Hipoteka umowna

REKLAMA
REKLAMA
Strony hipoteki umownej
Hipoteka umowna zostaje ustanowiona w drodze umowy zawartej między właścicielem nieruchomości a wierzycielem. Należy wskazać, że właścicielem nieruchomości, czyli dłużnikiem jest podmiot zaciągający pożyczkę, natomiast wierzycielem jest podmiot udzielający pożyczkę.
REKLAMA
Na podstawie zawartej hipoteki umownej właściciel nieruchomości oświadcza, że wierzyciel udzieli mu pożyczki w oznaczonej wysokości oraz w celu dokonania zabezpieczenia spłaty – ustanowi na swojej nieruchomości hipotekę na rzecz tego wierzyciela, właściciel nieruchomości oświadcza, że wyraża zgodę na ustanowienie tej hipoteki.
Z uwagi na fakt, że hipoteka umowna jest ograniczonym prawem rzeczowym, to odpowiednie oświadczenie właściciela nieruchomości o jej ustanowieniu powinno zostać zawarte w formie aktu notarialnego, pod rygorem nieważności. Natomiast hipoteka ustanowiona na rzecz banku może zostać dokonana bez zachowania formy aktu notarialnego.
Zabezpieczenie hipoteką umowną
REKLAMA
Należy wskazać, ze hipoteka umowa może zabezpieczać kilka wierzytelności z różnych stosunków prawnych, które przysługują temu samemu wierzycielowi. W takiej umowie należy wskazać stosunku prawne oraz wynikające z nich wierzytelności uprzednio objęte takim zabezpieczeniem.
Ponadto zabezpieczenie hipoteka umowną obejmujące kilka wierzytelności, może przysługiwać różnym podmiotom i służyć sfinansowaniu tego samego przedsięwzięcia. Wszelkie wierzytelności zabezpieczone hipoteką można zastąpić odpowiednio inną wierzytelności tego samego wierzyciela.
Warto wspomnieć, że zgoda podmiotów przysługującym prawa z pierwszeństwem zarówno niższym, jak i równym nie ma tu bynajmniej żadnego znaczenia. Poza tym, hipoteka umowna zabezpiecza wchodzące w sumę hipoteki roszczenia o wszelkie odsetki oraz koszty postępowania lub też inne świadczenia uboczne. Jednakże roszczenia te powinny zostać wskazane w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu hipoteki do księgi wieczystej.
Zobacz serwis: Wnętrza
Zadania administratora hipoteki
Wart także przy omawianiu zagadnienia związanego z hipoteką umowną, wspomnieć o zadaniach spoczywających na administratorze hipoteki. Administrator hipoteki wykonuje zarówno prawa i obowiązki wierzyciela hipotecznego we własnym imieniu, ale na rachunek wierzycieli, który wierzytelności zostały objęte stosownym zabezpieczeniem. Nadto administrator hipoteki wpisany jest jako wierzyciel hipoteczny w księdze wieczystej, ale na wniosek wszystkich wierzycieli wpis może zostać zmieniony.
Zobacz serwis: Rynek nieruchomości
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA