Jak zawiadamiać o robotach nie wymagających pozwolenia na budowę
REKLAMA
REKLAMA
Kogo musimy zawiadomić ?
Zawiadomienie o planowanych pracach budowlanych składamy jeśli nie wymagają one pozwolenia na budowę, a tylko nakładają obowiązek zawiadomienia właściwego organu.
REKLAMA
W przypadkach „budów” życia codziennego właściwym organem jest starosta powiatowy. To jego musimy zawiadomić planowanych pracach budowlanych (zarówno budowie jak i rozbiórce).
Właściwym starostwem jest zawsze to, w obrębie którego znajduje się nieruchomość, na której planujemy rozpocząć prace.
Kiedy musimy złożyć zawiadomienie ?
Zawiadomienie musimy rzecz jasna złożyć przed rozpoczęciem prac.
Zgodnie z prawem budowlanym rozpoczęcie prac może nastąpić:
- nie wcześniej niż 30 dni od otrzymania (!) przez starostę naszego zawiadomienia. (o ile nie zgłosi sprzeciwu).
- Nie później niż 2 lata po otrzymaniu przez starostę zawiadomienia.
Jeśli chcemy być pewni, że prace nie będą oprotestowane należy wziąć poprawkę na bezwładność urzędu i poczty i poczekać dodatkowe 2- 3 tygodnie przed rozpoczęciem prac.
Jeśli chcemy być pewni daty otrzymania przez starostwo naszego zawiadomienia, złóżmy je bezpośrednio w urzędzie, lub wyślijmy za zwrotnym potwierdzeniem odbioru .
Co musi znaleźć się w zawiadomieniu
Przede wszystkim tak jak każde pismo urzędowe należy je opatrzyć datą, oraz wskazać nasze dane:
- imię, nazwisko
- adres zamieszkania
Oraz dane urzędu:
- np. starosta powiatu augustowskiego, adres urzędu.
Tytuł: zawiadomienie od planowanych robotach budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę.
W treści musimy:
- dokładnie oznaczyć nieruchomość: podając dane rejestru gruntów (nr działki, nr mapy, obręb ewidencyjny), oraz numer księgi wieczystej (jeśli ją posiada).
- oznaczyć : rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia.
(a w miarę możliwości także załączyć : odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. – np. opinia konserwatora zabytków).
- musimy także wypełnić oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (uwaga pod odpowiedzialnością karną)
[ w przypadku : zbiorników na paliwa, oraz przyłącz mediów i elektryczności należy załączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane. A dodatkowo w przypadku zbiorników, także opinię rzeczoznawcy ds. ochrony przeciwpożarowej]
Co jeśli zawiadomienie będzie niepełne ?
Jeśli z jakichś powodów nie załączymy wszystkich wymaganych dokumentów, bądź zawiadomienie będzie za mało szczegółowe, starosta wezwie nas do jego uzupełnienia w określonym terminie.
Jeśli nie wykonamy zaleceń w czasie wskazanym przez urząd, ten złoży sprzeciw wobec naszych robót budowlanych. – nie będziemy mogli ich wykonać.
Co jeśli nie zawiadomimy starosty ?
Jeżeli z jakichś powodów np. (nie)życzliwego sąsiada organy państwowe dowiedzą się o samowoli, może nam grozić rozbiórka.
W takiej sytuacji uruchamia się procedura legalizacyjna, w której powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nałoży obowiązek uiszczenia opłaty legalizacyjnej. Wynosi ona 2.500, lub 5.000 zł. w zależności od rodzaju budowy.
Jeśli w ciągu 7 dni od doręczenie decyzji nie uiścimy opłaty, będziemy musieli rozebrać budowlę/budynek.
Jeżeli z kolei nie zawiadomimy o rozbiórce- popełniamy wykroczenie zagrożone karą grzywny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.