REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkając, lub kupując mieszkanie w spółdzielni jesteśmy co do zasady właścicielami dwóch praw (praw, ponieważ nie jesteśmy właścicielami mieszkań) :- spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.Oba prawa charakteryzując się nieco innymi właściwościami. W niniejszej poradzie przedstawię podstawowe zasady rządzące korzystaniem z prawa własnościowego.

Kto może być właścicielem prawa?

Uprawnionym do własnościowego prawa do lokalu może być zarówno osoba fizyczna jak i prawna (oraz tzw. „Ułomne osoby prawne” np. spółka jawna). W odróżnieniu od lokatorskiego prawa, właściciel nie musi być co do zasady członkiem spółdzielni!

REKLAMA

Jedynym wyjątkiem jest tzw. Pierwotne nabycie prawa – jeżeli jako pierwsi nabywamy je od spółdzielni.

Każdy właściciel mieszkania własnościowego może domagać się przyjęcia do spółdzielni, natomiast spółdzielnia nie może zmusić go do wstąpienia.

Zobacz także: Kupno mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej

Co daje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściciel prawa podobnie jak lokator, jest uprawniony do korzystania z mieszkania i korzysta z takiej samej ochrony jak właściciel nieruchomości.

Spółdzielcze prawo do lokalu może posiadać oddzielną księgę wieczystą.

W przypadku ustalenia przez spółdzielnię na swoją rzecz odrębnej własności lokalu własnościowego, nie może go przekazać na rzecz innej osoby niż właściciel prawa własnościowego.

Co można zrobić ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu?

Własnościowe prawo do lokalu przypomina pełnoprawną własność, zwłaszcza jeżeli właściciel nie jest członkiem spółdzielni. Prawo to jest „zbywalne”, można więc je m.in.:

  • Sprzedać
  • Darować
  • Obciążyć hipoteką!
  • Odziedziczyć
  • Wynająć/użyczyć
  • Ale i utracić w drodze egzekucji!

Prawo własnościowe, w odróżnieniu od lokatorskiego nie jest uzależnione od członkostwa w spółdzielni, pozwala również na swobodny obrót mieszkaniem- tak jakby było naszą własnością. Nie potrzebujemy też zgody spółdzielni mieszkaniowej na wynajem (o ile nie zmieni się sposób użytkowania lokalu).

Zobacz także: Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej – jak ją otrzymać?

Podobnie jak w przypadku własności lokalu, własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego można stracić w wyniku swoich nieprzemyślanych działań.

Kiedy można stracić własnościowe prawo do lokalu?

Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych własnościowe prawo do lokalu można utracić z powodu:

  • długotrwałych zaległości z zapłatą opłat,
  • rażącego lub uporczywego wykraczania osoby korzystającej z lokalu przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu
  • niewłaściwego zachowania osoby korzystającej z lokalu, uciążliwego dla pozostałych mieszkańców.

Opłaty: w przypadku mieszkania własnościowego obciążają nas te same opłaty jak w mieszkaniu lokatorskim (czynsz i zwracanie kosztów budowy i kredytu)- jedyną różnica dotyczy tych osób, które nie są członkami spółdzielni: nie dotyczą ich opłaty za działalność kulturalno- rozrywkową spółdzielni (o ile w ogóle ją prowadzi).

Zobacz także: Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej

Zachowanie: określone, zawinione przez korzystającego z mieszkania (a więc nie tylko właściciela ale też jego lokatorów, czy najemców) zachowania mogą skutkować podjęciem przez spółdzielnię działań w celu pozbawienia prawa. Można tu wymienić:

  • notoryczne łamanie ciszy nocnej
  • zakłócenia spokoju: przez awantury, pogróżki, nachodzenie itp.
  • Nie zachowywanie warunków sanitarnych- zarobaczenie mieszkań, fetor.

Generalnie chodzi o takie zachowania, które uniemożliwiają, lub utrudniają mieszkanie innym lokatorom. Zachowania muszą być zawinione (np. płaczące w nocy dzieci, mimo że zakłócają spokój nie mogą być podstawą do usunięcia z lokalu.)

Zobacz także: Kiedy nabywca może uzyskać prawo do korzystania z lokalu?

REKLAMA

UWAGA: spółdzielnia nie może sama wygasić prawa własnościowego (jak ma to miejsce w przypadku mieszkań lokatorskich). Musi skierować sprawę do sądu- a to oznacza koszty, oraz mocne oparcie w dowodach. Spółdzielnie rzadko korzystają z ww. uprawnień.

W wyniku postępowania dochodzi do licytacji mieszkania w drodze egzekucji. Poprzedni właściciel otrzymuje zwrot rynkowej własności mieszkania, po potrąceniu nie uiszczonych opłat, kosztów budowy bloku i kredytu, oraz (UWAGA) wartości obciążeń hipotecznych, jeśli hipoteka została ustanowiona.

Zobacz także: Jakie są zasady wydania lokalu na podstawie umowy sprzedaży prawa do lokalu?

Co się dzieje w przypadku śmierci właściciela?

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu podlega dziedziczeniu na zasadach ogólnych. Można je zapisać w testamencie.

W przypadku kilku spadkobierców, powinni oni w ciągu roku wybrać pełnomocnika, który wykonywałby w ich imieniu obowiązki i uprawnienia wynikające z prawa do własnościowego mieszkania.

Czy można je przekształcić w odrębną własność lokalu?

Tak po uregulowaniu wszystkich należności na rzecz spółdzielni, podobnie jak w przypadku mieszkań lokatorskich.

UWAGA: Prawa własnościowe będą zanikać. Jeżeli grunt , na którym spółdzielnia wybudowała blok, należy do niej, bądź jest ona jego użytkownikiem wieczystym, nie można w nim ustanowić praw własnościowych- tylko odrębną własność lokalu, lub mieszkania lokatorskie.

Zobacz także: W jaki sposób należy napisać umowę ustanawiającą prawo lokatorskie do lokalu mieszkalnego?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

REKLAMA

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

REKLAMA