REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dom i prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozbudowa domu - formalności, przepisy

Rozbudowa domu. Roczna liczba domów rozbudowywanych przez Polaków jest stosunkowo mała. Powodem mniejszej popularności tej formy zwiększania powierzchni mieszkaniowej stanowią bariery formalne. Usunięcie tych barier mogłoby ułatwić wielu osobom zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Nowelizacja przepisów prawa budowlanego z 2015 r. wprowadziła możliwość rozbudowy domu na podstawie zgłoszenia budowlanego. Istnieje jednak wymóg związany z tym, że nawet po zakończeniu inwestycji zakres oddziaływania budynku nie powinien przekraczać granic działki. Przeszkodę stanowią też m.in. wymóg posiadania dokumentacji potwierdzającej legalność budowy domu, który chcemy rozbudować, czy niejasne przepisy dotyczące warunków technicznych.

Dom w spadku tylko dla jednego dziecka

Jak zgodnie z prawem rodzice mogą zapisać na wypadek śmierci nieruchomość (np. dom, czy mieszkanie) tylko jednemu dziecku? Czy można przekazać nieruchomość jeszcze za życia rodziców? Czy może korzystniejsza będzie umowa darowizny albo umowa renty dożywotniej zawarta między rodzicami, a dzieckiem? Kto odziedziczy dom jeżeli rodzice przed śmiercią nie podejmą żadnych działań (dziedziczenie ustawowe)? Co zrobić, by połowy spadku nie odziedziczył syn, który nie opiekuje się rodzicami?

Nowe wymogi wobec domowych kotłów grzewczych od 1 października 2017 r.

Od 1 października 2017 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Rozporządzenie to zaostrza normy emisyjne dla domowych kotłów grzewczych na paliwo stałe. Jednak mniej ekologiczne kotły będzie można sprzedawać i instalować w domach aż do końca czerwca 2018 roku, o ile zostały wyprodukowane przed 1 października 2017 r.

Czy brak możliwości poznania dowodów może skutkować wznowieniem postępowania?

W przypadku, kiedy organ właściwy przed wydaniem decyzji nie da stronom możliwości zapoznania się ze wszystkimi skompletowanymi dowodami (uniemożliwiając im tym samym ustosunkowanie się do nich), może doprowadzić do takiej sytuacji, że całe postępowanie będzie wymagało wznowienia.

REKLAMA

Kodeks budowlany – co się zmieni?

Nowy Kodeks Budowlany zakłada wiele zmian. Ma on usystematyzować przepisy aktualnie zawarte w oddzielnych ustawach. Wprowadzenie nowego kodeksu ma na celu zwiększenie elastyczności procedur, ustabilizowanie pozwoleń na budowę oraz ułatwienie realizacji inwestycji budowlanych.

Podważono warunki zabudowy? Unieważnione zostanie także pozwolenie na budowę

Podważenie warunków zabudowy jest możliwe, jeśli wykaże się, że zostały popełnione rażące błędy. Może to również skutkować unieważnieniem pozwolenia na budowę. Wg NSA, budowa takiego budynku jest zatem niezgodna z prawem.

Drzewo sąsiada wchodzi na moją działkę - co zrobić?

Czy można obcinać gałęzie drzewa sąsiada, które wchodzą na naszą działkę? Odpowiedź znajdziemy w kodeksie cywilnym. Możemy obciąć gałęzie drzewa sąsiada i wyciąć korzenie drzewa, jeśli przechodzą one na naszą działkę. To samo tyczy się również owoców, które spadły na naszą działkę - wtedy stają się ona naszą własnością.

Podatek dla domków letniskowych - jaki jest?

Domek letniskowy można uznać za: budynek mieszkalny lub niemieszkalny. W zależności od tego, z jakim rodzajem budynku mamy do czynienia zmienia się maksymalna stawka podatku od nieruchomości.

REKLAMA

Odpowiedzialność karna w budownictwie

Potrzeba wsparcia prawa administracyjnego, prawem karnym pojawiła się aby zaostrzyć sankcje za popełnienie samowoli budowlanych (art. 48 i 50) w wyniku słabej egzekucji administracyjnej. Zostało to ujęte w zapisie art. 90 Ustawy „Prawo Budowlane”, gdzie przewiduje to nałożenie kary do 2 lat pozbawiania wolności lub nałożenia grzywny na osoby, które wykonują prace a przy tym łamią przepisy.

Ustawa o gospodarowaniu odpadami komunalnymi – co się zmieni w Warszawie?

Ustawa o gospodarowaniu odpadami komunalnymi miała zacząć obowiązywać od 1 lipca 2013 roku jednak Rada m.st. Warszawy zdecydowała o przedłużeniu składania deklaracji do 19 lipca. Wydłużenie terminu ma umożliwić przeprowadzenie postępowań przetargowych na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Zmianie uległy opłaty dla domów jednorodzinnych.

Na jakich zasadach może być wykonana eksmisja?

Eksmisja polega na usunięciu mieszkańca z lokalu lub nieruchomości – żeby było to możliwe potrzebne jest orzeczenie sądowe. Eksmisja ma za zadanie przywrócić lokal bądź nieruchomość osobie do tego uprawnionej. Kogo można eksmitować i na jakich zasadach?

Przekształcenie użytkowania wieczystego w pełną własność

Przekształcenie użytkowania wieczystego w pełną własność może pozwolić na oszczędności. W związku z rosnącą wartością gruntów podnoszone są opłaty za użytkowanie wieczyste, w związku z tym warto rozważyć przekształcenie w pełną własność. Kto może wystąpić o przekształcenie? I ile to kosztuje?

Najem mieszkania od jednego z małżonków

Kodeks rodzinny i opiekuńczy jednoznacznie określa sytuację najmu mieszkania od małżeństwa. Co jednak jeśli małżonkowie są w trakcie ustania małżeństwa i jeden z małżonków dokonuje najmu bez zgody współmałżonka lub gdy małżeństwo trwa, ale współmałżonek nie wie nic o najmie? Czy można nająć mieszkanie w takiej sytuacji?

Czy lokator odpowiada za zalanie innego lokalu?

Za zalanie mieszkania często odpowiedzialny jest lokator z góry, jednak nie jest to regułą – dlatego na początku należy ustalić źródło zalania. Jeśli do zalania doszło z winy mieszkańca innego lokalu możemy domagać się od niego usunięcia szkody. Co trzeba zrobić, żeby uzyskać odszkodowanie?

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem, który określa wszelkie zasady polityki przestrzennej na terenie danej gminy. Choć nie jest to akt prawny, dokument ten jest podstawą do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przyda się każdemu, kto planuje inwestycję na danym terenie.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – co trzeba z niego usunąć?

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nie może być wyrzucony bezpośrednio do kosza na śmieci. Każdy sprzęt elektryczny i elektroniczny musi być poddany utylizacji, naszym obowiązkiem jest dostarczenie go do specjalistycznej firmy, w innym wypadku grozi nam grzywna. Dodatkowo z niektórych sprzętów należy usunąć pewne elementy – sprawdź co może zostać, a czego musimy się pozbyć.

Służebność osobista – na czym to polega?

Służebność osobista należy do zamkniętego katalogu ograniczonych praw rzeczowych. Najczęściej ustanawia się ją w formie umowy stron. W określonych przypadkach istnieje też możliwość ustanowienia służebności osobistej przez sąd. Nie można nabyć służebności osobistej w drodze zasiedzenia.

Wydzielenie z nieruchomości jednej lub kilku działek

Wydzielenie z nieruchomości jednej lub kilku działek, czyli podział nieruchomości, jest możliwe, gdy jest zgodne z ustaleniami miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Administracyjny podział nieruchomości uregulowany jest w ustawie o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.) oraz Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości (Dz. U. z 2004 r. Nr 268, poz. 2663).

Skutki protokołu odbioru technicznego lokalu

Podpisanie protokołu odbioru lokalu jest jednym z elementów procesu inwestycyjnego w zakresie budowy domu czy lokalu. Sam protokół ma niebagatelne znaczenie dla dalszych roszczeń związanych z rękojmią za wady budynku – nie oznacza jednak, że niewskazanie wady w protokole zawsze skutkuje ich utratą.

Podział nieruchomości po połączeniu lub scaleniu

Podział administracyjny nieruchomości nie zawsze jest prostym podziałem na dwie lub więcej części. W niektórych przypadkach nieruchomości muszą być w pierwszej kolejności połączone w jedną całość a następnie dokonuje się ich podziału. Może to wynikać zarówno z uwarunkowań samych działek jak i np. potrzeby rozwoju lokalnej infrastruktury.

Darmowe porady prawne – prawo nieruchomości

Darmowe porady prawne dotyczące nieruchomości. Masz problem z kupnem, sprzedażą lub wynajęciem nieruchomości. Chcesz wiedzieć jaki jest podatek od spadków i darowizn, a także jak wygląda postępowanie spadkowe. Zapytaj naszego Eksperta.

Czy można kupić ogródek działkowy?

Zastanawiasz się nad kupnem ogródka działkowego? W Internecie można znaleźć wiele ogłoszeń o sprzedaży rodzinnych ogródków działkowych (dawniej pracowniczych ogródków) – czy jednak zakup takiego obiektu jest tak samo prosty, jak każdej innej nieruchomości ? Okazuje się, że nie, a transakcja taka może być obarczona sporym ryzykiem.

Czy budowa grilla stacjonarnego wymaga pozwolenia?

Jeśli dysponujemy przydomowym ogrodem, warto zainwestować w odpowiednio okazały (i praktyczny) grill – stacjonarny (np. murowany). W zależności jednak od tego o jak dużej okazałości mówimy oraz od tego czy planujemy dodatkowe udogodnienia (np. wiatę, siedziska) możemy mieć do czynienia z obowiązkiem dokonania odpowiedniego zgłoszenia.

Skutki wygaśnięcia użytkowania wieczystego

Użytkowanie wieczyste jest tzw. ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości. Jest zbywalne i umożliwia użytkownikowi działanie w bardzo szerokim zakresie – jest jednak prawem czasowym, a w pewnych okolicznościach może wygasnąć – jakie to niesie za sobą skutki dla użytkownika i innych podmiotów, których prawa związane są z użytkowaniem?

Nabycie nieruchomości w wyniku egzekucji komorniczej

Nabycie nieruchomości w ramach licytacji komorniczej (egzekucja z nieruchomości) – pozwala na zakup zarówno gruntów, jak i mieszkań za cenę niższą niż rynkowa, dodatkowo zostaje ona zwolniona ze wszystkich (co do zasady) obciążeń osobistych.

Najem okazjonalny – rzeczywista ochrona czy bubel prawny?

Najem okazjonalny jest szczególną formą najmu, został wprowadzony w 2009 roku. Najem okazjonalny w głównej mierze miał chronić interesy i prawo własności wynajmującego lokal. Można o nim mówić dopiero po podpisaniu umowy najmu.

Zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego

Własność gospodarstwa rolnego może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli ma obowiązek sprawować zarząd rzeczą wspólną. Współwłasność gospodarstwa rolnego, podobnie jak współwłasność nieruchomości, może zostać zniesiona.

Współwłasność nieruchomości – określenie sposobu korzystania z rzeczy wspólnej

Zdarza się, że własność nieruchomości należy do kilku osób. Na przykład na działce znajduje się budynek mieszkalny, budynki gospodarcze, ogród oraz dodatkowo przynależą do tej nieruchomości grunty rolne. Jak określić sposób korzystania z nieruchomości wspólnej, kiedy współwłaściciele nie mogą się porozumieć w tej kwestii?

Wycena nieruchomości a wysokość kredytu hipotecznego

Wysokość kredytu hipotecznego udzielanego przez bank potencjalnemu kredytobiorcy zależy od wielu czynników. Na początku banki badają zdolność kredytową klienta. Na wysokość udzielanego kredytu ma również wpływ wartość nieruchomości, która będzie przedmiotem zakupu. W jaki sposób banki dokonują oszacowania wartości nieruchomości? Czy wycena ma wpływ na wysokość kredytu?

Remont domu a przebudowa budynku

Roboty polegające na przebudowie lub dobudowie domu często są mylnie kwalifikowane jako remont budynku. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, przebudowa domu nie jest tożsama z remontem domu. Warto zwrócić na to uwagę, żeby unikną przykrych konsekwencji prawnych.

Przyłącze gazowe do domu jednorodzinnego – kwestie formalnoprawne

Przyłączenie domu jednorodzinnego do sieci gazowej wymaga dopełnienia wielu formalności. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy spełniamy wymogi określone przepisami prawa budowlanego i energetycznego, a także te ustalone przez dostawcę gazu. Procedura wykonania przyłącza trwa kilka miesięcy.

Lokal socjalny – komu i na jakich zasadach przysługuje?

Gmina powinna realizować potrzeby mieszkaniowe wspólnoty samorządowej. W tym celu może posiadać i tworzyć zasób mieszkaniowy. Z zasobu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, gmina wydziela część lokali, które przeznacza się na wynajem jako lokale socjalne. Komu i na jakich zasadach przysługuje taki lokal?

Ocieplenie budynków a gwarancje producenta systemu ociepleń

Ocieplenie domu stanowi bardzo ważną kwestię. Niestety większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że używając materiałów różnych producentów, tracimy gwarancję. Stosując kompletny system ociepleń budynków nie tylko zyskujemy bezpieczeństwo i trwałość, lecz także mamy pewność, że nie stracimy gwarancji, którą zapewnia producent systemu ociepleń.

Kolektory słoneczne – dotacje na zakup i montaż

Kolektory słoneczne to urządzenia służące do bezpośredniej przemiany energii promieniowania słonecznego w ciepło użyteczne (np. służą do podgrzania wody). Ci, którzy chcą je zainstalować, mogą ubiegać się o dotacje na ich zakup i montaż.

Ogłoszenie o licytacji komorniczej nieruchomości – nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego

Licytacja komornicza to jeden ze sposobów na tańsze nabycie nieruchomości. Najniższa suma, za którą można nabyć nieruchomość na pierwszej licytacji, wynosi 3/4 sumy oszacowania jej wartości. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego zakłada obowiązek obwieszczenia o licytacji na stronie Internetowej Krajowej Rady Komorniczej.

Wynajem kilku mieszkań a działalność gospodarcza

Wynajmowanie mieszkania to dobry pomysł na podreperowanie domowego budżetu. Posiadając dwie lub trzy nieruchomości, możemy uzyskać z wynajmu wysokie kwoty. Czy wynajmowanie kilku mieszkań będzie działalnością gospodarczą w rozumieniu prawa?

Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej – jak ją otrzymać?

Posiadacze książeczek mieszkaniowych założonych przed 24 października 1990 r. mogą liczyć na tzw. premię gwarancyjną. Aby ją uzyskać, trzeba przeznaczyć pieniądze na ściśle określone cele mieszkaniowe wymienione w ustawie o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.

Obowiązek odśnieżenia chodnika przez właściciela nieruchomości

Zima wiąże się z przykrym obowiązkiem dla właścicieli prywatnych domów. Właściciel posesji musi bowiem odśnieżyć ogólnodostępny chodnik znajdujący się przed jego domem. Przechodzień, który dozna uszczerbku na zdrowiu z powodu zaniedbań posiadacza domu jednorodzinnego, może domagać się odszkodowania.

Zakup mieszkania u dewelopera – gwarancja i rękojmia na nieruchomość

Kupując mieszkanie od dewelopera, nie zawsze mamy pewność, czy wszystkie prace zostały wykonane w sposób prawidłowy i czy mieszkanie nie ma wad fizycznych. Może bowiem okazać się, że z sufitu cieknie woda, a na ścianach pojawił się grzyb. Deweloper ponosi odpowiedzialność za wady fizyczne nieruchomości. Kupujący natomiast może skorzystać z dwóch instytucji – gwarancji lub rękojmi.

Premia termomodernizacyjna, czyli jak ograniczyć zużycie energii w domu?

Termomodernizacja to proces pozwalający na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Aby pomóc inwestorom w realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych, utworzono Fundusz Termomodernizacji i Remontów, z którego środków pochodzi tzw. premia termomodernizacyjna.

Program „Rodzina na Swoim” a najem zakupionego mieszkania

Z dniem 31 sierpnia 2011 r. weszły w życie kolejne zmiany w odniesieniu do programu „Rodzina na Swoim”. Ustawa nowelizująca wprowadziła liczne obostrzenia. W głównej mierze dotyczą one sytuacji zaprzestania stosowania dopłat.

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca będącego bankiem

Cudzoziemiec będący jednocześnie bankiem oraz wierzycielem hipotecznym nie musi uzyskać zezwolenia na nabycie nieruchomości w ramach dokonania przyjęcia nieruchomości na własność w przypadku bezskutecznej licytacji w ramach postępowania egzekucyjnego.

Co z opłatami za użytkowanie wieczyste?

Opłaty za użytkowanie wieczyste nie będą rosły w takim tempie jak do tej pory. Zmiany w prawie ułatwiają też możliwość uzyskania pełnego prawa własności.

Inwestycja w nieruchomości na Cyprze

Inwestycja w nieruchomości na Cyprze jest coraz bardziej popularną formą lokaty kapitału. Dlaczego Polacy tak chętnie wybierają nieruchomości na Cyprze?

Hipoteka umowna

Na rynku nieruchomości najczęściej spotykana jest hipoteka umowna, która zostaje ustanowiona w drodze umowy zawartej między właścicielem nieruchomości, jako dłużnikiem a wierzycielem.

Służebność przesyłu na nieruchomości

Zasadniczym celem służebności przesyłu jest umożliwienie przedsiębiorcom, którzy dostarczają lub odprowadzają płyny, energię elektryczną, pary, gaz do dokonania budowy i eksploatacji urządzeń przesyłowych na danej nieruchomości niebędącą własnością przedsiębiorców.

Zmiany w umowie timesharingu w 2012 roku

Dnia 27 kwietnia 2012 roku wejdą w życie zmiany dotyczące umowy timesharingu, których zasadniczym celem jest dostosowanie polskich przepisów do prawa obowiązującego w niektórych państwach Unii Europejskiej, tj. Francja, Hiszpania, Grecja, Portugalia. W ramach tych zmian przewidziano, że polskim konsumentom w państwach należących do Unii Europejskiej będą przysługiwały takie same prawa i obowiązki, jak obywatelom wspólnoty.

Nabycie lokalu przez wspólnotę mieszkaniową

Nabycie lokalu przez wspólnotę mieszkaniową może zostać dokonane w związku przyznaniem wspólnocie prawa do posiadania własnego majątku. Poniżej zostaną przedstawione przypadki, w których wspólnota mieszkaniowa może nabyć lokal.

Zadatek a zaliczka przy zakupie nieruchomości

Przy zakupie nieruchomości należy pamiętać o tym, że istnieje istotna różnica między zadatkiem a zaliczką. Zaliczka wpłacona przez potencjalnego kupującego przy zawieraniu umowy sprzedaży stanowi zabezpieczenie dla sprzedawcy przed niewykonaniem umowy i jest bezzwrotna. Natomiast, co do zasady w przypadku niedojścia do zawarcia umowy przedwstępnej, zaliczka podlega zwrotowi.

Timesharing coraz bardziej popularny w Polsce

Timesharing staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Na czym polega i o czym warto pamiętać, decydując się na taką formę zakupu nieruchomości?

REKLAMA