REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odrolnić działkę?

Adam Kret
Działka.
Działka.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób zdecydowało się na zakup gruntu rolnego z zamiarem przeznaczenia go pod budownictwo mieszkaniowe. Zanim to jednak nastąpi, trzeba załatwić dużo formalności, oraz uzbroić się w cierpliwość.

Stopień trudności: niski/średni

REKLAMA

Koszt: zmienny- zależny od obszaru i zabudowy.

Wymagane dokumenty:

 • wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego,
 • dokument potwierdzający własność nieruchomości lub odpis z księgi wieczystej.

Krok 1: plan zagospodarowania terenu oraz ewidencja gruntów i budynków (kataster nieruchomości).

Przed podjęciem decyzji o zakupie gruntu rolnego, który chcemy przeznaczyć pod budowę domu, warto sprawdzić, jak wygląda sprawa miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w gminie, na terenie której jest położona nieruchomość. Na dzień dzisiejszy odrolnienie polega bowiem na zmianie przeznaczenia gruntu w tym planie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak przekształcić użytkowanie wieczyste we własność?

Ewidencja gruntów i budynków pozwoli nam na określenie oznaczeń ewidencyjnych naszej działki, oraz dostarczy mapę zasadniczą.

Krok 2: piszemy wniosek o zmianę przeznaczenia gruntu rolnego.

„Odrolnienie” to zmiana przeznaczenia gruntu w planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Aby jej dokonać musimy złożyć odpowiedni wniosek.

Rozpatrzenie sprawy jest bezpłatne.

Wniosek kierujemy do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (niestety w miastach, nawet dużych zdarza się problem gruntów „rolnych”).

Tytuł: Wniosek o zmianę przeznaczenia gruntu rolnego.

W treści: wnosimy o zmianę przeznaczenia nieruchomości, nr działki… , nr arkusza mapy....., numer obrębu z rolnej na cel :

 • budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne,
 • wielorodzinne,
 • usługowe.

Uzasadnienie: W uzasadnieniu możemy podnieść:

Zobacz także: Jak uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

 • fakt, iż grunty nie będą przez nas uprawiane,
 • grunty mają znikomą użyteczność rolną,
 • grunt jest rolny tylko formalnie (np. znajduje się w obrębie miasta),
 • grunt został zakupiony w celach budowlanych.

Niestety, gminy nie mają żadnego terminu, w ciągu którego byłyby zobligowane do rozpatrzenia wniosku i uwzględnienia zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Nie ma też innych środków prawnych, którymi wnioskodawcy mogliby dyscyplinować gminy w tym zakresie.

Jeżeli nie planujemy szybkiej budowy (np. kupiliśmy ziemię jako inwestycję) nie powinno to przeszkadzać – w innym wypadku może budzić frustrację.

Zobacz także: Rodzinne ogródki działkowe

Krok 3: Wyłącznie gruntu z produkcji rolnej.

Wyłączenie z produkcji rolnej jest niezbędne dla gruntów o klasie :

 • I, II, III, IIIa, IIIb
 • IV, IVa, IVb, V i VI, wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego
  • Dla gruntów pochodzenia mineralnego wyłącznie jeśli są objęte ochroną w oparciu o uchwałę rady gminy.

Klasę gruntów sprawdzimy w ewidencji gruntów i budynków (katastrze nieruchomości).

Wniosek o wyłączenie z produkcji rolnej kierujemy do Wydziału Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami starostwa powiatowego właściwego ze względu na położenie gruntu.

Do wniosku musimy załączyć:

 • dokument potwierdzający tytuł własności nieruchomości (akt notarialny, czy odpis z księgi wieczystej),
 • wypis z planu zagospodarowania,
 • wypis z rejestru gruntów wraz z odbitką mapy ewidencyjnej,
 • mapę z planem zagospodarowania działki (planowaną inwestycją) i oznaczeniem terenu objętego wyłączeniem (nie musimy wyłączać całości działki).

Jeśli konieczne jest wyłączenie gruntu z produkcji rolnej – przed wydaniem decyzji nie dostaniemy pozwolenia na budowę.

Krok 4: Opłaty

W przypadku b. dużych budynków – wymagających wygospodarowania ponad 500 m2 , starostwo nalicza opłatę – mającą zrekompensować ograniczenie produkcji rolnej (tzw. opłatę roczną).

Zobacz także: Świadectwo energetyczne dla budynku

UWAGI:

 • postępowanie może być czasochłonne,
 • przy planowanych dużych obiektach – możliwe nałożenie opłat,
 • działki rolne często nie posiadają dostępu do drogi publicznej – konieczne jest ustanowienie służebności drogi koniecznej.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  REKLAMA

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA

  Kto decyduje się na budowę domu na zgłoszenie?

  Budowa domu na zgłoszenie. 2,8 tys. domów jednorodzinnych o powierzchni budowy nieprzekraczającej 70 m kw. powstanie w ramach programu "Dom bez formalności”. 

  Wakacje kredytowe 2024 - projekt ustawy ustala nowe warunki

  Wakacje kredytowe 2024 - ile kredytów obejmie nowa ustawa przedłużająca wakacje kredytowe? Jak zmieniają się warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Ile razy będzie można wstrzymać opłacanie raty kredytowej i przez ile miesięcy?

  REKLAMA