REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkając, lub kupując mieszkanie w spółdzielni jesteśmy co do zasady właścicielami dwóch praw (praw, ponieważ nie jesteśmy właścicielami mieszkań) :- spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.Oba prawa charakteryzując się nieco innymi właściwościami. W niniejszej poradzie przedstawię podstawowe zasady rządzące korzystaniem z prawa własnościowego.

Kto może być właścicielem prawa?

Uprawnionym do własnościowego prawa do lokalu może być zarówno osoba fizyczna jak i prawna (oraz tzw. „Ułomne osoby prawne” np. spółka jawna). W odróżnieniu od lokatorskiego prawa, właściciel nie musi być co do zasady członkiem spółdzielni!

REKLAMA

Jedynym wyjątkiem jest tzw. Pierwotne nabycie prawa – jeżeli jako pierwsi nabywamy je od spółdzielni.

Każdy właściciel mieszkania własnościowego może domagać się przyjęcia do spółdzielni, natomiast spółdzielnia nie może zmusić go do wstąpienia.

Zobacz także: Kupno mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej

Co daje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściciel prawa podobnie jak lokator, jest uprawniony do korzystania z mieszkania i korzysta z takiej samej ochrony jak właściciel nieruchomości.

Spółdzielcze prawo do lokalu może posiadać oddzielną księgę wieczystą.

W przypadku ustalenia przez spółdzielnię na swoją rzecz odrębnej własności lokalu własnościowego, nie może go przekazać na rzecz innej osoby niż właściciel prawa własnościowego.

Co można zrobić ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu?

Własnościowe prawo do lokalu przypomina pełnoprawną własność, zwłaszcza jeżeli właściciel nie jest członkiem spółdzielni. Prawo to jest „zbywalne”, można więc je m.in.:

  • Sprzedać
  • Darować
  • Obciążyć hipoteką!
  • Odziedziczyć
  • Wynająć/użyczyć
  • Ale i utracić w drodze egzekucji!

Prawo własnościowe, w odróżnieniu od lokatorskiego nie jest uzależnione od członkostwa w spółdzielni, pozwala również na swobodny obrót mieszkaniem- tak jakby było naszą własnością. Nie potrzebujemy też zgody spółdzielni mieszkaniowej na wynajem (o ile nie zmieni się sposób użytkowania lokalu).

Zobacz także: Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej – jak ją otrzymać?

Podobnie jak w przypadku własności lokalu, własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego można stracić w wyniku swoich nieprzemyślanych działań.

Kiedy można stracić własnościowe prawo do lokalu?

Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych własnościowe prawo do lokalu można utracić z powodu:

  • długotrwałych zaległości z zapłatą opłat,
  • rażącego lub uporczywego wykraczania osoby korzystającej z lokalu przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu
  • niewłaściwego zachowania osoby korzystającej z lokalu, uciążliwego dla pozostałych mieszkańców.

Opłaty: w przypadku mieszkania własnościowego obciążają nas te same opłaty jak w mieszkaniu lokatorskim (czynsz i zwracanie kosztów budowy i kredytu)- jedyną różnica dotyczy tych osób, które nie są członkami spółdzielni: nie dotyczą ich opłaty za działalność kulturalno- rozrywkową spółdzielni (o ile w ogóle ją prowadzi).

Zobacz także: Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej

Zachowanie: określone, zawinione przez korzystającego z mieszkania (a więc nie tylko właściciela ale też jego lokatorów, czy najemców) zachowania mogą skutkować podjęciem przez spółdzielnię działań w celu pozbawienia prawa. Można tu wymienić:

  • notoryczne łamanie ciszy nocnej
  • zakłócenia spokoju: przez awantury, pogróżki, nachodzenie itp.
  • Nie zachowywanie warunków sanitarnych- zarobaczenie mieszkań, fetor.

Generalnie chodzi o takie zachowania, które uniemożliwiają, lub utrudniają mieszkanie innym lokatorom. Zachowania muszą być zawinione (np. płaczące w nocy dzieci, mimo że zakłócają spokój nie mogą być podstawą do usunięcia z lokalu.)

Zobacz także: Kiedy nabywca może uzyskać prawo do korzystania z lokalu?

REKLAMA

UWAGA: spółdzielnia nie może sama wygasić prawa własnościowego (jak ma to miejsce w przypadku mieszkań lokatorskich). Musi skierować sprawę do sądu- a to oznacza koszty, oraz mocne oparcie w dowodach. Spółdzielnie rzadko korzystają z ww. uprawnień.

W wyniku postępowania dochodzi do licytacji mieszkania w drodze egzekucji. Poprzedni właściciel otrzymuje zwrot rynkowej własności mieszkania, po potrąceniu nie uiszczonych opłat, kosztów budowy bloku i kredytu, oraz (UWAGA) wartości obciążeń hipotecznych, jeśli hipoteka została ustanowiona.

Zobacz także: Jakie są zasady wydania lokalu na podstawie umowy sprzedaży prawa do lokalu?

Co się dzieje w przypadku śmierci właściciela?

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu podlega dziedziczeniu na zasadach ogólnych. Można je zapisać w testamencie.

W przypadku kilku spadkobierców, powinni oni w ciągu roku wybrać pełnomocnika, który wykonywałby w ich imieniu obowiązki i uprawnienia wynikające z prawa do własnościowego mieszkania.

Czy można je przekształcić w odrębną własność lokalu?

Tak po uregulowaniu wszystkich należności na rzecz spółdzielni, podobnie jak w przypadku mieszkań lokatorskich.

UWAGA: Prawa własnościowe będą zanikać. Jeżeli grunt , na którym spółdzielnia wybudowała blok, należy do niej, bądź jest ona jego użytkownikiem wieczystym, nie można w nim ustanowić praw własnościowych- tylko odrębną własność lokalu, lub mieszkania lokatorskie.

Zobacz także: W jaki sposób należy napisać umowę ustanawiającą prawo lokatorskie do lokalu mieszkalnego?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA