REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup mieszkania u dewelopera – gwarancja i rękojmia na nieruchomość

Agnieszka Wiśniewska
Deweloper. Fot. Fotolia
Deweloper. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupując mieszkanie od dewelopera, nie zawsze mamy pewność, czy wszystkie prace zostały wykonane w sposób prawidłowy i czy mieszkanie nie ma wad fizycznych. Może bowiem okazać się, że z sufitu cieknie woda, a na ścianach pojawił się grzyb. Deweloper ponosi odpowiedzialność za wady fizyczne nieruchomości. Kupujący natomiast może skorzystać z dwóch instytucji – gwarancji lub rękojmi.

Jakie prawa przysługują kupującemu?

Przede wszystkim kupujący ma prawo żądać usunięcia wady powstałej w lokalu. Jeżeli deweloper nie usunie usterki, kupujący może odstąpić od umowy lub żądać obniżenia ceny. W przypadku  wyeliminowania uchybień przez dewelopera lub w sytuacji, gdy wady są nieistotne, nabywca nieruchomości nie może odstąpić od umowy. Warto zaznaczyć, że rękojmia za wady fizyczne przysługuje kupującemu zawsze (z mocy prawa). Deweloper nie może w umowie wyłączyć lub ograniczyć swojej odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Natomiast gwarancja ma charakter dodatkowy.

REKLAMA

Zobacz także: Oświadczenia dewelopera w zakresie prowadzonej przez niego budowy

Umowa z deweloperem – o czym należy pamiętać?

Podpisując umowę z deweloperem, należy zwrócić uwagę na kwestię jego odpowiedzialności za wady lokalu. Przede wszystkim trzeba w niej zawrzeć zapisy dotyczące postępowania na wypadek, gdyby podczas odbioru zostały wykryte usterki lub niezgodności z umową. Poza tym umowa powinna precyzować, w jakim terminie deweloper usunie ewentualne wady pojawiające się w lokalu.

Kiedy rozpoczyna się bieg rękojmi?

W odniesieniu do wad, które pojawiły się w mieszkaniu, bieg rękojmi rozpoczyna się od dnia odbioru lokalu, a więc od dnia podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. W przypadku wad występujących w częściach wspólnych budynku (klatki schodowe, przewody wentylacyjne), bieg rękojmi rozpoczyna się z dniem wydania pozwolenia na użytkowanie nieruchomości. Z rękojmi należy skorzystać, gdy mieszkanie zostało wybudowane niezgodnie ze przyjętymi standardami budowlanymi, z zapisami umowy, a także wtedy, gdy lokal posiada wady, o których nabywca nie wiedział przed zakupem.

Zobacz także: Postanowienia określające pozycję prawną i finansową dewelopera

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gwarancja

Deweloper może udzielić gwarancji na sprzedawany lokal. W tym celu wystawia tzw. dokument gwarancyjny. Gwarancja powinna przede wszystkim określać, co jest objęte jej zakresem (np. drzwi, okna i inne elementy mieszkania) oraz termin jej uwzględnienia. W gwarancji deweloper zobowiązuje się do usunięcia wady fizycznej lub do dostarczenia rzeczy wolnej od wad, o ile wady te ujawnią się w terminie określonym w dokumencie gwarancyjnym. Jeżeli w gwarancji nie oznaczono, jaki okres obejmuje, przyjmuje się, że trwa ona rok od dnia wydania rzeczy. Warto zaznaczyć, że uprawnienia z rękojmi przysługują niezależnie od uprawnień wynikających z gwarancji.

Zobacz także: Rodzaje umów deweloperskich

Droga sądowa

Domagając się od dewelopera naprawienia usterek, warto zacząć od drogi polubownej. Co do zasady deweloper nie spieszy się z usuwaniem wad, poza tym wiąże się to z dodatkowymi kosztami po jego stronie. Na mocy art. 471 Kodeksu cywilnego nabywcy lokalu przysługuje roszczenie z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Wstępując na drogę sądową, musimy pamiętać o dobrze zgromadzonym materiale dowodowym. Należy dokładnie udokumentować powstałe usterki oraz wykazać, że zostały podjęte próby porozumienia się z deweloperem.

Podstawa prawna

Kodeks cywilny

Zobacz także: Pozew o zawarcie umowy o wybudowanie mieszkania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

REKLAMA

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

REKLAMA

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA