa-Krause

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

REKLAMA

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA