REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Hipoteka umowna zostaje ustanowiona w drodze umowy zawartej między właścicielem nieruchomości a wierzycielem.
Hipoteka umowna zostaje ustanowiona w drodze umowy zawartej między właścicielem nieruchomości a wierzycielem.
Prestige PR

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku nieruchomości najczęściej spotykana jest hipoteka umowna, która zostaje ustanowiona w drodze umowy zawartej między właścicielem nieruchomości, jako dłużnikiem a wierzycielem.

Strony hipoteki umownej

Hipoteka umowna zostaje ustanowiona w drodze umowy zawartej między właścicielem nieruchomości a wierzycielem. Należy wskazać, że właścicielem nieruchomości, czyli dłużnikiem jest podmiot zaciągający pożyczkę, natomiast wierzycielem jest podmiot udzielający pożyczkę.

REKLAMA

Na podstawie zawartej hipoteki umownej właściciel nieruchomości oświadcza, że wierzyciel udzieli mu pożyczki w oznaczonej wysokości oraz w celu dokonania zabezpieczenia spłaty – ustanowi na swojej nieruchomości hipotekę na rzecz tego wierzyciela, właściciel nieruchomości oświadcza, że wyraża zgodę na ustanowienie tej hipoteki.

Z uwagi na fakt, że hipoteka umowna jest ograniczonym prawem rzeczowym, to odpowiednie oświadczenie właściciela nieruchomości o jej ustanowieniu powinno zostać zawarte w formie aktu notarialnego, pod rygorem nieważności. Natomiast hipoteka ustanowiona na rzecz banku może zostać dokonana bez zachowania formy aktu notarialnego.

Zabezpieczenie hipoteką umowną

REKLAMA

Należy wskazać, ze hipoteka umowa może zabezpieczać kilka wierzytelności z różnych stosunków prawnych, które przysługują temu samemu wierzycielowi. W takiej umowie należy wskazać stosunku prawne oraz wynikające z nich wierzytelności uprzednio objęte takim zabezpieczeniem.

Ponadto zabezpieczenie hipoteka umowną obejmujące kilka wierzytelności, może przysługiwać różnym podmiotom i służyć sfinansowaniu tego samego przedsięwzięcia. Wszelkie wierzytelności zabezpieczone hipoteką można zastąpić odpowiednio inną wierzytelności tego samego wierzyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wspomnieć, że zgoda podmiotów przysługującym prawa z pierwszeństwem zarówno niższym, jak i równym nie ma tu bynajmniej żadnego znaczenia. Poza tym, hipoteka umowna zabezpiecza wchodzące w sumę hipoteki roszczenia o wszelkie odsetki oraz koszty postępowania lub też inne świadczenia uboczne. Jednakże roszczenia te powinny zostać wskazane w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Zobacz serwis: Wnętrza

Zadania administratora hipoteki

Wart także przy omawianiu zagadnienia związanego z hipoteką umowną, wspomnieć o zadaniach spoczywających na administratorze hipoteki. Administrator hipoteki wykonuje zarówno prawa i obowiązki wierzyciela hipotecznego we własnym imieniu, ale na rachunek wierzycieli, który wierzytelności zostały objęte stosownym zabezpieczeniem. Nadto administrator hipoteki wpisany jest jako wierzyciel hipoteczny w księdze wieczystej, ale na wniosek wszystkich wierzycieli wpis może zostać zmieniony.

Zobacz serwis: Rynek nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA