REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Poradnik działkowca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Grusza wierzbolistna – gruszki na wierzbie w ogrodzie

Grusza wierzbolistna – przysłowiowe, niemożliwe do pogodzenia wyrastanie gruszek na wierzbie jest jednak możliwe. Wszystko dzięki ozdobnemu gatunkowi gruszy, która do złudzenia przypomina wierzbę. Grusza wierzbolistna jest najczęściej rozłożystym krzewem lub niskim drzewem. Zmieści się w prawie każdym ogrodzie, a jej uprawa nie sprawi nam większych problemów.

Co posadzić za ogrodzeniem?

Bardzo często zdarza się, że za płotem mamy jeszcze pas zieleni przy chodniku lub ulicy, na którym chcielibyśmy mieć coś więcej niż trawnik. Bliskość ulicy i ograniczone możliwość pielęgnacji sprawiają, ze rośliny, które posadzimy za ogrodzeniem muszą być odporne na ekstremalne warunki zarówno latem, jak i zimą. Jakie wybrać rośliny aby były odporne i dekoracyjne?

Mrówki w ogrodzie

Mrówki w ogrodzie bywają pożyteczne, lecz czasem mogą wyrządzić szkody. Mrówki są często niezauważane dopóki nie staną się utrapieniem. Co zrobić aby mrówki nie były problemem w naszym ogrodzie?

Winogrono w ogrodzie

Winogrono w ogrodzie może być nie tylko ładnym elementem ozdobnym – pnączem porastającym ściany altanek czy pergole, lecz także rośliną dającą nam pyszne owoce. Przy wybieraniu winogrona do ogrodu musimy pamiętać o kilku zasadach.

REKLAMA

Wysokie rośliny okrywowe

Do wysokich roślin okrywowych należą przede wszystkim krzewy. Mogą stać się schronieniem i stołówką dla ptaków, np. irgi. Sadząc wysokie rośliny okrywowe musimy pamiętać, że ze względów kompozycyjnych nie będą się najlepiej prezentowały pod dużymi drzewami. Świetnie natomiast sprawdzą się jako naturalne odgrodzenie części ogrodu spełniających różne funkcje np. części warzywnej od kwiatowej. Jeśli mamy do obsadzenia stok, najniższe rośliny powinny znaleźć się u jego podnóża, średnie nieco wyżej a najwyższe na jego szczycie.

Najpopularniejsze średnie rośliny okrywowe

Rośliny okrywowe w połączeniu mogą tworzyć niezwykłe kompozycje niewymagające dużego nakładu pracy i późniejszej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane rośliny okrywowe, mogą cieszyć feerią barw, faktur i kształtów. Przy zakupie roślin okrywowych powinniśmy kierować się również osiąganą przez nie wysokością by stworzyć harmonijną, żywą kompozycję. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rośliny okrywowe, które osiągają średnią wysokość.

Niskie rośliny okrywowe

Rośliny okrywowe bardzo różnią się od siebie, dzięki czemu możemy wybrać takie, które najbardziej będą odpowiadały naszym wymaganiom. Niskie lub wysokie, zimozielone lub nie, trawy czy krzewinki – wybór należy do nas. Poniżej przedstawiamy najniższe popularne rośliny okrywowe.

Atak szkodników w ogrodzie – jak mu zapobiec?

Inwazji szkodników w naszym ogrodzie możemy zapobiec, albo przynajmniej złagodzić jej siłę. Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie zapominajmy, że użycie chemicznych środków zwalczania szkodników może obrócić się przeciwko nam. Pamiętajmy – ogród może sobie świetnie poradzić z niewielką ilością szkodników.

REKLAMA

Jak sadzić i pielęgnować rośliny okrywowe?

Rośliny okrywowe świetnie sprawdzą się w miejscach gdzie trawnik mógłby nie zdać egzaminu, np. pod rozłożystymi drzewami. Ten typ gęstego pokrycia jest również mniej wymagający i tańszy w utrzymaniu od trawnika. Z roślin okrywowych można tworzyć przeróżne kompozycje z innymi ogrodowymi roślinami. Rośliny okrywowe mają też swoje minusy – źle znoszą deptanie.

Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Piękny i zdrowy trawnik wymaga systematycznych prac pielęgnacyjnych. Najważniejsze jest jednak to jak przygotujemy podłoże pod trawnik. Jest ono bowiem tym, czym fundamenty dla budynku. To już połowa sukcesu. Przygotowanie podłoża pod trawnik wymaga czasu, dlatego powinniśmy zająć się nim stosunkowo wcześnie. Poniżej przedstawiamy jakie czynności należy wykonać by stworzyć podłoże pod nas trawnik.

Przyczyny słabego kwitnienia roślin ogrodowych

Powodów słabego kwitnienia roślin jest wiele. Kiedy kupujemy upragnione krzewy lub drzewa do ogrodu, chcielibyśmy aby szybko zakwitły. Czasem jednak zdarza się, że na kwitnienie trzeba czekać kilka sezonów bądź rośliny kwitną słabo lub wcale. Niektóre gatunki (np. juka, magnolia czy glicynia) z reguły zakwitają kilka sezonów po posadzeniu i wtedy potrzebna jest po prostu cierpliwość. Najczęściej jednak brak kwitnienia może mieć inne przyczyny. Zobacz co może mieć wpływ na słabe kwitnienie roślin w ogrodzie?

Jaką Jodłę wybrać do małego ogrodu?

Posiadanie Jodły w ogrodzie to marzenie wielu miłośników roślin. Istnieje bardzo wiele gatunków i ciekawych odmian Jodeł o efektownych pokrojach i barwach igieł. Najodpowiedniejsze do małych ogrodów będą odmiany Jodły Karłowe lub rosnące powoli i nie osiągające dużych rozmiarów oraz dobrze znoszące nasze zimy.

Jukka ogrodowa – egzotyczna i niewymagająca roślina

Jukki Ogrodowe są idealnymi roślinami na miejsca suche i słoneczne, w których potrafią okazale kwitnąć. Ich wąskie, sztywne, srebrzyste liście mogą być ozdobą rabat przez cały rok. Jeśli dobrze wybierzemy dla Jukki stanowisko nie powinny ona sprawiać żadnego problemu nawet początkującym ogrodnikom.

Ketmia syryjska – efektowny krzew na koniec lata

Ketmia syryjska, nazywana hibiskusem lub różą chińską, jest krzewem, który kwitnie w drugiej połowie lata. Kiedy większość ozdobnych krzewów kończy już kwitnienie, jej duże, liczne i efektowne kwiaty są niewątpliwą dekoracją ogrodu. Ketmie są podobne do kwiatów malw i zależnie od odmiany mają różne barwy. Czy ketmia może rosnąć w każdym ogrodzie?

Jak pielęgnować drzewa szczepione na pniu?

Drzewa szczepione na pniu nie zajmujące wiele miejsca. Drzewa o różnych pokrojach i kształtach koron są wciąż bardzo popularne. Dostępne w sprzedaży różne gatunki drzew szczepionych na pniu umożliwiają wybór rośliny zarówno do ogrodu, zieleni miejskiej lub nawet do pojemnika, na niewielki balkon lub taras. Drzewa szczepione na pniu potrzebują minimum pielęgnacji aby zachowały ładny pokrój i zdrowy wygląd. O czym warto pamiętać?

Dlaczego tuje nadmiernie szyszkują?

Popularne tuje są roślinami, które wybieramy głownie na zimozielone żywopłoty. Czasem zdarzają się lata, kiedy żywo zielona dotąd tuja pokrywa się w krótkim czasie masą brązowych szyszek szpecących krzewy. Różne gatunki i odmiany mają większe lub mniejsze skłonności do wytwarzania szyszek, ale trzeba pamiętać, że szyszki to naturalna część rośliny drzewiastej i z wiekiem może pojawiać się ich więcej. Od czego zależy obfite wytwarzanie szyszek?

Choroby grzybowe na trawniku – jak z nimi walczyć?

Po stopnieniu śniegu wczesną wiosną lub w czasie lata podczas dużych opadów, na trawnikach mogą pojawić się żółte plamy. Najczęściej są to objawy chorób grzybowych, które atakują źdźbła traw. Co zrobić gdy pojawi się grzyb na trawniku?

Cedry – jaki gatunek wybrać do ogrodu?

Cedr jest podobny do naszego modrzewia ale w przeciwieństwie do niego nie zrzuca igieł na zimę. Wśród Cedrów szczególnie poszukiwane są odmiany o srebrzystych igłach oraz te o płaczących, parasolowatych koronach. Jakie gatunki i odmiany Cedrów najlepiej poradzą sobie w naszych warunkach klimatycznych? Jakie wymagania mają Cedry?

Jak chronić się przed ugryzieniami komarów?

Ugryzienia komarów nie są bolesne, ale pozostawiają swędzące ślady. Komary żywią się naszą krwią, a poza tym mogą przenosić różne choroby. Mimo że w miastach nie jesteśmy narażeni na epidemię i przenoszone choroby, warto chronić się przed ugryzieniami komarów.

Jak chronić się przed komarami – poradnik

Duża wilgoć oraz opady deszczu spowodowały, że pojawiła się plaga komarów. Jak znaleźć skuteczny sposób na komary? Ochronę przed komarami zapewnią nam zarówno domowe sposoby, jak i nowoczesne preparaty przeciwko komarom i innym insektom.

Rośliny odstraszające komary

Sposobów na walkę z komarami jest wiele. Mamy środki chemiczne przeciwko komarom, specjalne świece, olejki, pochodnie. Jednak jak ochronić ogród wokół domu przed komarami? Jednym z rozwiązań jest posadzenie roślin odstraszających komary. Zobacz, jakich roślin nie lubią komary.

Jak pozbyć się kreta?

Dzień dobry. Po powrocie z wakacji okazało się, że kret zniszczył mi cały ogród. Jak się go pozbyć?

Jakie rośliny wybrać do pojemników?

Sadzenie roślin w pojemnikach staje się coraz bardziej popularne. Zanim jednak zdecydujemy, które rośliny posadzimy w pojemniku, warto zastanowić się, jakie kombinacje roślin będą dla nas najbardziej odpowiednie. Sprawdź, które rośliny najlepiej rosną w pojemnikach?

Rośliny i owoce ogrodowe, które zawierają najwięcej witamin

Zawartość witaminy C jest kilkakrotnie lub nawet kilkunastokrotnie większa w owocach wielu powszechnie uprawianych krzewów ogrodowych lub leśnych. Najczęściej wiele z tych krzewów ma jednocześnie walory ozdobne. Jakie krzewy lub drzewa warto posadzić w ogrodzie lub na leśnej działce? Które mają owoce o największej zawartości witamin. Z jakich gatunków możemy przyrządzić przetwory bogate w witaminy?

Milin amerykański – efektowne pnącze kwitnące latem

Po wiosennej i wczesnoletniej eksplozji kwitnienia większości ogrodowych roślin szukamy kolejnych gatunków, które zachwycą kwiatami. Jedną z takich roślin może być milin amerykański, który jest pnączem o wspaniałych kwiatach ukazujących się od lipca aż do października. Efektowne, trąbkowate kwiaty mogą być żółte, czerwone lub pomarańczowe, w zależności od odmiany. Jak dbać o milin i gdzie go posadzić?

Błędy popełniane przy formowaniu żywopłotów

Posadzenie odpowiednich roślin to dopiero połowa sukcesu w założeniu wymarzonego żywopłotu. Bardzo ważne jest, aby w pierwszych kilku latach właściwie pielęgnować oraz przycinać i formować rośliny mające utworzyć zielone ogrodzenie. Jakie błędy najczęściej popełniamy przy formowaniu żywopłotów? Czego się wystrzegać i o czym nie można zapominać?

Budleja Dawida – ulubienica motyli

Budleja Dawida, często nazywana motylim krzewem, jest jedną z wielu roślin ogrodowych rozpoczynających kwitnienie latem. Wydłużone, kwiatostanowe wiechy mają różne barwy i roztaczają charakterystyczny aromat wabiący motyle. Jakich warunków potrzebuje budleja i gdzie ją posadzić?

Jakie rośliny można posadzić w cieniu pod drzewami?

Duże, rozłożyste drzewa to skarb w ogrodzie – dają cień w upalne dni i tworzą klimat. Często jednak spora powierzchnia pod koronami drzew staje się niezagospodarowaną częścią ogrodu. Ze względu na panujący tam najczęściej cień trudno utrzymać tam ozdobne krzewy ogrodowe i kiepsko rośnie trawnik. Jak zagospodarować zacieniony skrawek ogrodu pod drzewami? Jakie wybrać rośliny, aby nie sprawiały problemu?

Jak sadzić róże?

Róże posadzone w odpowiednim terminie, w dobrze dobranym podłożu i we właściwy sposób to połowa sukcesu w ich uprawie. Jakie wybrać miejsce i o czym pamiętać przy sadzeniu róż?

Jak dbać o rododendrony po posadzeniu?

Pięknie kwitnące różaneczniki dla właściwego wzrostu potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Nie można pozostawić ich samym sobie w ogrodzie, bo szybko stracą swe walory ozdobne. Jak zajmować się krzewami po posadzeniu? Czego nie może im zabraknąć, aby zawiązywały nowe pąki? Jak walczyć z chorobami i szkodnikami, które mogą się pojawić?

Jakie choroby grzybowe najczęściej atakują róże?

Na przełomie maja i czerwca zaczyna kwitnienie róża – nazywana przez wielu królową kwiatów. Pożądany w wielu ogrodach różany krzew jest jednak narażony na infekcje grzybowe, co uzależnione jest między innymi od warunków uprawy lub pogody. Warto wybierać odmiany odporne i obserwować rośliny, aby w porę zareagować i zastosować odpowiedni środek.

Jak stworzyć własny ogród warzywny od podstaw?

Założenie ogrodu warzywnego wcale nie jest trudne i nie wymaga ogromnego wysiłku. Daje natomiast ogromną satysfakcję, a smaku samodzielnie wyhodowanych roślin nie da się na pewno porównać z tymi kupionymi w sklepie.

Jak pozbyć się chwastów w ogrodzie?


Pozbywanie się chwastów to walka z wiatrakami. Możesz jednak sprawić, aby nie były one tak uciążliwe.

Jak zaplanować skalniak w ogrodzie?

Rabata stylizowana na ogród skalny tzw. skalniak, jest wciąż bardzo popularnym sposobem zagospodarowania ogrodowych zakątków. Aby ogródek taki wyglądał naturalnie warto zastanowić się nad właściwym wyborem miejsca, kamieni oraz form i pokrojów roślin. Poprzez przypadkowy dobór roślin i kamieni bardzo łatwo stworzyć karykaturę zamiast ozdoby.

Jakich błędów unikać przy projektowaniu oczka wodnego?

Gdy kształt i wielkość wodnego zakątka jest już dopasowany do wielkości działki i stylu ogrodu możemy rozpocząć projektowanie. Jak ulokować zbiornik wodny w ogrodzie, żeby był widoczny i sprawiał jak najmniej kłopotu w otoczeniu zieleni?

Jakich warunków potrzebuje Kanna?

Niewiele jest tak dekoracyjnych roślin, jak paciorecznik ogrodowy, czyli popularna kanna. Ozdobne są zarówno okazałe kwiaty kanny, jak i liście roślin tworzących niepowtarzalne, przyciągające wzrok kompozycje ogrodowe. Jak dbać o te efektowne kłączowe byliny?

Jak chronić iglaki i rośliny wrzosowate przed fytoftorozą?


Fytoftoroza to niebezpieczna choroba grzybowa. Wiosną często gwałtownie wzrastają temperatury, co po długiej, mokrej zimie może powodować szybki rozwój chorób grzybowych. Bardzo ważne jest wtedy zapewnienie roślinom optymalnych warunków uprawy. Dla wielu iglaków i roślin wrzosowatych niebezpieczna jest właśnie fytoftoroza. Jak jej zapobiegać?

Niekłopotliwe i efektowne byliny do ogrodu


Kiedy już posadzimy wyższe rośliny, które stanowią szkielet ogrodowej kompozycji, warto pomyśleć o wypełnieniu przestrzeni między nimi. Można to zrobić za pomocą kwitnących krzewów i bylin. W miejscach, w których jest mniej światła sprawdzą się byliny o kolorowych liściach. Wiele bylin nadaje się także do uprawy w pojemnikach na tarasie lub balkonie.

Jak wyhodować szpinak?


Szpinak jest wytrzymały na przymrozki, szybko rośnie i jest źródłem wielu witamin. Można go wysiewać i zbierać kilka razy w roku. Czy uprawa szpinaku we własnym ogrodzie warzywnym to trudne zadanie?

