REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zawiadamiać o robotach nie wymagających pozwolenia na budowę

Adam Kret

REKLAMA

REKLAMA

Znaczna część robót budowlanych nie wymaga pozwolenia na budowę, ale tak nie obejdzie się bez powiadamiania odpowiednich organów. Jeżeli powiadomienie jest obowiązkowe, jego brak skutkuje powstaniem samowoli budowlanej, wymagającej legalizacji. Nie zawiadomienie o rozbiórce, to wykroczenia zagrożonego karą grzywny.

Kogo musimy zawiadomić ?

Zawiadomienie o planowanych pracach budowlanych składamy jeśli nie wymagają one pozwolenia na budowę, a tylko nakładają obowiązek zawiadomienia właściwego organu.

REKLAMA

W przypadkach „budów” życia codziennego właściwym organem jest starosta powiatowy. To jego musimy zawiadomić planowanych pracach budowlanych (zarówno budowie jak i rozbiórce).

Właściwym starostwem jest zawsze to, w obrębie którego znajduje się nieruchomość, na której planujemy rozpocząć prace.

Kiedy musimy złożyć zawiadomienie ?

Zawiadomienie musimy rzecz jasna złożyć przed rozpoczęciem prac.

Zgodnie z prawem budowlanym rozpoczęcie prac może nastąpić:

 • nie wcześniej niż 30 dni od otrzymania (!) przez starostę naszego zawiadomienia. (o ile nie zgłosi sprzeciwu).
 • Nie później niż 2 lata po otrzymaniu przez starostę zawiadomienia.

Jeśli chcemy być pewni, że prace nie będą oprotestowane należy wziąć poprawkę na bezwładność urzędu i poczty i poczekać dodatkowe 2- 3 tygodnie przed rozpoczęciem prac.

Jeśli chcemy być pewni daty otrzymania przez starostwo naszego zawiadomienia, złóżmy je bezpośrednio w urzędzie, lub wyślijmy za zwrotnym potwierdzeniem odbioru .

Co musi znaleźć się w zawiadomieniu

Przede wszystkim tak jak każde pismo urzędowe należy je opatrzyć datą, oraz wskazać nasze dane:

 • imię, nazwisko
 • adres zamieszkania

Oraz dane urzędu:

 • np. starosta powiatu augustowskiego, adres urzędu.

Tytuł: zawiadomienie od planowanych robotach budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę.

W treści musimy:

 • dokładnie oznaczyć nieruchomość: podając dane rejestru gruntów (nr działki, nr mapy, obręb ewidencyjny), oraz numer księgi wieczystej (jeśli ją posiada).
 • oznaczyć : rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia.

(a w miarę możliwości także załączyć : odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. – np. opinia konserwatora zabytków).


[ w przypadku : zbiorników na paliwa, oraz przyłącz mediów i elektryczności należy załączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane. A dodatkowo w przypadku zbiorników, także opinię rzeczoznawcy ds. ochrony przeciwpożarowej]

Co jeśli zawiadomienie będzie niepełne ?

Jeśli z jakichś powodów nie załączymy wszystkich wymaganych dokumentów, bądź zawiadomienie będzie za mało szczegółowe, starosta wezwie nas do jego uzupełnienia w określonym terminie.

Jeśli nie wykonamy zaleceń w czasie wskazanym przez urząd, ten złoży sprzeciw wobec naszych robót budowlanych. – nie będziemy mogli ich wykonać.

Co jeśli nie zawiadomimy starosty ?

Jeżeli z jakichś powodów np. (nie)życzliwego sąsiada organy państwowe dowiedzą się o samowoli, może nam grozić rozbiórka.

W takiej sytuacji uruchamia się procedura legalizacyjna, w której powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nałoży obowiązek uiszczenia opłaty legalizacyjnej. Wynosi ona 2.500, lub 5.000 zł. w zależności od rodzaju budowy.

Jeśli w ciągu 7 dni od doręczenie decyzji nie uiścimy opłaty, będziemy musieli rozebrać budowlę/budynek.

Jeżeli z kolei nie zawiadomimy o rozbiórce- popełniamy wykroczenie zagrożone karą grzywny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zaoszczędzisz 20 złotych, stracisz 200 tysięcy. Takie są skutki wzrostu wartości domów i mieszkań i niezwaloryzowanej polisy

  Ubezpieczyciele alarmują: setki tysięcy właścicieli mieszkań i domów nie ma świadomości, że trzeba je doubezpieczyć – zaktualizować wartość, by polisy nadal spełniały swoją rolę. Konsekwencje są dramatyczne, szczególnie gdy dojdzie do poważnej szkody. Pożar domu ubezpieczonego jako wart 600 tys. zł może oznaczać stratę 200 tys. zł, gdy jego wartość wzrosłą do 800 tys. zł.

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  Ubezpieczenie mieszkania 2023 – wskazane dopłaty. Mieszkania drożeją i są niedoubezpieczone

  Wartość domów i lokali wyraźnie wzrosła w ostatnim czasie. Niestety, ich właściciele nie zawsze to uwzględniają przy zakupie polisy. Jak wskazują eksperci RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl skutkiem jest niedoubezpieczenie. 

  Dobra wiadomość dla planujących kupno mieszkania: w trzecim kwartale deweloperzy rozpoczęli budowę o ponad 30 proc. więcej mieszkań niż w połowie roku

  Choć zgodnie z oczekiwaniami chętni na Bezpieczny Kredyt 2 procent w trzecim kwartale 2023 roku zdominowali rynek kredytów hipotecznych, to jednak nadal liczącą się grupą osób pożyczających pieniądze na kupno mieszkania lub domu są klienci nie korzystający ze specjalnej ścieżki. Dzięki temu liczba zaciągniętych kredytów rok do roku podwoiła się. Wzrosłą także średnia wartość kredytów, do czego także mocno przyczynili się aplikujący o pieniądze na pierwsze mieszkanie; oni zaciągają kredyty w wysokości wyższej niż pozostali kredytobiorcy.

  REKLAMA

  Kiedy można wymeldować osobę z mieszkania? Jakie dowody wskazują na trwałe opuszczenie miejsca stałego zamieszkania?

  W postępowaniu dotyczącym wymeldowania osoby z mieszkania nieuprawnione jest oparcie decyzji wyłącznie na informacjach wynikających z oględzin z pomięciem pozostałych dowodów (np. takich jak informacja o niskim zużyciu wody i energii elektrycznej, czy nie podejmowanie korespondencji kierowanej na adres stałego zameldowania). Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 9 października 2023 r. W uzasadnieniu tego wyroku znajdziemy ciekawą i bogatą argumentację prawną dotyczącą przesłanek wymeldowania oraz oceny dowodów potwierdzających trwałe opuszczenie miejsca stałego zamieszkania (pobytu stałego) lub zaprzeczających temu opuszczeniu.

  2024: jak długo trzeba oszczędzać na wkład własny do kredytu hipotecznego na mieszkanie. Ile lat oszczędzania by kupić lokum bez pożyczania

  Dla zdecydowanej większości Polaków kupno własnego mieszkania z oszczędności jest niemożliwe. Nawet przy wysokich zarobkach dwóch osób – małżonków czy partnerów, gdy jedna pensja w całości odkładana jest w formie oszczędności na przyszłe lokum – trzeba kilkunastu lat takich wyrzeczeń, by zgromadzić kapitał potrzebny na kupno mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych.

  Zakup mieszkania - 6 rzeczy, które trzeba sprawdzić przed zakupem nieruchomości

  Zakup mieszkania to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji w życiu, która bardzo często wymusza współpracę z instytucjami bankowymi na kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat. Nic dziwnego, że już w trakcie poszukiwań wymarzonego lokum nasuwa się wiele pytań i wątpliwości. O jakie kwestie warto zapytać w biurze sprzedaży, aby zakup mieszkania okazał się strzałem w dziesiątkę?

  Na stronie GUNB są do pobrania nowe bezpłatne projekty domów powyżej 120 m kw.

  Kolejne cztery bezpłatne projekty domów na stronie GUNB są gotowe do pobrania. Wszystkie domy mają powierzchnię od 120 m kw. i są proste w realizacji. 

  REKLAMA

  Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w przypadku częściowo wykończonego budynku?

  Pewna Spółka wybudowała w Krakowie czteropiętrowy budynek mieszkalny, wielorodzinny z lokalami usługowymi na parterze. W sierpniu 2022 roku Spółka uzyskała pozwolenie na użytkownie tego budynku. Ale Spółka nie mogła rozpocząć w tym budynku działalności gospodarczej, bo nadal trwały prace wykończeniowe w obrębie parteru oraz 1-szego piętra. Spółka planowała rozpoczęcie użytkowania wczesną wiosną 2023 r., ale tylko dla parteru i 1-szego piętra. Pozostałe 2, 3, oraz 4-te piętro w stanie surowym/deweloperskim nie będą na razie używane. Spółka (we wniosku o indywidualną interpretację podatkową) zapytała Prezydenta Miasta Krakowa, kiedy w przypadku tego budynku powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości?

  Podział majątku po rozwodzie a obowiązek uzyskania pozwolenia na nabycie nieruchomości w Polsce przez cudzoziemca – ważny wyrok NSA

  Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w ramach sądowego podziału majątku wspólnego między byłymi małżonkami nie jest zwolnione z obowiązku uzyskania zezwolenia przed wydaniem orzeczenia przez sąd powszechny. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 sierpnia 2023 r.

  REKLAMA