REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zobowiązanie dewelopera do ustanowienia odrębnej własności lokalu

Izabela Perczak
Zobowiązanie dewelopera do ustanowienia odrębnej własności lokalu.
Zobowiązanie dewelopera do ustanowienia odrębnej własności lokalu.
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Postanowienia dotyczące zobowiązania dewelopera do ustanowienia odrębnej własności lokalu dotyczą przede wszystkim umowy o charakterze zobowiązującym i umowy przedwstępnej.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu przez inwestora

W przedwstępnej umowie deweloperskiej zawarte są postanowienia dotyczące zobowiązania do wniesienia budynku (określonego w umowie), a następnie do ustanowienia odrębnej własności lokalu i zawarcia umowy przyrzeczonej o charakterze zobowiązująco-rozporządzającym, której celem jest przeniesienia własności tego lokalu na nabywcę.

REKLAMA

Przykładowe postanowienia opisane poniżej, odnoszą się przede wszystkim do umowy o charakterze zobowiązującym i umowy przedwstępnej. Można zadać sobie pytanie, dlaczego nie dotyczą one umowy rozporządzającej? Postanowienia te nie odnoszą się do umowy rozporządzającej, gdyż umowy te przenoszą własność lokalu wybudowanego oraz wyodrębnionego w wyniku wykonania zobowiązania w celu wyodrębnienia lokalu i jego sprzedaży.

Zobacz także: Pozew o zawarcie umowy o wybudowanie mieszkania

Postanowienia dotyczące ustanowienia odrębnej własności przez dewelopera:

1. Deweloper zobowiązany jest w terminie 30 dni od zakończenia budowy ustanowić odrębną własność lokalu (lokal opisany w niniejszej umowie), na podstawie ustawy o własności lokali.

2. Deweloper zobowiązany jest dokonać przeniesienia własności wyodrębnionego lokalu (lokal opisany w niniejszej umowie), a nabywca zobowiązany jest kupić lokal wskazany w niniejszej umowie wraz z związanym z nim prawem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Nabywca zobowiązany jest kupić lokal (lokal opisany w niniejszej umowie) za cenę 150 000 zł.

Zobacz także: Rodzaje umów deweloperskich

4. Deweloper zobowiązuje się przenieść własność wyodrębnionego lokalu (lokal opisany w niniejszej umowie) w stanie bez żadnych obciążeń.

5. Nabywca zobowiązuje się, że przeniesienie lokalu (lokal opisany w niniejszej umowie) nastąpi na jego koszt.

Zobacz także: Spółdzielnia mieszkaniowa

6. Deweloper zobowiązuje się przenieść własność lokalu (lokal opisany w niniejszej umowie) w terminie trzech miesięcy od dnia odbioru lokalu przez organ nadzoru budowlanego.

7. Ostateczne podpisanie aktu notarialnego w celu dokonania przeniesienia własności lokalu nastąpi w kancelarii notarialnej wskazanej przez strony w niniejszej umowie.

8. Strony wspólnie postanawiają, że w ramach prawa współwłasności gruntu oraz innych wspólnych części budynku nabywcy będzie przysługiwało prawa do zakupionego miejsca parkingowego nr 76, o powierzchni 2 mkw, który położony jest w podziemi budynku.

Zobacz także: Podatek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA