REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zawrzeć dobrą umowę z pośrednikiem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Kret
Każdy profesjonalny pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien mieć licencję zawodową
Każdy profesjonalny pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien mieć licencję zawodową

REKLAMA

REKLAMA

Pragnąc kupić dom, lub mieszkanie, a nawet szukając korzystnej oferty najmu lokalu, często brak nam możliwości i czasu, żeby samemu poszukiwać zarówno oferty jak i nabywcy. Z tego powodu coraz częściej zwracamy się o pomoc do pośredników w obrocie nieruchomościami. Z jednej strony odciąży nas to od samodzielnego szukania kontrahentów oraz pozwoli ograniczyć liczbę niepoważnych, lub fałszywych ofert, z drugiej może nas narazić na koszty… a w przypadku nieuczciwych pośredników wcale nie małe.

Stopień trudności: niski

REKLAMA

Koszt: zmienny- w zależności od umowy, oraz wartości nieruchomości

Wymagane dokumenty: -

Krok 1: licencja.

Każdy profesjonalny pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien mieć licencję zawodową. Wydawana w formie dokumentu, powinna być nam okazana na pierwsze żądanie. Na niej pośrednik powinien być wymieniony z imienia i nazwiska, powinien tam również znaleźć się numer licencji. Nie podpisujmy, ani nie wpłacajmy żadnych pieniędzy osobom, które nie posiadają licencji, bądź budzi ona nasze wątpliwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawet jeżeli biuro do którego się udaliśmy jest jedynie filią lub oddziałem większego biura, czynności pośrednictwa powinien w nim dokonywać licencjonowany pośrednik.

Co prawda pośrednik może korzystać z pomocy innych osób do prowadzenia biura, jednak powinniśmy zwrócić uwagę na to czy nie podpisuje ona chociażby umowy w jego imieniu. Jeżeli pośrednik „nie jest obecny” umówmy się na inny termin.

Krok 2: rejestr.

Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast prowadzi rejestr pośredników w obrocie nieruchomościami. Wykaz ten znajduje się również na stronie ministerstwa infrastruktury. W nim możemy sprawdzić czy osoba przedstawiająca nam „licencję” rzeczywiście jest na liście.

Jeżeli, nie możemy skorzystać z bazy internetowej (może być nieaktualna, lub po prostu nie działać), zgłośmy się do urzędu – osobiście, lub telefonicznie.

Krok 3: ubezpieczenie.

Każdy pośrednik powinien posiadać ubezpieczenie OC, na wypadek szkody wywołanej swoją działalnością zawodową. Na naszą prośbę (żądanie) powinien przedstawić nam wysokość kwoty ubezpieczenia. Jeżeli zatrudnia osoby wspomagające go w działalności i działające pod jego nadzorem, powinien posiadać dodatkowe ubezpieczenie.

Krok 4: umowa.

Umowa musi koniecznie być zawarta w formie pisemnej, inaczej jest nieważna. Wszystkie uzgodnienia „ustne” np. zmieniające warunki umowy są nieważne. Następnie, umowa powinna zawierać m.in.

  • Oznaczenie pośrednika, w szczególności jego dane osobowe, numer licencji, oraz wysokość ubezpieczenia
  • Zakres świadczonych usług
  • Cenę wykonywanych usług (wyrażaną zazwyczaj procentowo- od wartości znalezionej nieruchomości)- nie powinna przekraczać 3%
  • Inne warunki: m.in. – odstąpienia, kar umownych, itp.


Co powinien wykonać w ramach umowy pośrednik :

  • dokonać prezentacji mieszkania,
  • sprawdzić stan prawny nieruchomości,
  • wziąć udział w negocjacjach,
  • przygotować umowę przedwstępną,
  • wyliczyć wszelkie opłaty notarialne i sądowe,
  • skompletować dokumenty niezbędne do przeniesienia własności,
  • być obecny przy podpisywaniu aktu notarialnego i przekazywaniu mieszkania.

Jeżeli chcemy kupić mieszkanie, powinniśmy starać się uregulować kwotę wynagrodzenia pośrednika liczoną od wysokości uzyskanego przez niego upustu, w stosunku do pierwotnej ceny zaoferowanej przez sprzedawcę. Inaczej w interesie pośrednika leży aby zaoferowana przez niego nieruchomość była jak najdroższa.

Krok 5: Czego pośrednikowi nie wolno

Pośrednik w stosunkach z konsumentami (czyli osobami nabywającymi w tym przypadku nieruchomość bez związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.) musi tak kształtować umowy, aby nie działać na ich szkodę. Wiąże się to z reżimem klauzul niedozwolonych (abuzywnych), które nie wiążą konsumentów.


Do tego rodzaju klauzul należą te, które nakładają na konsumenta rażąco wygórowane ( za takie uznano kary w wysokości 10% wartości) kary umowne w przypadku:

  • rezygnacji przez klienta ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości,
  • dokonania transakcji z klientem nieskojarzonym przez pośrednika,
  • dokonania transakcji z osobą bliską (współmałżonkiem, członkiem rodziny, współpracownikiem),
  • dokonania transakcji po okresie obowiązywania umowy z klientem poleconym przez pośrednika.


Podobnie rzecz się ma z wygórowanymi odsetkami za zwłokę we wpłacie prowizji na rzecz pośrednika (sięgały np. 2% za każdy dzień zwłoki).

Zanim podpiszecie umowę, przestudiujcie ją uważnie- nawet w domu. Zwróćcie uwagę na wasze obowiązki, jeśli wydają wam się wygórowane, zgłoście się do Powiatowego rzecznika konsumentów, lub sprawdźcie rejestr klauzul niedozwolonych

Pośrednik nie ma prawa żądać zapłaty od osoby, z którą nie podpisał umowy! Jeśli więc reprezentował sprzedającego, a sugeruje wam jako kupującym, że należy mu się zapłata- odmówcie.

Krok 6: klauzula wyłączności.

Klauzula oznacza, że nie możemy podpisać umowy z innym pośrednikiem, ani próbować samemu sprzedać nieruchomości, lub kupić jej na własną rękę, bez wypłaty „odstępnego”. Należy się jej generalnie wystrzegać, choć może to okazać się trudne zważywszy na popularność tego rozwiązania.

Krok 7: Co robić z nieuczciwym pośrednikiem

Jeżeli wdamy się w konflikt z pośrednikiem, a jego żądania wydają nam się nieuczciwe, zgłośmy się do Powiatowego Rzecznika Konsumentów. Pracownicy biura powinni pomóc w rozwiązaniu problemu, przede wszystkim sprawdzą czy nasze wątpliwości są uzasadnione, oraz skierują się do pośrednika w celu wyjaśnienia sytuacji. Pomogą również w skierowaniu sprawy do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w celu uznania postanowień umownych za niedozwolone.

Uwagi:

  • sprawdź czy pośrednik jest licencjonowany i ubezpieczony
  • zwróć uwagę na zapisy umowy, które nakładają na ciebie duże i kosztowne obowiązki.
  • Pamiętaj o Powiatowym Rzeczniku Konsumentów.
  • sprawdź oferowaną nieruchomość
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA