REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zawiadamiać o robotach nie wymagających pozwolenia na budowę

Adam Kret

REKLAMA

REKLAMA

Znaczna część robót budowlanych nie wymaga pozwolenia na budowę, ale tak nie obejdzie się bez powiadamiania odpowiednich organów. Jeżeli powiadomienie jest obowiązkowe, jego brak skutkuje powstaniem samowoli budowlanej, wymagającej legalizacji. Nie zawiadomienie o rozbiórce, to wykroczenia zagrożonego karą grzywny.

Kogo musimy zawiadomić ?

Zawiadomienie o planowanych pracach budowlanych składamy jeśli nie wymagają one pozwolenia na budowę, a tylko nakładają obowiązek zawiadomienia właściwego organu.

REKLAMA

W przypadkach „budów” życia codziennego właściwym organem jest starosta powiatowy. To jego musimy zawiadomić planowanych pracach budowlanych (zarówno budowie jak i rozbiórce).

Właściwym starostwem jest zawsze to, w obrębie którego znajduje się nieruchomość, na której planujemy rozpocząć prace.

Kiedy musimy złożyć zawiadomienie ?

Zawiadomienie musimy rzecz jasna złożyć przed rozpoczęciem prac.

Zgodnie z prawem budowlanym rozpoczęcie prac może nastąpić:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • nie wcześniej niż 30 dni od otrzymania (!) przez starostę naszego zawiadomienia. (o ile nie zgłosi sprzeciwu).
 • Nie później niż 2 lata po otrzymaniu przez starostę zawiadomienia.

Jeśli chcemy być pewni, że prace nie będą oprotestowane należy wziąć poprawkę na bezwładność urzędu i poczty i poczekać dodatkowe 2- 3 tygodnie przed rozpoczęciem prac.

Jeśli chcemy być pewni daty otrzymania przez starostwo naszego zawiadomienia, złóżmy je bezpośrednio w urzędzie, lub wyślijmy za zwrotnym potwierdzeniem odbioru .

Co musi znaleźć się w zawiadomieniu

Przede wszystkim tak jak każde pismo urzędowe należy je opatrzyć datą, oraz wskazać nasze dane:

 • imię, nazwisko
 • adres zamieszkania

Oraz dane urzędu:

 • np. starosta powiatu augustowskiego, adres urzędu.

Tytuł: zawiadomienie od planowanych robotach budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę.

W treści musimy:

 • dokładnie oznaczyć nieruchomość: podając dane rejestru gruntów (nr działki, nr mapy, obręb ewidencyjny), oraz numer księgi wieczystej (jeśli ją posiada).
 • oznaczyć : rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia.

(a w miarę możliwości także załączyć : odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. – np. opinia konserwatora zabytków).


[ w przypadku : zbiorników na paliwa, oraz przyłącz mediów i elektryczności należy załączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane. A dodatkowo w przypadku zbiorników, także opinię rzeczoznawcy ds. ochrony przeciwpożarowej]

Co jeśli zawiadomienie będzie niepełne ?

Jeśli z jakichś powodów nie załączymy wszystkich wymaganych dokumentów, bądź zawiadomienie będzie za mało szczegółowe, starosta wezwie nas do jego uzupełnienia w określonym terminie.

Jeśli nie wykonamy zaleceń w czasie wskazanym przez urząd, ten złoży sprzeciw wobec naszych robót budowlanych. – nie będziemy mogli ich wykonać.

Co jeśli nie zawiadomimy starosty ?

Jeżeli z jakichś powodów np. (nie)życzliwego sąsiada organy państwowe dowiedzą się o samowoli, może nam grozić rozbiórka.

W takiej sytuacji uruchamia się procedura legalizacyjna, w której powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nałoży obowiązek uiszczenia opłaty legalizacyjnej. Wynosi ona 2.500, lub 5.000 zł. w zależności od rodzaju budowy.

Jeśli w ciągu 7 dni od doręczenie decyzji nie uiścimy opłaty, będziemy musieli rozebrać budowlę/budynek.

Jeżeli z kolei nie zawiadomimy o rozbiórce- popełniamy wykroczenie zagrożone karą grzywny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  REKLAMA

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  Kto decyduje się na budowę domu na zgłoszenie?

  Budowa domu na zgłoszenie. 2,8 tys. domów jednorodzinnych o powierzchni budowy nieprzekraczającej 70 m kw. powstanie w ramach programu "Dom bez formalności”. 

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024 - projekt ustawy ustala nowe warunki

  Wakacje kredytowe 2024 - ile kredytów obejmie nowa ustawa przedłużająca wakacje kredytowe? Jak zmieniają się warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Ile razy będzie można wstrzymać opłacanie raty kredytowej i przez ile miesięcy?

  Czyste Powietrze. NFOŚiGW zaleca ostrożność przy kupnie pomp ciepła do czasu zmian w programie

  Po 13 czerwca 2024 r. dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście. Ma ona gwarantować, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.

  REKLAMA