REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o ustanowienie prawa własnościowego – w formie pisemnej

REKLAMA

REKLAMA

Ustawodawca postanawia uregulować sytuację prawną praw spółdzielczych- które ustanowione były w oparciu o umowę w formie pisemnej – do tej pory były co do tego spore wątpliwości natury prawnej.

Problem

REKLAMA

Wraz ze zmianą ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (z 2007r.), która wprowadziła możliwość przekształcenia praw spółdzielczych w odrębną własność niewielkim kosztem. Jednocześnie jednak (przez niedopatrzenie ustawodawcy) usunięte zostały przepisy pozwalające na przekształcenie praw lokatorskich we własnościowe w oparciu o zwykłą umowę pisemną pomiędzy członkiem a zarządem spółdzielni.
Po wykreśleniu tych rozwiązań – prawo własnościowe można było ustanowić jedynie w oparciu o umowę w formie aktu notarialną – zgodnie z zasadą, z którą do praw spółdzielczych stosuje się odpowiednio przepisy o przenoszeniu własności nieruchomości.

Dlaczego to duży problem

Umowy tego typu zawierane w formie pisemnej są… nieskuteczne. Oznacza to, że członkowie spółdzielni nadal dysponują niezbywalnymi prawami lokatorskimi – co oznacza, że nie tylko (zgodnie z nazwą) nie mogą ich sprzedać (zbyć) – ale również darować, ani wykorzystać do zabezpieczenia kredytu.
Nie było by to dużym problemem- gdyby nie skala zjawiska, wywołana z jednej strony niewiedzą członków zarządu spółdzielni- a z drugiej, problemów z uzyskaniem odrębnej własności lokalu. Otóż prawo lokatorskie może być przekształcone we własnościowe (a nie w odrębną własność)- jedynie wtedy gdy sytuacja prawna nieruchomości na której położony jest budynek jest niejasna, lub jest jedynie dzierżawiona przez spółdzielnię. Z uwagi na to, że mało, która spółdzielnia dysponowała pełnym prawem do gruntu – powstało wiele (często jednak nieskutecznie) praw własnościowych.

W takiej sytuacji, notariusze odmawiają dokonania sprzedaży mieszkania własnościowego- twierdząc (słusznie z resztą), że sprzedawane prawo nigdy skutecznie nie powstało.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tam gdzie można ustanowić odrębną własność – strony zawsze zgłaszały się do notariusza- miały bowiem do czynienia z odrębną nieruchomością (a nie iluzorycznym prawem spółdzielczym)- a obrót nimi wymagał zawsze aktu notarialnego (nie zapominając o tym, że ustanowienie wymaga wpisu do księgi wieczystej- a tego bez aktu nie da się zrobić).

To się zmieni

Projekt ustawy zmieniającej prawo spółdzielcze (zmieniającej m.in. zasady uwłaszczania się na mieszkaniach spółdzielczych) zakłada konwalidację („naprawienie”) umów o ustanowienie własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego w formie pisemnej zawartych pod rządami znowelizowanych w 2007 roku przepisów. Przywraca również rozwiązanie sprzed nowelizacji pozwalając zawierać nowe umowy w tej formie.
Aby nie ponosić kosztów notarialnych należy więc poczekać na uchwalenie i wejście w życie ustawy- co powinno nastąpić w ciągu kilku miesięcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA