REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady preferencyjnego wykupu mieszkań spółdzielczych

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

30 grudnia 2009 roku przestają obowiązywać preferencyjne przepisy umożliwiające przekształcanie wykup mieszkań spółdzielczych „za złotówkę”. Jednak istnieje spora szansa, że koniec roku nie zmieni sytuacji spółdzielców aż tak diametralnie jak się wydawało.

Zgodnie w wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 17 grudnia 2008 roku, obowiązujące od 31 lipca 2007 roku przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych umożliwiające przekształcenie spółdzielczych praw do lokali w prawo odrębnej własności „za złotówkę” (przy minimalnych kosztach dla członków spółdzielni) zostały uznane za niekonstytucyjne. Trybunał Konstytucyjny zdecydował jednakże, że zakwestionowane przepisy obowiązywać będą jeszcze do 30 grudnia 2009 roku.

REKLAMA

Pomimo że wielu spółdzielców zdążyło już przekształcić lokatorskie i własnościowe prawa spółdzielcze w prawo odrębnej własności, wielu spółdzielcom do dzisiaj się to nie udało.

Oprócz oczywistego powodu jakim jest brak złożenia wniosku do spółdzielni o przekształcenie, problemem jest często brak działań ze strony władz spółdzielni czy nieuregulowany stan prawny gruntu na którym posadowiony jest budynek.

Rząd pracuje nad projektem

W chwili obecnej w Sejmie trwają intensywne prace nad zmianą ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w celu szybkiego wprowadzenia nowych przepisów regulujących przekształcanie praw spółdzielczych we własność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Największą szansę na przyjęcie ma projekt rządowy, który przewiduje, że to sami członkowie spółdzielni większością 2/3 głosów obecnych na walnym zgromadzeniu mogliby ustalać czy spółdzielcy w przypadku przekształcania prawa lokatorskiego mają wnosić dodatkową opłatę za przekształcenie i jej wysokość. Taka opłata nie mogłaby przekroczyć różnicy między wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego przez spółdzielcę pełnego wkładu mieszkaniowego. Tak ustalona kwota podlegałaby dodatkowo zmniejszeniu o 50 procent wartości pomocy uzyskanej od państwa przez spółdzielnię (po zwaloryzowaniu). Gdyby taka uchwała nie została podjęta (co jest bardzo prawdopodobne ze względu na wymaganą wysoką większość głosów na walnym zgromadzeniu), wykup odbywałby się za równowartość nominalnej kwoty umorzenia kredytu.

Obowiązujące terminy

W przypadku własnościowego prawa do lokalu przekształcenie odbywało by się po zapłaceniu nominalnej kwoty umorzenia kredytu przypadającego na ten lokal, pod warunkiem, że od ustanowienia własnościowego prawa nie upłynęło jeszcze 15 lat. Obowiązek wniesienia takiej wpłaty występowałby więc tylko w przypadku stosunkowo nowych mieszkań.

Projekt rządowy przewiduje, że wnioski o wykup mieszkań złożone do 29 grudnia 2009 roku, spółdzielnie miałyby zrealizować do 30 marca 2010 roku.

Przewidziane jest także przedłużenie terminu na przekształcenie prawa lokatorskiego we własnościowe z końca 2010 roku do końca 2012 roku.

REKLAMA

W projekcie zaproponowano także rozwianie wątpliwości, związanych z formą wymaganą dla ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu – zgodnie z projektem wystarczy zwykła forma pisemna (dotyczyć to ma także umów zawieranych po 31 lipca 2007 roku).

Pozostaje pytanie czy znowelizowane przepisy zdążą wejść w życie na początku 2010 roku. Biorąc pod uwagę zaawansowanie projektu, prawdopodobnie nie będzie to możliwe i przez pewien czas osoby pragnące dokonać wykupu mieszkania będą musiały poczekać bo wykup będzie musiał być wstrzymany.

Ponieważ istnieje jednak szansa na to, że w przypadku wniosków o przekształcenie lokatorskich i własnościowych praw do lokalu w prawo odrębnej własności złożonych do 29 grudnia 2009 roku, wykup miałby się odbywać na warunkach obecnie obowiązujących, na pewno warto pamiętać o złożeniu wniosku o przekształcenie w tym terminie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA