REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady wykupu mieszkań spółdzielczych- lokatorskich

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Mimo, że orzeczenie Trybunału w sprawie mieszkań za złotówkę wchodzi w życie dopiero z końcem roku, ustawodawca planuje już nowe rozwiązanie, które może znacząco podnieść koszty wykupu mieszkań – analiza przepisów projektu wskazuje jednak, że mamy dużą szansę na wykup na starych zasadach.

Stare zasady nadal obowiązują

REKLAMA

Wejście w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt P 16/08) znoszącego przepisy pozwalające wykupić mieszkania spółdzielcze za minimalną opłatą (często kilkudziesięciu złotych) zostało odroczone do 30 grudnia 2008 r. Projekt ustawy nowelizujący te przepisy uwzględnia to, część przepisów w niej uwzględnionych wejdzie w życie dopiero po tej dacie. Oznacza to, że do końca roku mieszkania spółdzielcze można wykupić zgodnie z zasadami obowiązującymi przed wydaniem orzeczenia. Jak sugeruje projekt ustawy… również po tej dacie uwłaszczenie zanadto się nie zmieni.

Co się zmieni w przyszłym roku przy wykupie mieszkań lokatorskich

Co ciekawe, ustawodawca postanowił pozostawić zakwestionowane przepisy w zasadzie w niezmienionej formie, dodając jednak spółdzielni możliwość zwiększenia opłat. I tak, właściciel prawa lokatorskiego nadal będzie miał obowiązek:

  • spłaty przypadającej na jego lokal części kosztów budowy będących zobowiązaniami spółdzielni, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego wraz z odsetkami;
  • spłaty nominalnej kwoty umorzenia kredytu lub dotacji w części przypadającej na jego lokal, o ile spółdzielnia skorzystała z pomocy podlegającej odprowadzeniu do budżetu państwa uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków;
  • spłaty zadłużenia z tytułu opłat na rzecz spółdzielni (np. czynsz, składki na fundusz remontowy itp.)

Jak widać rozwiązanie to nie odbiega od wcześniejszego- uznanego już raz za niekonstytucyjne, rozwiązania. Jednak jak to było wspomniane wcześniej projekt zakłada możliwość ustalenia wyższych opłat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzieje się tak, w sytuacji, w której walne zgromadzenie spółdzielców, większością 2/3 głosów obecnych na zgromadzeniu podejmie uchwałę określającą:

REKLAMA

- obowiązek wniesienia także innej, niż wymienionej wcześniej wpłaty, z tytułu przeniesienia własności lokalu na członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu
- wysokość tej wpłaty, jednak nie mogącej przekraczać różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego pełnego wkładu mieszkaniowego albo jego części.

Jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych (co jest normą) lub z innych środków, to różnica pomiędzy wartością rynkową lokalu a zawartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego podlega zmniejszeniu o 50 % wartości rynkowej lokalu.

Uchwała musi jednocześnie zawierać cele na jakie przeznacza się wpływy z tej wpłaty, w szczególności na uzupełnienie funduszu remontowego oraz pokrycie kosztów określenia wartości rynkowej lokalu dla celów ustalenia wysokości wpłaty.

Jeśli sytuacja prawna nieruchomości jest niewyjaśniona lub grunt jest jedynie dzierżawiony przez spółdzielnię lub znajduje się w jej użytkowaniu wieczystym – nie powstanie odrębna własność lokalu – a prawo lokatorskie będzie przekształcone we własnościowe.

Konsekwencje zmiany

REKLAMA

Wydaje się , że nowe rozwiązanie stara się obejść wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Pozostawienie kwestii zwiększonych opłat za wykup mieszkań lokatorskich samym spółdzielcom – zapewne będzie skutkować tym, że uchwały w tym przedmiocie będą upadać- nie leżą bowiem w interesie członków spółdzielni, którzy zapewne będą chcieli uwłaszczyć się na mieszkaniach najniższym możliwym kosztem. Wymagana spora większość (2/3) również nie ułatwia sprawy- należy jednak zwrócić uwagę na to, że ustawodawca nie ustalił minimalnego quorum- uchwała może więc być podjęta przez raptem kilku członków spółdzielni- należy więc dokładnie śledzić ogłoszenia o walnym zgromadzeniu.

Może się więc okazać, że mimo uchylenia przepisów przez Trybunał Konstytucyjny, żadne ze starych rozwiązań się nie zmieni. Jedyne co nie zostało przywrócone – to odpowiedzialność karna członków zarządu spółdzielni w przypadku opóźnień w zawieraniu odpowiednich umów.


Jakkolwiek rozwiązanie to być może zostanie ponownie zakwestionowane przez TK (z którego linią orzeczniczą w tym zakresie niestety nie mogę się zgodzić)- rozwiązanie to jest słuszne- o tyle, o ile znaczna część spółdzielców musi do tej pory borykać się z ogromnymi kosztami kredytu zaciągniętego przez spółdzielnie, w okresie, w którym oprocentowanie kredytów związane z reformą prof. Balcerowicza zostało wywindowane nawet do poziomu 90% (celem ukrócenia hiperinflacji). Koszty poniesione przez spółdzielców w znacznej części przeniosły już wartość danych lokali (biorąc pod uwagę ich wartość w czasie budowania). Prawa lokatorskie, będące reliktem poprzedniego ustroju powinny już do tej pory dawno zniknąć- ułatwienie tego przez ustawodawcę należy uznać za słuszne. 

Opisywane rozwiązania dotyczą jedynie projektu ustawy, który w toku prac parlamentu może ulec zmianie.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

REKLAMA