REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prowizja pośrednika od kupionej/sprzedanej nieruchomości

Prowizja pośrednika.
Prowizja pośrednika.

REKLAMA

REKLAMA

Znaczna część obecnie realizowanych transakcji na rynku nieruchomości, zarówno o charakterze indywidualnym jak i komercyjnych, odbywa się z udziałem zawodowych pośredników. W zależności od pośrednika zakres usług oferowanych przez te osoby jest bardzo różny, od prostego skontaktowania/skojarzenia potencjalnego sprzedającego z kupującym, lub wynajmującego z najemcą, po pomoc w znalezieniu odpowiedniej oferty, sprawdzenie stanu technicznego lokalu, czy wreszcie asystowanie przy załatwianiu koniecznych formalności.

REKLAMA

Za powyższe usługi pośrednik pobiera od swojego klienta/klientów wynagrodzenie (prowizje) określone najczęściej jako pewien procent od ustalonej ceny sprzedaży, czy też czynszu najmu. Podstawą współpracy pośrednika z klientem jest umowa o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, która zgodnie z art. 180 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami powinna zostać zawarta w formie pisemnej. Taka umowa może zostać zawarta zarówno na czas nieokreślony (wówczas pośrednik będzie zobowiązany do poszukiwania odpowiadającej nam oferty przez cały czas), lub na czas określony.

REKLAMA

Niekiedy, po upływie okresu na jaki została zawarta umowa o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami lub też jej wcześniejszym rozwiązaniu, osoba która dotychczas korzystała z usług pośrednika zdecyduje się na zawarcie transakcji z jednym z kontrahentów przedstawionych przez pośrednika. W takiej sytuacji były klient może często spotkać się z roszczeniem ze strony pośrednika o zapłatę prowizji w wysokości określonej umową pośrednictwa. Powstaje wówczas pytanie o zasadność takiego roszczenia.

Ustawa o gospodarce nieruchomościami (art. 180-181) zawiera jedynie szczątkową regulacje obowiązków stron umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i wyjaśnienie powyższego problemu będzie wymagało odpowiedniego zastosowania przepisów kodeksu cywilnego dotyczących umowy agencyjnej, a zwłaszcza art. 7611 k.c. Opierając się na tych przepisach, należy wskazać, iż pośrednik może domagać zapłaty prowizji od transakcji zawartej po rozwiązaniu umowy pośrednictwa, jeżeli jego klient zawarł umowę w wyniku przyjęcia oferty przekazanej przez pośrednika, lub też taka umowa została zawarta w przeważającej mierze dzięki działaniom pośrednika, natomiast do zawarcia doszło w rozsądnym terminie od momentu zakończenia umowy pośrednictwa.

Zobacz serwis: Najem

REKLAMA

Sąd Najwyższy w dotychczasowych orzeczeniach dotyczących umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, wskazywał, że podstawowym obowiązkiem pośrednika jest skojarzenie dwóch stron transakcji. Dlatego też gdy dochodzi do zawarcia transakcji pomiędzy osobami przedstawionymi sobie przez pośrednika, istnieje duże ryzyko uznania, iż transakcja została zawarta dzięki staraniom pośrednika. Wskazać też należy, iż użyty termin „w rozsądnym czasie” ma charakter nieostry, co dodatkowo zwiększa ryzyko prawne stron takiej transakcji.

Z uwagi zatem na ryzyko powstania sporu na linii pośrednik – klient, zasadnicze znaczenie dla klienta ma określenie w umowie pośrednictwa okresu, w którym będzie on zobowiązany do zapłaty prowizji na rzecz pośrednika także po rozwiązaniu umowy pośrednictwa. Zawarcie w umowie takiego postanowienia znacząco zredukuje ryzyko powstania sporu, a także umożliwi klientowi dokładne określenie czasu, w którym będzie on zobowiązany do zapłaty prowizji, gdy pomimo wygaśnięcia umowy pośrednictwa, zdecyduje się powrócić do negocjacji z jednym z kontrahentów przedstawionych przez pośrednika i zawrzeć z nim umowę.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Podstawa prawna:
- art. 180-181 u.g.n.;
- art. 7611 k.c.;
- wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23 listopada 2004 roku, sygn. akt I CK 270/04, opubl. LEX nr 339711;

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA