REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady preferencyjnego wykupu mieszkań spółdzielczych

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

30 grudnia 2009 roku przestają obowiązywać preferencyjne przepisy umożliwiające przekształcanie wykup mieszkań spółdzielczych „za złotówkę”. Jednak istnieje spora szansa, że koniec roku nie zmieni sytuacji spółdzielców aż tak diametralnie jak się wydawało.

Zgodnie w wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 17 grudnia 2008 roku, obowiązujące od 31 lipca 2007 roku przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych umożliwiające przekształcenie spółdzielczych praw do lokali w prawo odrębnej własności „za złotówkę” (przy minimalnych kosztach dla członków spółdzielni) zostały uznane za niekonstytucyjne. Trybunał Konstytucyjny zdecydował jednakże, że zakwestionowane przepisy obowiązywać będą jeszcze do 30 grudnia 2009 roku.

REKLAMA

Pomimo że wielu spółdzielców zdążyło już przekształcić lokatorskie i własnościowe prawa spółdzielcze w prawo odrębnej własności, wielu spółdzielcom do dzisiaj się to nie udało.

Oprócz oczywistego powodu jakim jest brak złożenia wniosku do spółdzielni o przekształcenie, problemem jest często brak działań ze strony władz spółdzielni czy nieuregulowany stan prawny gruntu na którym posadowiony jest budynek.

Rząd pracuje nad projektem

W chwili obecnej w Sejmie trwają intensywne prace nad zmianą ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w celu szybkiego wprowadzenia nowych przepisów regulujących przekształcanie praw spółdzielczych we własność.

Największą szansę na przyjęcie ma projekt rządowy, który przewiduje, że to sami członkowie spółdzielni większością 2/3 głosów obecnych na walnym zgromadzeniu mogliby ustalać czy spółdzielcy w przypadku przekształcania prawa lokatorskiego mają wnosić dodatkową opłatę za przekształcenie i jej wysokość. Taka opłata nie mogłaby przekroczyć różnicy między wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego przez spółdzielcę pełnego wkładu mieszkaniowego. Tak ustalona kwota podlegałaby dodatkowo zmniejszeniu o 50 procent wartości pomocy uzyskanej od państwa przez spółdzielnię (po zwaloryzowaniu). Gdyby taka uchwała nie została podjęta (co jest bardzo prawdopodobne ze względu na wymaganą wysoką większość głosów na walnym zgromadzeniu), wykup odbywałby się za równowartość nominalnej kwoty umorzenia kredytu.

Obowiązujące terminy

W przypadku własnościowego prawa do lokalu przekształcenie odbywało by się po zapłaceniu nominalnej kwoty umorzenia kredytu przypadającego na ten lokal, pod warunkiem, że od ustanowienia własnościowego prawa nie upłynęło jeszcze 15 lat. Obowiązek wniesienia takiej wpłaty występowałby więc tylko w przypadku stosunkowo nowych mieszkań.

Projekt rządowy przewiduje, że wnioski o wykup mieszkań złożone do 29 grudnia 2009 roku, spółdzielnie miałyby zrealizować do 30 marca 2010 roku.

Przewidziane jest także przedłużenie terminu na przekształcenie prawa lokatorskiego we własnościowe z końca 2010 roku do końca 2012 roku.

REKLAMA

W projekcie zaproponowano także rozwianie wątpliwości, związanych z formą wymaganą dla ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu – zgodnie z projektem wystarczy zwykła forma pisemna (dotyczyć to ma także umów zawieranych po 31 lipca 2007 roku).

Pozostaje pytanie czy znowelizowane przepisy zdążą wejść w życie na początku 2010 roku. Biorąc pod uwagę zaawansowanie projektu, prawdopodobnie nie będzie to możliwe i przez pewien czas osoby pragnące dokonać wykupu mieszkania będą musiały poczekać bo wykup będzie musiał być wstrzymany.

Ponieważ istnieje jednak szansa na to, że w przypadku wniosków o przekształcenie lokatorskich i własnościowych praw do lokalu w prawo odrębnej własności złożonych do 29 grudnia 2009 roku, wykup miałby się odbywać na warunkach obecnie obowiązujących, na pewno warto pamiętać o złożeniu wniosku o przekształcenie w tym terminie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    REKLAMA

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    REKLAMA

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA