REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zawrzeć dobrą umowę z pośrednikiem?

Adam Kret
Każdy profesjonalny pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien mieć licencję zawodową
Każdy profesjonalny pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien mieć licencję zawodową

REKLAMA

REKLAMA

Pragnąc kupić dom, lub mieszkanie, a nawet szukając korzystnej oferty najmu lokalu, często brak nam możliwości i czasu, żeby samemu poszukiwać zarówno oferty jak i nabywcy. Z tego powodu coraz częściej zwracamy się o pomoc do pośredników w obrocie nieruchomościami. Z jednej strony odciąży nas to od samodzielnego szukania kontrahentów oraz pozwoli ograniczyć liczbę niepoważnych, lub fałszywych ofert, z drugiej może nas narazić na koszty… a w przypadku nieuczciwych pośredników wcale nie małe.

Stopień trudności: niski

REKLAMA

Koszt: zmienny- w zależności od umowy, oraz wartości nieruchomości

Wymagane dokumenty: -

Krok 1: licencja.

Każdy profesjonalny pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien mieć licencję zawodową. Wydawana w formie dokumentu, powinna być nam okazana na pierwsze żądanie. Na niej pośrednik powinien być wymieniony z imienia i nazwiska, powinien tam również znaleźć się numer licencji. Nie podpisujmy, ani nie wpłacajmy żadnych pieniędzy osobom, które nie posiadają licencji, bądź budzi ona nasze wątpliwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawet jeżeli biuro do którego się udaliśmy jest jedynie filią lub oddziałem większego biura, czynności pośrednictwa powinien w nim dokonywać licencjonowany pośrednik.

Co prawda pośrednik może korzystać z pomocy innych osób do prowadzenia biura, jednak powinniśmy zwrócić uwagę na to czy nie podpisuje ona chociażby umowy w jego imieniu. Jeżeli pośrednik „nie jest obecny” umówmy się na inny termin.

Krok 2: rejestr.

Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast prowadzi rejestr pośredników w obrocie nieruchomościami. Wykaz ten znajduje się również na stronie ministerstwa infrastruktury. W nim możemy sprawdzić czy osoba przedstawiająca nam „licencję” rzeczywiście jest na liście.

Jeżeli, nie możemy skorzystać z bazy internetowej (może być nieaktualna, lub po prostu nie działać), zgłośmy się do urzędu – osobiście, lub telefonicznie.

Krok 3: ubezpieczenie.

Każdy pośrednik powinien posiadać ubezpieczenie OC, na wypadek szkody wywołanej swoją działalnością zawodową. Na naszą prośbę (żądanie) powinien przedstawić nam wysokość kwoty ubezpieczenia. Jeżeli zatrudnia osoby wspomagające go w działalności i działające pod jego nadzorem, powinien posiadać dodatkowe ubezpieczenie.

Krok 4: umowa.

Umowa musi koniecznie być zawarta w formie pisemnej, inaczej jest nieważna. Wszystkie uzgodnienia „ustne” np. zmieniające warunki umowy są nieważne. Następnie, umowa powinna zawierać m.in.

 • Oznaczenie pośrednika, w szczególności jego dane osobowe, numer licencji, oraz wysokość ubezpieczenia
 • Zakres świadczonych usług
 • Cenę wykonywanych usług (wyrażaną zazwyczaj procentowo- od wartości znalezionej nieruchomości)- nie powinna przekraczać 3%
 • Inne warunki: m.in. – odstąpienia, kar umownych, itp.


Co powinien wykonać w ramach umowy pośrednik :

 • dokonać prezentacji mieszkania,
 • sprawdzić stan prawny nieruchomości,
 • wziąć udział w negocjacjach,
 • przygotować umowę przedwstępną,
 • wyliczyć wszelkie opłaty notarialne i sądowe,
 • skompletować dokumenty niezbędne do przeniesienia własności,
 • być obecny przy podpisywaniu aktu notarialnego i przekazywaniu mieszkania.

Jeżeli chcemy kupić mieszkanie, powinniśmy starać się uregulować kwotę wynagrodzenia pośrednika liczoną od wysokości uzyskanego przez niego upustu, w stosunku do pierwotnej ceny zaoferowanej przez sprzedawcę. Inaczej w interesie pośrednika leży aby zaoferowana przez niego nieruchomość była jak najdroższa.

Krok 5: Czego pośrednikowi nie wolno

Pośrednik w stosunkach z konsumentami (czyli osobami nabywającymi w tym przypadku nieruchomość bez związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.) musi tak kształtować umowy, aby nie działać na ich szkodę. Wiąże się to z reżimem klauzul niedozwolonych (abuzywnych), które nie wiążą konsumentów.


Do tego rodzaju klauzul należą te, które nakładają na konsumenta rażąco wygórowane ( za takie uznano kary w wysokości 10% wartości) kary umowne w przypadku:

 • rezygnacji przez klienta ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości,
 • dokonania transakcji z klientem nieskojarzonym przez pośrednika,
 • dokonania transakcji z osobą bliską (współmałżonkiem, członkiem rodziny, współpracownikiem),
 • dokonania transakcji po okresie obowiązywania umowy z klientem poleconym przez pośrednika.


Podobnie rzecz się ma z wygórowanymi odsetkami za zwłokę we wpłacie prowizji na rzecz pośrednika (sięgały np. 2% za każdy dzień zwłoki).

Zanim podpiszecie umowę, przestudiujcie ją uważnie- nawet w domu. Zwróćcie uwagę na wasze obowiązki, jeśli wydają wam się wygórowane, zgłoście się do Powiatowego rzecznika konsumentów, lub sprawdźcie rejestr klauzul niedozwolonych

Pośrednik nie ma prawa żądać zapłaty od osoby, z którą nie podpisał umowy! Jeśli więc reprezentował sprzedającego, a sugeruje wam jako kupującym, że należy mu się zapłata- odmówcie.

Krok 6: klauzula wyłączności.

Klauzula oznacza, że nie możemy podpisać umowy z innym pośrednikiem, ani próbować samemu sprzedać nieruchomości, lub kupić jej na własną rękę, bez wypłaty „odstępnego”. Należy się jej generalnie wystrzegać, choć może to okazać się trudne zważywszy na popularność tego rozwiązania.

Krok 7: Co robić z nieuczciwym pośrednikiem

Jeżeli wdamy się w konflikt z pośrednikiem, a jego żądania wydają nam się nieuczciwe, zgłośmy się do Powiatowego Rzecznika Konsumentów. Pracownicy biura powinni pomóc w rozwiązaniu problemu, przede wszystkim sprawdzą czy nasze wątpliwości są uzasadnione, oraz skierują się do pośrednika w celu wyjaśnienia sytuacji. Pomogą również w skierowaniu sprawy do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w celu uznania postanowień umownych za niedozwolone.

Uwagi:

 • sprawdź czy pośrednik jest licencjonowany i ubezpieczony
 • zwróć uwagę na zapisy umowy, które nakładają na ciebie duże i kosztowne obowiązki.
 • Pamiętaj o Powiatowym Rzeczniku Konsumentów.
 • sprawdź oferowaną nieruchomość
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA