REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Środki ochrony dla nabywców mieszkań od dewelopera

Izabela Perczak
Podstawowym celem otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego będzie gromadzenie przez kupującego na rachunku w banku środków pieniężnych na zakup mieszkania.
Podstawowym celem otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego będzie gromadzenie przez kupującego na rachunku w banku środków pieniężnych na zakup mieszkania.

REKLAMA

REKLAMA

Już od marca 2012 roku zostanie wprowadzony obowiązek kontroli środków powierzonych deweloperowi, który przyczyni się do zwiększenia ochrony nabywców mieszkań w ramach realizowanych przedsięwzięć deweloperskich. Zasadniczym zabezpieczeniem ochrony interesów nabywców mieszkań w procesie deweloperskim będą stanowiły uregulowania prawne odnoszące się do utworzenia otwartych lub zamkniętych mieszkaniowych rachunków powierniczych, na których będą gromadzone środki pieniężne powierzone deweloperowi przez nabywców lokali. Inną możliwością dla dewelopera będzie wykazanie się gwarancją bankową oraz umową ubezpieczenia.

Mieszkaniowy rachunek powierniczy

Podstawowym celem otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego będzie gromadzenie przez kupującego na rachunku w banku środków pieniężnych na zakup mieszkania. Rachunek powierniczy będzie służył do rozliczeń z deweloperem. Natomiast głównym zadaniem banku prowadzącego rachunek powierniczy będzie kontrola wszelkich wypłat środków pieniężnych przekazywanych na rzecz dewelopera. Bank dokona wypłat pieniędzy deweloperowi po przedstawieniu dokumentacji potwierdzającej fakt, iż przedsięwzięcie deweloperskie przebiega zgodne z przepisami prawa oraz umową deweloperską. Oznacza to, że bank będzie musiał kontrolować etapy przedsięwzięcia deweloperskiego zgodnie z planowanym harmonogramem.

REKLAMA

Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Umowa ubezpieczenia a gwarancja bankowa

REKLAMA

Deweloper w celu zabezpieczenia swoich interesów i nabywców lokali ma także możliwość skorzystania z umowy ubezpieczenia oraz gwarancji bankowej, które mogłyby ewentualnie chronić nabywców mieszkań wówczas, gdyby deweloper ogłosił upadłość lub nie wywiąże się z terminu ukończenia przedsięwzięcia inwestycyjnego. Rozwiązanie to jest także korzystne dla dewelopera, gdyż firma ubezpieczeniowa lub bank zwróciliby nabywcy mieszkania środki pieniężne wpłacone przez niego na rachunek.

Na mocy umowy ubezpieczenia zawartej pomiędzy deweloperem a zakładem ubezpieczeniowym – nabywcy lokalu mieszkaniowego będzie przysługiwało roszczenie od firmy ubezpieczeniowej o wypłatę stosownego odszkodowania w wysokości kwot wpłaconych na rzecz dewelopera. W przypadku upadłości dewelopera, na żądanie nabywcy lub po upływie 60 dni od dnia zakończenia przedsięwzięcia deweloperskiego - deweloper będzie miał możliwość zapewnienia nabywcy lokalu gwarancji bankowej w postaci zwrotu środków pieniężnych.

Zarówno gwarancja bankowa, jak i roszczenie od zakładu ubezpieczeń wygasają w momencie otrzymania odpisu aktu notarialnego umowy przenoszącej na nabywcę prawo własności lokalu w ramach prowadzonego przedsięwzięcia deweloperskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy dodać, że zarówno gwarancja bankowa, jak i umowa ubezpieczenia nie zawierają odsetek od kwot wpłaconych lub utraconych korzyści. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w której zostanie zastosowane zabezpieczenie roszczeń nabywcy lokali z chwilą wypłaty środków pieniężnych z tytułu udzielonej gwarancji bankowej lub odszkodowania. Roszczenia przeciwko deweloperowi przejdą na zakład ubezpieczeń na mocy umowy ubezpieczenia albo na gwaranta na podstawie gwarancji bankowej.

Zobacz także serwis: Budowa i remont

Obowiązek ujawnienia roszczenie nabywcy

Będzie istniał także obowiązek ujawnienia w księdze wieczystej – dla danego lokalu w ramach prowadzonego przedsięwzięcia deweloperskiego – roszczenia nabywcy o wybudowanie budynku, wyodrębnienie lokalu i przeniesienia prawa własności lokalu. W księdze wieczystej ujawni się również roszczenie na rzecz banku, którego zadaniem będzie udzielenie nabywcy kredytu w celu finansowania budowy lokalu mieszkalnego oraz ustanowienia na jego rzecz hipoteki na danym lokalu oraz przeniesieniem odrębnej własności lokalu.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

REKLAMA

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

REKLAMA

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

REKLAMA