Jak zbudować kompostownik ogrodowy?

Wraz z wiosną przyszedł okres prac ogrodowych. Dobra pielęgnacja roślin to nie tylko podlewanie i pielenie, ale także zapewnienie im odpowiednio użyźnionego podłoża. Gotowy nawóz możemy kupić w większości sklepów ogrodniczych. Innym rozwiązaniem jest stworzenie własnego nawozu przy pomocy własnoręcznie wybudowanego kompostownika. Dobrze wykonany kompostownik powinien chronić nawóz przed wiatrem i wysuszeniem.

Podlewanie ręczne czy nawadnianie?

Człowiek nowoczesny i wygodny z pewnością wybierze mechaniczne nawadnianie ogrodu. Jednak przeciwnicy takiego typu podlewania znajdą wiele argumentów za podlewaniem ręcznym.

Jakich warunków potrzebują bratki?

Bratek to jeden z nieodwołalnych symboli wiosny. Chętnie sadzony na rabatach lub hodowany w doniczkach ma wielką ilość odmian o różnych kolorach kwiatów. Jak sprawić, by bratki długo kwitły i jakich potrzebują warunków?

Jak wybierać sadzonki winorośli?

Winogrona z własnej uprawy to marzenie wielu początkujących ogrodników. Najważniejszy jest wybór odpowiedniej sadzonki, gdyż od jej jakości zależy udana uprawa w kolejnych latach. Winorośl dostarcza cenne owoce, ale może też być efektowną rośliną pnącą, która ozdobi altany, pergole i mury.

Jak uchronić trawnik przed chwastami?


Utrzymanie trawnika w dobrej kondycji często sprawia problemy. Jeszcze trudniejszym zadaniem staje się walka z uciążliwymi chwastami i mchem na trawniku. Bezpiecznym i zdrowym rozwiązaniem jest profilaktyczne usuwanie chwastów ręcznie. Gdy to nie pomaga, w ostateczności trzeba sięgnąć po środki chemiczne.

Jak przycinać młode drzewka owocowe podczas sadzenia?


Właściwe cięcie młodych drzewek owocowych ma na celu zapoczątkowanie dobrego wzrostu drzewa. Poprawia też zdrowotność drzewa i zdolność do wytwarzania dobrej jakości owoców. Młode drzewka najczęściej wymagają nie tylko skorygowania długości pędów, lecz także usunięcia uszkodzonych korzeni.

Jak łatwo rozmnożyć popularne krzewy ogrodowe?


Wczesna wiosna to dobry czas na rozmnażanie z sadzonek zdrewniałych wielu krzewów ogrodowych. Nie potrzeba wiele zachodu, aby w prosty sposób uzyskać nowe rośliny popularnej forsycji, jaśminowca, ligustra czy derenia.

Jak zregenerować trawnik po zimie?

Trawnik jest zwykle centralną częścią ogrodu dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o jego kondycję. Zima jest ciężkim czasem dla trawnika i możemy spodziewać się sporych zniszczeń. Aby zregenerować trawę wiosną trzeba wykonać kilka zabiegów oraz w razie potrzeby wysiać nowe nasiona.

Efektowne i modne trawy ozdobne


Coraz bardziej popularne odmiany traw są bardzo dekoracyjne, a przy tym w większości mało wymagające. Wystarczy dobrać odpowiedni gatunek, aby móc je uprawiać nawet w małych ogródkach. Niektóre mają imponujące kwiatostany lub ozdobne, barwne liście.

O czym świadczy obecność chwastów?


Dziko rosnące rośliny nazywane chwastami mogą wiele powiedzieć o glebie i warunkach panujących w ogrodzie. Przed założeniem ogrodu warto rozejrzeć się jakie chwasty rosną na naszej działce.

Murowany grill ogrodowy – budowa krok po koku

Gotowy grill o prostej budowie nietrudno kupić w każdym markecie budowlanym lub ogrodniczym. Dużo bardziej estetycznie i oryginalnie wygląda jednak murowany grill, na stałe wpisany w kompozycję naszego ogrodu. Budowę tego elementu malej architektury można zlecić fachowcom lub samodzielnie wykonać jedyne w swoim rodzaju.

REKLAMA