REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady wykupu mieszkań spółdzielczych- lokatorskich

REKLAMA

REKLAMA

Mimo, że orzeczenie Trybunału w sprawie mieszkań za złotówkę wchodzi w życie dopiero z końcem roku, ustawodawca planuje już nowe rozwiązanie, które może znacząco podnieść koszty wykupu mieszkań – analiza przepisów projektu wskazuje jednak, że mamy dużą szansę na wykup na starych zasadach.

Stare zasady nadal obowiązują

REKLAMA

Wejście w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt P 16/08) znoszącego przepisy pozwalające wykupić mieszkania spółdzielcze za minimalną opłatą (często kilkudziesięciu złotych) zostało odroczone do 30 grudnia 2008 r. Projekt ustawy nowelizujący te przepisy uwzględnia to, część przepisów w niej uwzględnionych wejdzie w życie dopiero po tej dacie. Oznacza to, że do końca roku mieszkania spółdzielcze można wykupić zgodnie z zasadami obowiązującymi przed wydaniem orzeczenia. Jak sugeruje projekt ustawy… również po tej dacie uwłaszczenie zanadto się nie zmieni.

Co się zmieni w przyszłym roku przy wykupie mieszkań lokatorskich

Co ciekawe, ustawodawca postanowił pozostawić zakwestionowane przepisy w zasadzie w niezmienionej formie, dodając jednak spółdzielni możliwość zwiększenia opłat. I tak, właściciel prawa lokatorskiego nadal będzie miał obowiązek:

  • spłaty przypadającej na jego lokal części kosztów budowy będących zobowiązaniami spółdzielni, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego wraz z odsetkami;
  • spłaty nominalnej kwoty umorzenia kredytu lub dotacji w części przypadającej na jego lokal, o ile spółdzielnia skorzystała z pomocy podlegającej odprowadzeniu do budżetu państwa uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków;
  • spłaty zadłużenia z tytułu opłat na rzecz spółdzielni (np. czynsz, składki na fundusz remontowy itp.)

Jak widać rozwiązanie to nie odbiega od wcześniejszego- uznanego już raz za niekonstytucyjne, rozwiązania. Jednak jak to było wspomniane wcześniej projekt zakłada możliwość ustalenia wyższych opłat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzieje się tak, w sytuacji, w której walne zgromadzenie spółdzielców, większością 2/3 głosów obecnych na zgromadzeniu podejmie uchwałę określającą:

REKLAMA

- obowiązek wniesienia także innej, niż wymienionej wcześniej wpłaty, z tytułu przeniesienia własności lokalu na członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu
- wysokość tej wpłaty, jednak nie mogącej przekraczać różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego pełnego wkładu mieszkaniowego albo jego części.

Jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych (co jest normą) lub z innych środków, to różnica pomiędzy wartością rynkową lokalu a zawartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego podlega zmniejszeniu o 50 % wartości rynkowej lokalu.

Uchwała musi jednocześnie zawierać cele na jakie przeznacza się wpływy z tej wpłaty, w szczególności na uzupełnienie funduszu remontowego oraz pokrycie kosztów określenia wartości rynkowej lokalu dla celów ustalenia wysokości wpłaty.

Jeśli sytuacja prawna nieruchomości jest niewyjaśniona lub grunt jest jedynie dzierżawiony przez spółdzielnię lub znajduje się w jej użytkowaniu wieczystym – nie powstanie odrębna własność lokalu – a prawo lokatorskie będzie przekształcone we własnościowe.

Konsekwencje zmiany

REKLAMA

Wydaje się , że nowe rozwiązanie stara się obejść wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Pozostawienie kwestii zwiększonych opłat za wykup mieszkań lokatorskich samym spółdzielcom – zapewne będzie skutkować tym, że uchwały w tym przedmiocie będą upadać- nie leżą bowiem w interesie członków spółdzielni, którzy zapewne będą chcieli uwłaszczyć się na mieszkaniach najniższym możliwym kosztem. Wymagana spora większość (2/3) również nie ułatwia sprawy- należy jednak zwrócić uwagę na to, że ustawodawca nie ustalił minimalnego quorum- uchwała może więc być podjęta przez raptem kilku członków spółdzielni- należy więc dokładnie śledzić ogłoszenia o walnym zgromadzeniu.

Może się więc okazać, że mimo uchylenia przepisów przez Trybunał Konstytucyjny, żadne ze starych rozwiązań się nie zmieni. Jedyne co nie zostało przywrócone – to odpowiedzialność karna członków zarządu spółdzielni w przypadku opóźnień w zawieraniu odpowiednich umów.


Jakkolwiek rozwiązanie to być może zostanie ponownie zakwestionowane przez TK (z którego linią orzeczniczą w tym zakresie niestety nie mogę się zgodzić)- rozwiązanie to jest słuszne- o tyle, o ile znaczna część spółdzielców musi do tej pory borykać się z ogromnymi kosztami kredytu zaciągniętego przez spółdzielnie, w okresie, w którym oprocentowanie kredytów związane z reformą prof. Balcerowicza zostało wywindowane nawet do poziomu 90% (celem ukrócenia hiperinflacji). Koszty poniesione przez spółdzielców w znacznej części przeniosły już wartość danych lokali (biorąc pod uwagę ich wartość w czasie budowania). Prawa lokatorskie, będące reliktem poprzedniego ustroju powinny już do tej pory dawno zniknąć- ułatwienie tego przez ustawodawcę należy uznać za słuszne. 

Opisywane rozwiązania dotyczą jedynie projektu ustawy, który w toku prac parlamentu może ulec zmianie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA