REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odrolnić działkę?

Adam Kret
Działka.
Działka.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób zdecydowało się na zakup gruntu rolnego z zamiarem przeznaczenia go pod budownictwo mieszkaniowe. Zanim to jednak nastąpi, trzeba załatwić dużo formalności, oraz uzbroić się w cierpliwość.

Stopień trudności: niski/średni

REKLAMA

Koszt: zmienny- zależny od obszaru i zabudowy.

Wymagane dokumenty:

  • wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego,
  • dokument potwierdzający własność nieruchomości lub odpis z księgi wieczystej.

Krok 1: plan zagospodarowania terenu oraz ewidencja gruntów i budynków (kataster nieruchomości).

Przed podjęciem decyzji o zakupie gruntu rolnego, który chcemy przeznaczyć pod budowę domu, warto sprawdzić, jak wygląda sprawa miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w gminie, na terenie której jest położona nieruchomość. Na dzień dzisiejszy odrolnienie polega bowiem na zmianie przeznaczenia gruntu w tym planie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak przekształcić użytkowanie wieczyste we własność?

Ewidencja gruntów i budynków pozwoli nam na określenie oznaczeń ewidencyjnych naszej działki, oraz dostarczy mapę zasadniczą.

Krok 2: piszemy wniosek o zmianę przeznaczenia gruntu rolnego.

„Odrolnienie” to zmiana przeznaczenia gruntu w planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Aby jej dokonać musimy złożyć odpowiedni wniosek.

Rozpatrzenie sprawy jest bezpłatne.

Wniosek kierujemy do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (niestety w miastach, nawet dużych zdarza się problem gruntów „rolnych”).

Tytuł: Wniosek o zmianę przeznaczenia gruntu rolnego.

W treści: wnosimy o zmianę przeznaczenia nieruchomości, nr działki… , nr arkusza mapy....., numer obrębu z rolnej na cel :

  • budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne,
  • wielorodzinne,
  • usługowe.

Uzasadnienie: W uzasadnieniu możemy podnieść:

Zobacz także: Jak uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

  • fakt, iż grunty nie będą przez nas uprawiane,
  • grunty mają znikomą użyteczność rolną,
  • grunt jest rolny tylko formalnie (np. znajduje się w obrębie miasta),
  • grunt został zakupiony w celach budowlanych.

Niestety, gminy nie mają żadnego terminu, w ciągu którego byłyby zobligowane do rozpatrzenia wniosku i uwzględnienia zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Nie ma też innych środków prawnych, którymi wnioskodawcy mogliby dyscyplinować gminy w tym zakresie.

Jeżeli nie planujemy szybkiej budowy (np. kupiliśmy ziemię jako inwestycję) nie powinno to przeszkadzać – w innym wypadku może budzić frustrację.

Zobacz także: Rodzinne ogródki działkowe

Krok 3: Wyłącznie gruntu z produkcji rolnej.

Wyłączenie z produkcji rolnej jest niezbędne dla gruntów o klasie :

  • I, II, III, IIIa, IIIb
  • IV, IVa, IVb, V i VI, wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego
    • Dla gruntów pochodzenia mineralnego wyłącznie jeśli są objęte ochroną w oparciu o uchwałę rady gminy.

Klasę gruntów sprawdzimy w ewidencji gruntów i budynków (katastrze nieruchomości).

Wniosek o wyłączenie z produkcji rolnej kierujemy do Wydziału Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami starostwa powiatowego właściwego ze względu na położenie gruntu.

Do wniosku musimy załączyć:

  • dokument potwierdzający tytuł własności nieruchomości (akt notarialny, czy odpis z księgi wieczystej),
  • wypis z planu zagospodarowania,
  • wypis z rejestru gruntów wraz z odbitką mapy ewidencyjnej,
  • mapę z planem zagospodarowania działki (planowaną inwestycją) i oznaczeniem terenu objętego wyłączeniem (nie musimy wyłączać całości działki).

Jeśli konieczne jest wyłączenie gruntu z produkcji rolnej – przed wydaniem decyzji nie dostaniemy pozwolenia na budowę.

Krok 4: Opłaty

W przypadku b. dużych budynków – wymagających wygospodarowania ponad 500 m2 , starostwo nalicza opłatę – mającą zrekompensować ograniczenie produkcji rolnej (tzw. opłatę roczną).

Zobacz także: Świadectwo energetyczne dla budynku

UWAGI:

  • postępowanie może być czasochłonne,
  • przy planowanych dużych obiektach – możliwe nałożenie opłat,
  • działki rolne często nie posiadają dostępu do drogi publicznej – konieczne jest ustanowienie służebności drogi koniecznej.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA